Celé generace astronomů si lámou hlavu s tím, proč se v naší sluneční soustavě na některých místech nachází obrovské množství drobných vesmírných těles. Mohlo by jít snad o pozůstatky dávno zaniklé planety? Zrodily se komety v důsledku její exploze?
Komety poskytují pozorovatelům noční oblohy jednu z nejúchvatnějších podívaných. Tyto poutnice s dlouhými chvosty odjakživa lidstvo fascinovaly. Dodnes vyvolávají otázky.
Ačkoliv vědci již odhalili, z čeho se komety skládají (ze sedmdesáti pěti až osmdesáti procent je tvoří voda, dále oxid uhelnatý, oxid uhličitý, metan, amoniak a formaldehyd), stále nemají jasno v tom, jak přesně vesmírné vlasatice vznikají.
Podivné shluky
Některé komety se v blízkosti naší planety objevují s periodickou pravidelností. Jiné kolem proletí jenom jednou. Kde však nebeské vlasatice vznikají?
Většina současných astronomů je přesvědčena o tom, že komety prolétající sluneční soustavou pocházejí převážně buď z Kuiperova pásu, tedy oblasti ledových těles za planetou Neptun, nebo z takzvaného Oortova oblaku.
Oortův oblak je hypotetický útvar na okraji naší planetární soustavy, v němž se podle předpokladů vědců vyskytuje několik trilionů těles v průměru větších než jeden kilometr. Proč je na jednom místě soustředěno tolik drobných vesmírných poutníků? Nemohly by komety být pozůstatkem nějaké planety?
Ztracený obr?
Mezi Marsem a Jupiterem zeje pozoruhodná mezera. Nachází se zde „pouze“ pás planetoidů. Množství těchto drobných vesmírných těles svádí část vědců k domněnce, že kdysi se v naší Sluneční soustavě pohybovala další planeta.
„Byla přibližně stejně velká jako Jupiter. Z neznámých příčin však explodovala. Právě z jejích úlomků pocházejí komety,“ tvrdí v roce 1975 kanadský astronom M. W. Oveden. Hypotetickému gigantovi dává jméno Krypton (Skrytý).
Rozhodně však není první, kdo s touto myšlenkou přichází. O existenci obří zaniklé planety, která kdysi obíhala naše Slunce, byl přesvědčen například proslulý německý astronom Johannes Kepler (1571 – 1630).
On i jeho kolegové ji po staletí nazývali Phaeton. Opravdu mělo kdysi naše Slunce o jednoho vesmírného souputníka víc než nyní?