Domů     Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
16.7.2024

Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“.

Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii…

Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, ocitá ve svízelné situaci, protože zatím nemá žádné mužské potomky.

Aby trůn nepadl do rukou potomků jeho staršího, již zemřelého bratra, vydává dne 19. dubna 1713 ve Vídni tak zvanou Pragmatickou sankci, kterou je zajištěno nástupnictví jeho potomků.

Tento jeho krok se v Evropě nesetkává zrovna s velkým pochopením, nicméně některé státy dokument uznávají.

Pragmatická sankce. FOTO: Magellan / Creative Commons / volné dílo
Pragmatická sankce. FOTO: Magellan / Creative Commons / volné dílo

Bez peněz, bez armády i vlastních zkušeností

Ovšem prakticky okamžitě po smrti Karla VI. v říjnu 1740 se všichni ti, kteří se zavázali Pragmatickou sankci dodržovat, vrhají na habsburské državy jako supi – Sasové, Francouzi, pruský král Fridrich II. Veliký (1712–1786) i bavorský kurfiřt Karel Albrecht (1697–1745).

Teprve třiadvacetiletá dědička trůnu Habsburské monarchie, Marie Terezie (1717–1780), musí s nepříliš početnou armádou, navíc špatně vyzbrojenou i vycvičenou, čelit obrovské přesile. O prvním roce svého panování říká: „Bez peněz, bez úvěru, bez armády, bez vlastních zkušeností a vědomostí.“

Carl Röchling: Bitva o Hohenfriedeberg (ta byla součástí války o rakouské dědictví). FOTO: AlexvonF / Creative Commons / volné dílo
Carl Röchling: Bitva o Hohenfriedeberg (ta byla součástí války o rakouské dědictví). FOTO: AlexvonF / Creative Commons / volné dílo

Válka o rakouské dědictví

Dochází k válkám o rakouské dědictví. V létě 1741 obsazují Bavoři Horní Rakousy, Karel Albrecht získává Linec a Slezsko zabírá Fridrich II., v září se potom porcují rakouské državy.

Francie chce habsburské Nizozemí, Španělé území v Itálii a Prusko potvrzení slezské anexe. Karel Albrecht žádá Čechy a Horní Rakousy.

Svůj nárok zakládá na dvě stě let staré závěti císaře Ferdinanda I. (1503–1564), která slibuje, že pokud vymřou Habsburkové po meči, vládu po nich převezmou bavorští Wittelsbachové.

Pravděpodobný portrét Marie Amálie. FOTO: Sotheby´s / Creative Commons / volné dílo
Pravděpodobný portrét Marie Amálie. FOTO: Sotheby´s / Creative Commons / volné dílo

Karel Albrecht chce český trůn

Druhým jeho želízkem v ohni je jeho manželka Marie Amálie, jež je dcerou císaře Josefa I. (1678–1711), bratra Karla VI. Jako dědička trůnu je ale až čtvrtá v pořadí.

Karel Albrecht navíc musel při svatbě s ní slíbit, že dodrží Pragmatickou sankci. Nyní si ale ze svého slibu nic nedělá. Koncem listopadu 1741 stojí francouzské vojsko, které Karlu Albrechtovi slíbilo věrnost, před Prahou, velí mu maršál de Saxe. Město není na dobývání vůbec připraveno, naposledy zažilo obléhání Švédy.

Francouzi a Bavoři útočí na Prahu 1741. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Francouzi a Bavoři útočí na Prahu 1741. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Kapitulace Prahy

I když vyjednavači nabízejí kapitulaci, nechce se hlavní město zemí Koruny české vzdát. Dne 26. listopadu je proto zahájen hlavní útok.

Půlnoční výpad proti Strahovské bráně je pouze zastíracím manévrem, Sasové útočí proti Písecké bráně, Novou branou vniká do města jezdectvo, od jihu Bavoři. Okolo páté ranní je Praha zcela obsazena a spěje k neodvratné kapitulaci. Překvapivě nedochází k rabování, výpalné ale Pražany nemine.

Nový český vzdorokrál

Karel Albrecht se začátkem prosince 1741 nechává prohlásit novým českým panovníkem pod jménem Karel III. Je slavnostně pomazán, ale korunován být nemůže, protože české korunovační klenoty se tou dobou nacházejí ve Vídni.

Čeští stavové mu vzdávají hold 19. prosince. Pro ty, kteří se nemohou dostavit napoprvé, jsou stanoveny dva náhradní termíny.

Pod hrozbou zabavení majetku pokleká většina českých pánů, aby novému králi políbila ruku, ač právoplatnou panovnicí je stále Marie Terezie.

Portrét Karla Albrechta od neznámého autora. FOTO: Thyra / Creative Commons / volné dílo
Portrét Karla Albrechta od neznámého autora. FOTO: Thyra / Creative Commons / volné dílo

Šest milionů zlatých v reparacích

Následně 29. prosince opouští Karel Albrecht Prahu, aby se nechal v lednu, s podporou francouzské armády, korunovat císařem Svaté říše římské jako Karel VII. Bavorský.

Už následující měsíc se ovšem poněkud paradoxně stává exulantem, protože rakouská vojska obsazují Bavorsko. Po českém sněmu požaduje, coby válečné reparace, šest milionů zlatých, které hned první splátku pomáhají splatit Židé a kláštery.

Francouzi se v Praze rozhodnou přezimovat, hospodaří ovšem po svém – likvidují vinohrady, kácí stromy, budují opevnění a dělají si zásoby potravin, zbraní i munice.

Vyhladovělá Praha

Mezitím se situace obrací ve prospěch Marie Terezie. V létě 1742 uzavírá mír se Saskem a Pruskem, takže může zaměřit svoji pozornost na české země a obsazenou Prahu. Koncem června se na Bílé hoře objevují první rakouští husaři.

V metropoli se nedostává potravin, panuje drahota a hlad. Zatímco v mírovém období stála kopa vajec 20 krejcarů, nyní se za stejnou cenu nedá koupit jediné.

Libra masa místo 5 krejcarů stojí 2 zlaté a husa místo 15 krejcarů 8 zlatých, cena krávy se zvyšuje z 8 na 200 zlatých, přičemž jeden zlatý se rovná 60 krejcarům a denní mzda zedníka činí 21 a tesaře 18 krejcarů. Šíří se nemoci jako tyfus a úplavice.

Marie Terezie jako česká královna. FOTO: Dorotheum / Creative Commons / volné dílo
Marie Terezie jako česká královna. FOTO: Dorotheum / Creative Commons / volné dílo

Marie Terezie českou královnou

Koncem listopadu dostává francouzský velitel rozkaz k tajnému ústupu.

Čtrnáctitisícový kontingent spolu s 30 děly z města mizí v noci z 16. na 17. prosince 1742. Země Koruny české jsou nakonec dobyty zpět Rakouskem dne 26. prosince 1742, vláda Karla Albrechta je ukončena, když rakouští vojáci vstupují 2. února do Prahy.

V dubnu do ní přijíždí Marie Terezie, aby se nechala 12. května 1743 korunovat českou královnou. O den dříve jí čeští stavové vzdávají hold ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Smutný konec císaře bez říše

Karel Albrecht se stává císařem bez území i faktické podpory. Na podzim 1744 se vrací do Bavorska vypleněného uherskými pandury, pobývá v Nymphenburgském paláci v Mnichově, kde dne 20. ledna 1745 v pouhých sedmačtyřiceti letech umírá na následky dny.

Jeho syn Maxmilián III. (1727–1777) se pak vzdává veškerých nároků na český trůn a uzavírá s Marii Terezií mír.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Christie's / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz