Skip to content

Záhada z Versailles: Cestovaly anglické dámy v čase?

Slavný královský palác nedaleko Paříže je známý především pro úchvatné zahrady a cenné historické interiéry. Jak se ukazuje, v blízkosti jeho zdí se odehrála i jedna skutečně podivná událost.

Rozlehlým parkem před nejslavnějším francouzským palácem se prochází dvojice anglických profesorek Annie Moberlyová a Eleanor Jourdainová. Obě ženy jsou ponořené do rozhovoru a nevšimnou si, že v bludišti cestiček zabloudily.

V okamžiku, kdy si to uvědomí, se ale něco stane. Dámy se zapotácí, vzduch se podivně zavlní a okolí se na malý okamžik rozmaže.

Annie Moberlyová a Eleanor Jourdainová.
Annie Moberlyová a Eleanor Jourdainová.

Skok do minulosti

Ženy pokračují v cestě, a když se dostávají před jednu z menších budov areálu, nestačí se divit. Kolem nich jsou postavy v oblečení z 18. století. Spatří skupinu vojáků v uniformách Švýcarské gardy nebo muže se zjizvenou tváří.

Na trávníku pak něco kreslí vznešená žena v rokokových šatech. Co se děje? Jde snad o nějakou historickou rekonstrukci?

Ženy se ztratily v rozlehlých zahradách.
Ženy se ztratily v rozlehlých zahradách.

Jejich zkušenosti se různí

Když profesorky vejdou do zámku, vše se náhle opět změní. Proti nim se vyřítí turisté v normálním oblečení a další návštěvníci jsou i venku. Dostaly se snad dámy na chvíli do minulosti? „Trvalo pár měsíců, než si uvědomily, že měly paranormální zážitek.

Vyšlo najevo, že neviděly stejné věci ve stejnou dobu,“ píše britský novinář Tim Richardson.

U tohoto paláce se to mělo stát.
U tohoto paláce se to mělo stát.

Zvláštní anomálie?

Vše se podle žen mělo stát v roce 1901. Jejich tvrzení však mnoho lidí ihned označilo za výmysl. Jiní ovšem upozorňují dodnes na fakt, že dámy byly ve své době váženými členkami společnosti a dokonce univerzitního prostředí.

Mohlo tedy ve Versailles skutečně dojít na nějakou nadpřirozenou anomálii?

Propadly se ženy do minulosti?
Propadly se ženy do minulosti?
Foto: en.chateauversailles.fr, images.nationalgeographic.com, moberlyjourdain.nl, img.gawkerassets.com, rbkclocalstudies.files.wordpress.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články