Domů     Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
11.4.2025

Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti.

Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří se svou manželkou Žofií Chotkovu (1868–1914) do Sarajeva. Je to vůbec poprvé, co společně vystupují na veřejnosti.

Svoji jsou sice už od července 1900, jenže situace je pořádně komplikovaná. Žofie totiž náleží k nižší šlechtě, což se nelíbí císaři Františku Josefovi I. (1830–1916). Se svatbou nakonec souhlasí, vymíní si však několik ústupků.

Například to, že děti, které se páru narodí, jsou automaticky vyškrtnuty z následnictví. Život ale potomkům Františka Ferdinanda a Žofie připraví pořádně turbulentní osud, který by zlomil nejednoho člověka.

Žofie se dožije úctyhodného věku, krátce po útoku jednom z atentátníků dokonce odpustí.
Žofie se dožije úctyhodného věku, krátce po útoku jednom z atentátníků dokonce odpustí.

Nejstarší z rodiny

Kdo: Žofie

Kdy: 1901–1990

Zajímavost: Odpustí jednomu z atentátníků

Nikdo by v elegantní stařence obývající rodinný dům v Salcburku nehledal aristokratku a dceru někdejšího následníka trůnu. Žofii ostatně život vůbec nešetří.

Dopis od atentátníka

Poprvé se rozkřičí na Konopišti. Někdejší lovecký zámeček totiž nechává její otec přestavit na reprezentativní sídlo. Žofie si užívá poklidného dětství, jen do chvíle, než se jí rodiče nevrátí z návštěvy v Sarajevu.

Společně se dvěma bratry míří do péče matčiny sestry Jindřišky Chotkové (1880–1964). Podivně se zachová také sám císař. Se sirotky se setká pouze jednou, avšak odkáže jim několik zámků v čele s Konopištěm a rakouským sídlem Artstettenem.

Ještě během první světové války obdrží Žofie dopis. Když ho otevře, oči se jí zalijí slzami. Jeden z atentátníků – Nedeljko Čabrinović (1895–1916) vyjadřuje upřímnou lítost. Sám tehdy hnije v Terezíně a trpí tuberkulózou, a tak ví, že mu příliš času nezbývá. „Odpouštím vám,“ odpovídá mu dospívající dívka.

Další útrapy

Postavení sirotků se zlepší díky Karlovi I. (1887–1922). Dobrý úmysl brzy smetou politické změny a konec první světové války, kdy nezůstává kámen na kameni. Žofie žije v Československu, kde zruší šlechtické tituly.

Musí ale opustit milované Konopiště, údajně si s sebou nestihne vzít ani fotografie. Nenechá si šlapat po štěstí a v roce 1920 si bere Fridricha Nostitze-Rienecka (1893–1973). Pár zplodí celkem čtyři děti, jenže ani ty nemají moc štěstí.

Nejstarší Ervin (1921–1949) narukuje do německé armády a skončí v sovětském zajateckém táboře, kde také zemře. Uniformu oblékne i František (1923–1945). Jeho život ukončí boje na východní frontě. Sama Žofie prožívá druhou světovou válku na našem území.

Nacistické úřady se však domnívají, že uprchla do Londýna. Po roce 1945 naplno pocítí československou nevraživost, když rodině zabaví majetek a odlifrují do Rakouska. Nejdříve se tísní v malém bytě, následně získají zámek ve městečku Eisenerz.

Na stará kolena zamíří do Salcburku. Po smrti manžela věnuje veškeré síly vnoučatům. Začátkem 80. let minulého století obdrží povolení od komunistických úřadů k návštěvě Konopiště.

Prvorozený syn sice nenastoupí na trůn, proklestí si však cestu do funkce starosty.
Prvorozený syn sice nenastoupí na trůn, proklestí si však cestu do funkce starosty.

Aristokrat s diplomem

Kdo: Maxmilián

Kdy: 1902–1962

Zajímavost: V koncentračním táboře myje latríny

V ideálním světě by mohl být Maxmilián císařem, jenže historie tomu chce jinak. Nakonec se alespoň stává starostou rakouského městečka.

