Podmořská kamera pomalu pátrá v hlubinách kanadského Zálivu královny Maud. Po šesti letech sonar kanadské agentury Parks Canada konečně zachytí obrys vraku.
Je září roku 2014. Brzy se ukáže, že je to skutečně jedna ze dvou lodí nešťastné britské polární výpravy Sira Johna Franklina!
Téměř po 170 letech je jedna ze záhad arktické výpravy vyřešena. Alespoň ta, kde skončila jedna z lodí.
„Poměrně zachovalý vrak leží v hloubce necelých 11 metrů, asi 2880 km severně od kanadského Toronta,“ oznámí John Geiger, ředitel Kanadské královské zeměpisné společnosti.
Je to zpráva, na kterou svět čekal od roku 1848. Po vyzdvižení lodního zvonu se definitivně potvrdí, že se jedná o loď Erebus. Co se vlastně tehdy stalo?
Lodě uvězní led
Poslední expedice anglického polárního průzkumníka Sira Johna Franklina (1786 – 1847) začíná 19. května 1845. Z přístavu Greenhithe vypluje 24 důstojníků a 110 mužů posádky v čele s 59letým Franklinem.
Dvě lodě Erebus a Terror zamíří na sever a pokusí se najít cestu kolem pobřeží Kanady mezi Atlantským a Tichým oceánem. Výprava skončí tragicky a celá posádka zmizí na zamrzlých pláních. Obě lodě na dlouhé měsíce uvězní led a Franklin zahyne. Zbytek posádky opustí lodě a vydá se na cestu přes kanadskou Arktidu.
Známky šílenství
Po expedici se ihned začne pátrat. Až do roku 1878 je vypraveno celkem 20 záchranných výprav! Nacházejí ale jen tři hroby, pozůstatky desítek mrtvých polárníků, množství předmětů, nesrozumitelné zprávy a rozporuplná svědectví Inuitů.
Nikdo Franklinovu expedici nepřežije. Navíc mrtvoly nesou stopy po kanibalismu. Proč se k němu námořníci uchýlili, když měli zásoby konzerv nejméně na tři roky? Výprava po sobě zanechá jen dvě značně matoucí písemné zprávy. Zdá se, že posádka vykazovala znaky šílenství.
Otrava olovem
Proč se ale řada polárníků zbláznila, když mohli vyčkat na záchranu a krmit se konzervami? Na to existují dvě teorie. V roce 1984 američtí antropologové exhumují řadu těl, která jsou v podmínkách arktické zimy velmi dobře zachována.
V tělech jsou zjištěny velké dávky olova, jejichž působení nemohli námořníci přežít. Zdrojem olova byly nejspíš konzervy, zavíčkované olověným svárem. Olovo způsobuje degeneraci neuronů v mozku – posádka se musela otrávit olovem a z toho se pomátla.
Grave of Thomas Morgan (HMS Investigator) died aboard HMS North Star 1854.“ src=“//epochaplus.cz/wp-content/uploads/02b-468×312.jpg“ alt=“Remotest of Frozen Graves Franklin Expedition Beechey Island Historical Site Canada High Arctic Weather Bleached Wooden Grave Markers Frozen graves of three crew members of the Franklin Expedition:
William Braine died April 3rd 1846 aged 32 years (HMS Erebus), John Torrington died Jan 1st 1846 aged 20 (HMS Terror) and John Hartnell died Jan 4 1846 aged 25 (HMS Erebus).
Grave of Thomas Morgan (HMS Investigator) died aboard HMS North Star 1854.“ width=“468″ height=“312″ /> Náhrobky tří polárníků expedice a Thomase Morgana ze záchranné výpravy v roce 1854.[/caption]