Domů     Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
12.11.2024

Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy.

A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak nechová.

Tučňáci jsou jediným druhem ptáků, který dokáže plavat. Ve vodě loví, hrají si v ní a tráví v ní až polovinu svého života. Jejich tělo se tomu také náležitě přizpůsobilo. Je podlouhlého torpédovitého tvaru a těžiště je posunuté níž než u ostatních ptáků.

Také jejich kosti nejsou duté a celková hustota těla je podobná hustotě vody, aby se mohli pohodlně potápět. Na druhou stranu kvůli tomu ztratili schopnost létat, ale v jejich způsobu života je to vůbec neomezuje.

Jako ryba ve vodě

Toto středně velké zvíře dorůstá 40–120 centimetrů v závislosti na tom, jakého druhu ze 17 možných vlastně je, a je dokonale přizpůsobeno pro život ve vodě. Nohy mají posunuté dozadu a používají je ke kormidlování.

Proto nepotřebují ocas jako ryby a mají ho krátký. Oproti létavým ptákům disponují velmi ohebnou páteří, která jim umožňuje prudce měnit směr. Křídla se podobají spíše ploutvím a mají obdobnou funkci.

To všechno jim umožňuje plavat stabilní rychlostí 10 km/h, v případě ohrožení až 20 km/h. Rekordmany jsou pak tučňáci oslí, kteří zvládnou vyvinout rychlost až 40 km/h!

Můžeme říct, že i ten nejpomalejší tučňák při vyhlídkové plavbě snadno předhoní i nejrychlejší olympijské plavce. A když už mají plavání dost, jednoduše vyskočí na souš.

Stejně jako ostatní ptáci i tučňáci obměňují své peří. Říká se tomu přepeřování. Nedělají to průběžně, ale jednou ročně všechno peří shodí, aby ho nahradilo nové. Děje se tak v období, které celé tráví na souši. Protože se jedná o velmi energeticky náročné období, musí se před ním dostatečně vykrmit. Když totiž nové peří vykukuje z kůže asi na půl centimetru a staré vypadá, trvá zhruba 2–4 týdny než nové doroste do dostatečné délky. Není výjimkou, když během celého procesu ztratí až polovinu své váhy!
Stejně jako ostatní ptáci i tučňáci obměňují své peří. Říká se tomu přepeřování. Nedělají to průběžně, ale jednou ročně všechno peří shodí, aby ho nahradilo nové. Děje se tak v období, které celé tráví na souši. Protože se jedná o velmi energeticky náročné období, musí se před ním dostatečně vykrmit. Když totiž nové peří vykukuje z kůže asi na půl centimetru a staré vypadá, trvá zhruba 2–4 týdny než nové doroste do dostatečné délky. Není výjimkou, když během celého procesu ztratí až polovinu své váhy!

Inspirace pro Charlieho Chaplina?

Zatím co ve vodě se pohybují snadno a elegantně, na souši nastává pravý opak. Působí vcelku neohrabaně, když se kolébají ze strany na stranu, jako by místo z vody vyskočili ze staré grotesky.

Důvod pro jejich pohyb je vcelku prostý – mají neohebná zakrnělá kolena. Přesto bylo dokázáno, že právě onen typický kyvadlový pohyb je energeticky velmi úsporný a ušetří jim až 80 % energie.

Pro tvory, kteří žijí v nehostinných podmínkách chladných částí jižní polokoule, je každá úspora dobrá. A zatím co při plavání krátký ocas nepotřebují, využívají ho aspoň venku, kdy se o něj mohou opírat a odpočívat.

Adaptace na zimu

Protože se stále jedná o ptáky, mají tělo hustě porostlé peřím. Tvoří ho několik silně promaštěných vrstev, takže se ke kůži nedostane prakticky žádná voda. Jednotlivá pera jsou velmi pevná, krátká a svým tvarem připomínají šupiny.

Navíc až 30 % jejich celkové hmotnosti představuje tuk, takže jsou dokonale chráněni před krutými mrazy i ledovou vodou a lépe si drží teplo. Obecně lze říct, že v čím chladnějším podnebí tučňáci žijí, tím vyšší podíl tuku mají a o to jsou kulatější.

Tito zvířecí černokabátníci jsou výbornými lovci. Živí se převážně rybami, hlavonožci a krilem – drobnými býložravými korýši. Během svých loveckých výprav vydrží pod vodou až dlouhých 30 minut! Jícen a žaludek mají dost prostorný, aby mohli kořist polknout v celku. Na druhou stranu při pobytu na souši vydrží bez jídla dlouhé měsíce. Napomáhá jim v tom silná vrstva tuku, která tělu po celou dobu dodává potřebné živiny.
Tito zvířecí černokabátníci jsou výbornými lovci. Živí se převážně rybami, hlavonožci a krilem – drobnými býložravými korýši. Během svých loveckých výprav vydrží pod vodou až dlouhých 30 minut! Jícen a žaludek mají dost prostorný, aby mohli kořist polknout v celku. Na druhou stranu při pobytu na souši vydrží bez jídla dlouhé měsíce. Napomáhá jim v tom silná vrstva tuku, která tělu po celou dobu dodává potřebné živiny.

Typický vzhled

Jedním z hlavních znaků tučňáků je jejich výrazný zobák. Čím delší ho mají, tím lákavější se zdají samičkám. Přesto je nejlépe rozeznáme podle jejich typického zbarvení. Všechny druhy disponují podobnou uniformitou – svrchu jsou černí a zespodu na břiše bílí.

Toto zabarvení není náhodné. Je přizpůsobeno životu ve vodě, kdy bílá bříška při pohledu proti hladině nejsou vidět a umožňují jim rychlejší přiblížení ke kořisti. Černý kabátek zase napomáhá rychlejšímu ohřátí od slunce.

Některé druhy k tomu přidávají i další pestřejší zbarvení a rodí se také jedinci, kteří jsou čistě bílí. Dále mohou trpět deformacemi zobáků, skoliózou páteře a dalšími fyzickými nebo genetickými odlišnostmi.

Většinu těchto jedinců odsouvá zbytek společenství na okraj a stávají se z nich nechtění samotáři, kteří často brzy umírají.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, vitenevite.cz, wikiwand.com, wikiwand.com, venclikovi.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock,
Související články
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz