Kolumbijský drogový král Pablo Escobar (1949–1993) byl jedním z deseti nejbohatších lidí na světě, ale také masový vrah, který měl na svědomí 4000 obětí. Jedním z jeho koníčků byla vlastní zoologická zahrada se stovkami exotických zvířat.
Nechybělo mezi nimi i několik hrochů afrických a právě ti nyní znamenají pro Kolumbii obrovský problém.
Zjistilo se totiž, že po Escobarově smrti byla většina zvířat ze zoo rozprodána, ale na hrochy se jaksi pozapomnělo.
Blíží se ekologická katastrofa
Tři samice a jeden samec, se mezitím vesele množili a po té, co se hrazení rozpadlo, se hroši se dostali do volné přírody. V Kolumbii se těmto živočichům náramně daří a nemají zde žádné nepřátele.
Dnes jsou postrachem vesničanů a nikdo si s nimi neví rady, jelikož jsou i případy, kdy napadli lidi.
Pro hrochy země zaslíbená
Dnes nikdo neví, kolik hrochů vlastně ve volné přírodě žije. Místní ochránci přírody tvrdí, že mezi 50 a 60, existují však zprávy od rolníků, že byla viděna velká, více než desetičlenná stáda i daleko od původního parku v řece Magdalena a na dalších místech.
Zdá se totiž, že hroši jsou v Kolumbii sexuálně aktivní dříve než v Africe. Tam se začínají pářit kolem desátého roku, ale v Kolumbii už ve třech letech. Samice pak rodí každý rok, většinou jedno mládě.
Nebezpečí se šíří
Hroši jsou velmi nebezpeční, v noci vydávají i do blízkosti osad, ničí farmářům úrodu a dokonce byly hlášeny případy, že zabíjeli mladá telata. Odborníci na životní prostředí doporučují, aby vláda nechala vybudovat rezervace, kde by hroši mohli volně žít.
Nicméně náklady se odhadují na 11 000 000 korun a Kolumbie na takové výdaje nemá. Objevilo se i další řešení – povolit lovcům volný odstřel hrochů a konzumovat jejich maso. Takových 350 kg masa z dospělého hrocha by dokázalo nasytit i menší vesnici. Hroší maso prý chutná jako vepřové.
Pavel Přeučil