Skip to content

Záhadný Měsíc: Jak úplněk ovlivňuje lidský organismus?

Je známo, že mořský příliv a odliv vycházejí z gravitační síly Měsíce. Pro hladiny jezer, jejichž plocha je ve srovnání s moři či oceány mnohem menší, to ale neplatí. Lidské tělo je ze 75 % tvořeno vodou.

Může to být důvod, proč během úplňku pociťuje řada z nás změny nejen na svém těle, ale i chování?

Zajímavosti:

Už staří Babyloňané nazývali lidi s mentálními poruchami ovlivněnými Měsícem jako lunatiky.

Při úplňku se údajně častěji stávají nehody, úrazy a havárie.

Spánek – Při úplňku lidé v průměru usínají o 5 minut později a spí o 20 minut méně než za novoluní. Také doba jejich hlubokého spánku se zkracuje až o 30 %.
Během úplňku trpí mnoho lidí bolestmi hlavy. Daleko intenzivněji se ale ozývají i jiná bolestivá místa (jizvy, klouby, záda apod.).
Porod – Podle čínského lékaře Shi Yukuna má Měsíc vliv na příchod člověka na svět. Většina dětí je narozených právě po úplňku. Psychický stav – Podle studií v době úplňku zaznamenávají lidé s psychickou poruchou zhoršení svého stavu. Mohou pociťovat větší úzkost či nervozitu nebo upadat do depresí.
Úplněk údajně zvyšuje plodnost. Také zvyšuje pravděpodobnost, že se narodí mužský potomek.
Krev – Podle některých chirurgů se ve dnech kolem úplňku zvyšuje riziko těžkých krevních ztrát. Také rány se prý hojí mnohem pomaleji. Nálada – Nejen u lidí, ale i u zvířat se projevuje vyšší míra agresivity.
Je prokázána vazba mezi fázemi Měsíce a infarkty. Podle nemocničních statistik se za úplňku děje o 20 % infarktů více než v jiných dnech.
Hormony – Těsně před úplňkem klesá v lidském těle hladina melatoninu (hormonu důležitého pro řízení cyklu den–noc). Tato fáze Měsíce údajně také ovlivňuje pudové chování člověka. Váha – Lidské tělo má při úplňku tendenci nabírat na váze. Proto se během něj doporučuje celodenní půst.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články