Skip to content

Vyspělost druhu lze změřit a kvantifikovat: Kde stojí lidstvo?

Když přední světoví fyzici pátrají po mimozemských civilizacích, nehledají zelené mužíčky. Vyspělost druhu totiž lze změřit a kvantifikovat. Podle pravidel aplikovatelných i nás samotné. Chcete vědět, kde si stojíme?

Pokud se někdo domnívá, že je to někde poblíž vrcholu, má smůlu. My jako lidstvo na něj v zásadě nejenže nevidíme, ale na nejstarší škále, pojmenované podle svého tvůrce, ruského astrofyzika Nikolaje Kardaševa (*1932), ani nejsme. Jeho rozdělení, publikované v roce 1964 v článku Přenos informace mimozemskými civilizacemi, počítá se třemi řády, kterých civilizace mohou dosáhnout v závislosti na době své existence a objemu energie, kterou spotřebují a mají k dispozici.

obr. 1
Procházení nebeskými sférami se podobá civilizačním skokům.

Poroučíme větru, dešti

Označují se jednoduše jako I., II. a III. a odlišnosti mezi nimi jsou exponenciální. Civilizace I. řádu počítá s úplným ovládnutím vlastní planety a její energie. Dokáže kontrolovat počasí a přírodní jevy jako zemětřesení a sopečnou činnost, udržitelně využívá všech přírodních zdrojů a staví města plovoucí po hladinách oceánů.

Její energetická spotřeba je zhruba stotisíckrát vyšší, než naše současná (ta činí podle poslední zprávy Mezinárodní energetické agentury zhruba 17,7 TW) a její společnost je pansofická. Války nebo rozmíšky z jakýchkoliv důvodů jsou vymýceny, lidstvo vystupuje jednotně jako druh.

Hovoří se jednotným oficiálním jazykem, ačkoliv kulturní specifika jsou zachována a respektována. Tomuto typu se přiblížíme v horizontu příštího sta let. Z existenčního hlediska je nejkřehčí, protože je stále vázán jen na jeden svět – jakákoliv globální katastrofa znamená konec.

obr. 2
Trojice fází; také jim můžeme říkat planetární, hvězdná a galaktická.

Do nekonečna a ještě dál!

Civilizace II. řádu je ekvivalent Hvězdné federace z populární televizního seriálu Star Trek. Lidstvo už není omezené jen na jeden planetární systém, ale kolonizovalo jich několik a ovládá technologii mezihvězdného cestování.

Zdroje jediného světa jsou buď vytěžené anebo nedokážou uspokojit enormní spotřebu energie, která je stotisíckrát vyšší, než u předchozího řádu. Jakákoliv fosilní paliva jsou minulostí v učebnicích historie, využívá se přímé energie hvězd pomocí Dysonových sfér (viz samostatný článek v tomto čísle).

Plynní obři, kteří jejichž složení je vhodné, jsou uměle zažehnuti. Lidstvo kontroluje svou domovskou hvězdu, má vládu nad protuberancemi a jinými výkyvy. V této fázi už je coby rasa nesmrtelné, protože v přírodě neexistuje fenomén, který ho dokáže ohrozit.

Nestačil by ani výbuch supernovy. Buď je schopno se jednoduše přestěhovat do jiné soustavy anebo prostě upraví nukleární reakce uvnitř hvězdy a katastrofě zabrání. Od tohoto typu nás potenciálně dělí tisíce let.

obr. 3
Profesor Michio Kaku, známý popularizátor fyzikálních konceptů budoucnosti.

Vesmírná Odysea

Román A. C. Clarkea (1917-2008) a stejnojmenný film Stanleyho Kubricka (1928-1999) popisuje setkání civilizace nultého řádu a civilizace řádu III. kterou zastupuje černý obelisk. Je natolik vyspělá, že osídlila celou galaxii a má k dispozici její energii.

Profesor a popularizátor fyziky Michio Kaku (*1947) ji přirovnává k Impériu z Hvězdných válek. Kardašev ji považuje za konečnou fázi, ale jeho pokračovatelé přišli ještě s řády IV a V, které jsou ještě dál.

Dokážou manipulovat s časoprostorem a vyššími rozměry a odhalily všechna tajemství vesmíru. Ovládají pulzary a černé díry, slouží jim temná hmota a temná energie. Rasa, která dosáhne takového stupně vývoje, je v porovnání s ostatními podobna bohům.

Navzdory naší aroganci nás od této mety dělí nejméně miliony let.

obr. 4
Civilizace 3. řádu už je fakticky nesmrtelná.

A co my?

Pokud dáváte pozor, odpověď na otázku kde jsme my už jste zaregistrovali. Jsme stále civilizací nultého typu, nejdůležitější práh nás teprve čeká. Máme však to štěstí žít v historické době, v době přechodu.

Mechanismy, které v současnosti cloumají světem – vznik Evropské unie jako protipólu NAFTY, globalizace a multikulturalismus – to všechno jsou známky formování celoplanetární ekonomiky a společnosti.

Stejně jako doprovodné křeče v podobě fundamentalistických hnutí a mezinárodního terorismu, které se podobné společnosti obávají. Nezbývá než doufat, že čínské úsloví „nechť žijete v zajímavých časech“, které se v naší době naplňuje, bude pro jednou shovívavé.

Jemu navzdory však pozorujte. Ke zlomu dochází právě teď.

Foto: wikipedia.org, yaboot.com, robertsnow.wordpress.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
epochalnisvet.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Pečená hlíva se zeleninou
nasehvezdy.cz

Pečená hlíva se zeleninou

Hlíva ústřičná je plná betaglukanů, které zvyšují...
Hodinky k narozeninám hodinářství Koscom
iluxus.cz

Hodinky k narozeninám...

Hodinářství Koscom letos oslavilo 30 let od...
Má legendární Bigfoot zvláštní schopnosti?
enigmaplus.cz

Má legendární Bigfoot...

Legendy o sněžném muži Bigfootovi a dalších...
Není nad domácí čaj z bylinek
nasehvezdy.cz

Není nad domácí čaj z bylinek

Máte doma spoustu usušených bylinek a nevíte,...
Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák
21stoleti.cz

Před 290 lety byl uloven...

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Kam na výlet v blízkosti velkých měst?
epochanacestach.cz

Kam na výlet v blízkosti...

Bydlíte ve velkém městě a...
Na mostě se prý zjevují duchové. Několik řidičů kvůli nim málem havarovalo
enigmaplus.cz

Na mostě se prý zjevují duchové....

Zdá se, že nadpřirozeno není při výběru...
Nejděsivější scénáře vyhynutí lidstva: Přelidnění, nebo jaderná válka?
enigmaplus.cz

Nejděsivější scénáře vyhynutí...

Každý z nás ví, že tu nebude navždy. A lidé se...
Katedrála v Chartres: Aplikovaná věda v období gotiky
epochanacestach.cz

Katedrála v Chartres:...

Řekne-li se katedrála...
Kdo byl nejohroženější?
21stoleti.cz

Kdo byl nejohroženější?

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a...