Kam přijde, tam budí pozornost. Jednou z vůbec prvních módních ikon na světě v dnešním smyslu tohoto slova je francouzská císařovna Evženie. Lidé se za ní otáčejí a jestliže je Paříž mekkou módy, v její době se to definitivně potvrzuje.
Bílou barvu si oblíbí i krásná francouzská císařovna Evženie (1826 –1920), manželka císaře Napoleona III. (1808 – 1873).
Její kadeřník navíc nesmí nikomu prozradit tajemství, jak docílit plavě rudý odstín jejích vlasů, který dokonale souzní s bělostí jejích toalet. V jedné z nich se dokonce vydává 30. ledna 1853 k oltáři.
Její svatební šaty z bílého sametu, pokryté krajkou, korunuje živůtek s brilianty a opasek zdobený safíry. Ostatní dvorní dámy se po panovnici opičí a francouzskému dvoru se tak brzy začíná přezdívat „bílý“.
![Francouzská císařovna Evženie si oblíbí bílou a stává se její žhavou propagátorkou.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2-701-768x1096.jpg)
Propaguje domácí výrobu
„Potřebuji zabalit spoustu šatů. Musím přece reprezentovat svoji Francii,“ přikazuje svým komorným Evženie, když se v roce 1869 balí na cestu na slavnostní otevření Suezského průplavu.
„Přibalte mi ještě tyhle „robes politiques (politické obleky, jak rozmarně říká svým nákladným reprezentačním toaletám z lyonského hedvábí),“ pobízí nedočkavě služebné.
![Evženie je elegantní vždy a za všech okolností. Miluje toalety z lyonského hedvábí.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/4-648-768x949.jpg)
Počet toalet, které si vezme s sebou, nakonec přesáhne dvě stovky. Ačkoli většinu z nich na sebe stejně neoblékne, lyonští výrobci hedvábí jí mohou děkovat za reklamu. Jejich výroba se zdvojnásobuje.
![Manželka rakouského velvyslance kněžna Pavlíny Metternichová svojí róbou inspiruje i Paříž.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/3-681.jpg)
Šaty vzbudí pozornost
„Odkud máte ty krásné šaty?“ obhlíží Evženie róbu kněžny Pavlíny Metternichové (1836 – 1921), manželky rakouského velvyslance Richarda Metternicha.
Nemůže se vynadívat na nádheru z bílého tylu protkaného stříbrem se vzory prvosenek z části skrytých v chomáčích trávy. Perly na pozadí pak budí dojem rosy na jarních květech.
![Charles Frederick Worth je prvním představitelem pařížské haute couture.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/5-457-768x1076.jpg)
Sázka na živou reklamu
Pavlína Evženii ráda prozradí autora šatů: je jím dosud neznámý anglický krejčí Charles Frederic Worth (1825 – 1895). Worthova sázka na živou reklamu v podobě Pavlíny se mu vyplatila, císařovna ho okamžitě chce za svého krejčího.
Zakladatel haute couture (vysoké krejčoviny) si díky její přízni v roce 1858 zakládá v Paříži první modelový a zakázkový dům.