Předem prohraný boj

Když ho dva dny po narození ve Vídni křtí, otec doufá, že prvorozený syn bude mít poklidný život. O pár let později se o něm uvažuje jako o guvernérovi Alsaska-Lotrinska. Nic z toho se však nestane, protože zajeté pořádky změní světová válka.

Vydává se raději na cestu studenta, věnuje se paragrafům a na univerzitě ve Štýrském Hradci získává v roce 1926 právnický titul. Rovněž na sebe bere odpovědnost a stará se o veškerý majetek.

Vzhledem tomu, že on a ani jeho sourozenci nejsou členové rakouské císařské rodiny, není na ně uplatněn zákon o vyvlastnění z roku 1919. Díky tomu může zůstat v Rakousku, čile komunikuje s Ottou Habsburským (1912–2011) a snaží se lobbovat za návrat monarchie.

Všechny snahy vezmou za své v březnu 1938, když se zprostředkovaně srazí s Adolfem Hitlerem (1889–1945). Říšský kancléř provede anšlus. To se nelíbí Maxmiliánovi, kteří volá po nezávislém Rakousku.

To přiláká pozornost úřadů a po pár týdnech skončí v koncentračním táboře Dachau.

Pan starosta

Bachaři ho nutí vynášet a čistit latríny, aristokrat si z toho nic nedělá. Po šesti měsících je volný, údajně jeho manželka oroduje u Hermanna Göringa (1893–1946). Pro Maxmiliána vyškemrá domácí vězení na zámku Artstetten.

Jakmile válka skončí, místní se radí, kdo by měl zastávat post starosty. Ukážou právě na Maxmiliána a tehdejší sovětské okupační úřady souhlasí. Ve funkci stráví dvě volební období. Rapidně mu začnou docházet síly.

V roce 1958 ukončí veškeré rozhovory o návratu Habsburků. Ani jedna strana nechce couvnout. Osudným se mu stává tvrdé zacházení v Dachau.

Umírá v roce 1962 obklopen rodinou, nechybí ani druhý nejstarší syn Georg (1929–2019), který jednou bude působit jako rakouský velvyslanec.

Nejmladší Ernst neměl na fotografování moc čas, a tak existuje pouze pár jeho snímků.
Nejmladší Ernst neměl na fotografování moc čas, a tak existuje pouze pár jeho snímků.

Šlechtic v koncentračním táboře

Kdo: Ernst

Kdy: 1904–1954

Zajímavost: Prohlásí ho za mrtvého

Benjamínek rodiny kráčí ve stopách staršího bratra. To ho ale dovede do problémů v podobě koncentračního tábora.

Následky trýznění

Na rozdíl od svých sourozenců odmítne přidat podpis na dopis pro Čabrinoviće. Svou budoucnost vidí v lesnictví, protože na šlechtický titul už nemá nárok. Neúnavně bojuje za monarchistické myšlenky.

Ještě v roce 1936 se stihne oženit s Marií Woodovou (1901–1985), dcerou maďarské šlechtičny. Po anšlusu si ho vyzvedne gestapo a odvleče do Dachau. Šest měsíců sdílí trýznění s bratrem, než ho převezou do Buchenwaldu.

Trpí řadou nemocí, nacisté ho dokonce jednou označí za mrtvého. Vysvobození se dočká až v roce 1943. Domů se vrací jako zlomený člověk s řadou zdravotních komplikací.

Dočká se sice toho, jak rakouské úřady vrátí jeho rodině majetek, který ji zadržely na začátku druhé světové války. Pak už je jen stínem své někdejší existence a umírá před 50. narozeninami.

Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, Radio Prague International, DBpedia
Foto: 1 (Austro-Hungarian Official Court Photographer / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 2 (Bain News Service / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 3 (Bain News Service / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 4 (Bain News Service / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
lifestyle
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz