Chřipka není jen sezónní nemoc. Představuje problém, který dělá vrásky na čele zdravotníkům i vědcům. Ročně na naší planetě zabije okolo půl milionu lidí a není vyloučen vznik nové pandemie.
V boji proti tomuto nebezpečí výzkumníci nyní získali velmi nečekaného spojence.
Jedním z největších zdravotních problémů současnosti a zároveň výzvou pro vědce je zcela „obyčejná“ chřipka. Tato nemoc si s lidmi dokáže pohrávat jako kočka s myší.
Neustále totiž mutuje a tak je složení očkovacích vakcín každoročně upravováno podle doporučení Světové zdravotnické organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky. Přesto ne vždy bývá očkování stoprocentně účinné.
Chřipka si navíc každým rokem vybírá spoustu obětí. Pandemie takzvané španělské chřipky, která vypukla těsně před koncem 1.světové války, usmrtila v letech 1918 až 1920 více lidí, než válečný konflikt samotný.
Lamy přinášejí naději
Podle různých zdrojů šlo o 50 až 100 milionů obětí. Tehdejší virus byl zákeřný v tom, že byl schopný množit se i v plicích a způsobovat v nich prudké záněty, což u obvyklých virů, zodpovědných za chřipku není běžné.
Ty však i tak dokážou svými proměnami pořádně zamotat hlavu lékařům i výzkumníkům. Přesto nyní svítá naděje. Přináší ji lama. Velké, zajímavé zvíře z čeledi velbloudovitých, které je spíše známé svou vlnou, patřící k nejkvalitnějším na světě.
Tito jihoameričtí sudokopytníci však mohou být lidstvu prospěšní i dalším, mnohem významnějším způsobem.
Hledání univerzálního léku
Při hledání řešení, jak se ubránit všem typům chřipky najednou bez ohledu na to, o jaký kmen jde anebo jak velká je jeho schopnost mutovat přicházejí vědci na to, že tato zvířata mají oproti lidem jednu velkou výhodu a tou je schopnost účinněji se bránit proti virům.
Protilátky, které tělo produkuje ničí nepřátelské viry tak, že se navážou na proteiny, které jsou součástí vnější části viru. Lidské protilátky se zaměřují na hroty těchto proteinů, což je u jiných nemocí účinná taktika.
U chřipky tomu tak není, protože právě tato část u ní mutuje nejrychleji. Protilátky, kterými disponují lamy, jsou však tak drobné, že mohou proniknout hlouběji a zaútočit na ty části, které mutují pomaleji.
První krok na cestě k úspěchu?
Této schopnosti si všimli vědci a rozhodli se otestovat, jak by bylo možné jí využít při hledání univerzálního prostředku proti chřipce.
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením vědců z kalifornského Scrippsova institutu proto infikuje lamy různými typy chřipky a poté, co takto vyvolají reakci imunitního systému pátrají v krvi zvířat po nejúčinnějších protilátkách.
Ty odeberou a následně vytvoří vlastní kombinovanou protilátku ze čtyř nejlepších, které se jim podařilo získat od lam. Otestují ji na myších.
Povzbudivé výsledky
Výsledek je nesmírně povzbudivý. „V testu bylo 60 různých virů a neutralizován nebyl jen jediný, který navíc na člověka neútočí. Je to velmi účinné,“ podotkl profesor Ian Wilson, který se výzkumu účastnil.
Přesto vědce čeká ještě velmi dlouhá cesta, protože jde o první krok a výzkum je ve velmi raném stádiu. Je třeba řady dalších studií, než bude možné vyzkoušet prostředek i na lidech.
I tak však odborníci věří, že by mohli být na počátku cesty, vedoucí k získání prostředku, který bude účinkovat na jakýkoliv typ chřipky a ochrání lidstvo před možnými pandemiemi.