Domů     Vzorem pro první Barbie se stala uličnice z komiksu
Vzorem pro první Barbie se stala uličnice z komiksu
28.11.2019

„Raději se vdej a založ rodinu,“ kroutí hlavou rodiče mladé studentky Ruth nad jejími plány, jak se jednou prosadí ve světě. Dívka ale nakonec stihne obojí, rodinu i pracovní kariéru, nad kterou se doslova tají dech.

Stane se „matkou“ nejslavnější panenky v historii, která nesmí chybět v žádném dívčím pokojíčku.

Američanka Ruth Mosková (1916–2002) se na studiích zamiluje do svého kolegy Elliota Handlera (1916–2011) a vezme si ho. Mladý manželský pár přivede na svět dvě děti, holčičku Barboru a chlapce jménem Ken.

Elliot se svým obchodním partnerem Haroldem Mattsonem vlastní firmu na výrobu dřevěných rámů na obrazy a jeho rodina si může dopřát všechno, co k životu potřebuje. Do jejich podnikání se zapojuje i Ruth a dostává na starosti prodej.

Ruth Mosková pomáhá manželovi prodávat rámy na obrazy a potom i dřevěný nábytek pro panenky. K nové společnici pro děti už je jenom krůček.
Ruth Mosková pomáhá manželovi prodávat rámy na obrazy a potom i dřevěný nábytek pro panenky. K nové společnici pro děti už je jenom krůček.

Jejího manžela ovšem trápí, že mají spoustu odpadu v podobě dřevěných odřezků z rámů. „Je škoda dřevěné kousky vyhazovat. Zkusím vymyslet, k čemu by se ještě daly použít,“ plánuje a brzy dostane nápad.

Firma Mattel, pojmenovaná složeninou jmen Mattson a Elliot, začíná krátce poté z kousků dřeva vyrábět nábytek pro panenky. Zjistí, že o hračky je větší zájem, než o rámy.

Bez barbíny ani ránu. V nejednom dívčím pokojíčku najdete hned několik kousků.
Bez barbíny ani ránu. V nejednom dívčím pokojíčku najdete hned několik kousků.

Kreslená postava ožívá

Píše se polovina 50. let 20. století, když Ruth vyráží do Švýcarska. Navštíví tam i jeden bar, kde ji zaujme vystavená panenka s dokonalou postavou. Vyrobili ji po vzoru jedné postavy komiksového příběhu uveřejňovaného na pokračování v německých novinách Bild.

Komiks vypráví o životě mladé uličnice, slečny Lili. Redaktoři Bildu se rozhodnou využít obrovské popularity, kterou novinový příběh dosahuje a nechají v roce 1955 vyrobit skutečnou Lili z plastu. Několik tisíc kousků se potom prodává hlavně v barech.

Hračka pro dospělé je ke koupi ve dvou velikostech: 11 palců (asi 29 cm) a 7 palců (necelých 18 cm). Nechybí jí boty a náušnice a její dlouhé vlasy se dají zaplést do elegantního copu. K dispozici je i několik šatiček. Ruth neodolá a panenku si koupí. V hlavě už se jí rodí podnikatelský plán pro manželovu firmu.

Devčata si s panenkou vydrží hrát dlouhé hodiny a pořizují jí obrovský šatník.
Devčata si s panenkou vydrží hrát dlouhé hodiny a pořizují jí obrovský šatník.

Mejkap se maluje ručně

Přiměje Elliota, aby koupil práva k panence Lili a oslovuje techniky z Mattelu. Nejprve na papíře a potom i ve skutečnosti se rodí panenka z plastu s dokonalou figurou. „Bude se jmenovat po mé dceři,“ rozhodne se Ruth a panenka dostává jméno Barbie.

Autorka si v roce 1958 nechává štíhlou krásku měřící cca 28 centimetrů patentovat. Říká se jí ponytail (koňský ohon) podle účesu, který má dvě varianty: blond a hnědovlasou. Barbínin obličej s očima upřenýma ke straně a rudými rty se v továrně maluje ručně.

Dělníci nezapomínají ani na rudé nehty na rukou i nohou. „Oblečte ji,“ pobídne potom Ruth americkou módní návrhářku Charlotte Johnsonovou (1917–1997).

Nejdříve se rodí černobílé pruhované plavky, ve kterých se první Barbie objeví na trhu, potom následuje kolekce šatů, které se budou prodávat zvlášť.

Barbie konečně dostává i partnera - chlapce jménem Ken.
Barbie konečně dostává i partnera – chlapce jménem Ken.

Děvčata nechtějí přebalovat

Firma Mattel si k představení své novinky vybere newyorský veletrh hraček American International Toy Fair. 9. března 1959 nabízí Barbie obchodníkům.

Stojí tři dolary (dnes panenku z první výrobní série seženete na sběratelských burzách za přibližně dva tisíce dolarů, tedy zhruba 42 tisíc korun). Nákupčí si ji sice se zájmem prohlédnou, ale pořídit si ji nechtějí. „Nebudu riskovat.

Kdo ví, jestli o to bude zájem,“ krčí rozpačitě rameny jeden obchodník při rozhovoru se svým kolegou. Barbie se mu líbí, ale má strach z toho, že se štíhlá kráska s výrazným poprsím liší od panenek, které vládnou dívčím pokojíčkům.

Dosud měly panenky jediný úkol: připravit dívku na budoucí mateřství. Podobají se proto miminkům, na kterých se dá trénovat přebalování. Jenže ukazuje se, že holčičky už přebalovat nechtějí. U zákazníků si panenka okamžitě získává sympatie.

Nakupují ji v ohromném množství, a proto o dva roky později dostává Barbie partnera – chlapce Kena pojmenovaného podle syna Handlerových.

Foto: wikipedia.org, pexels.com, pixabay.com
Související články
Lifestyle
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Lifestyle
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
Lifestyle
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
reklama
historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
lifestyle
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml