Domů     Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
12.11.2024

Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy.

A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak nechová.

Tučňáci jsou jediným druhem ptáků, který dokáže plavat. Ve vodě loví, hrají si v ní a tráví v ní až polovinu svého života. Jejich tělo se tomu také náležitě přizpůsobilo. Je podlouhlého torpédovitého tvaru a těžiště je posunuté níž než u ostatních ptáků.

Také jejich kosti nejsou duté a celková hustota těla je podobná hustotě vody, aby se mohli pohodlně potápět. Na druhou stranu kvůli tomu ztratili schopnost létat, ale v jejich způsobu života je to vůbec neomezuje.

Jako ryba ve vodě

Toto středně velké zvíře dorůstá 40–120 centimetrů v závislosti na tom, jakého druhu ze 17 možných vlastně je, a je dokonale přizpůsobeno pro život ve vodě. Nohy mají posunuté dozadu a používají je ke kormidlování.

Proto nepotřebují ocas jako ryby a mají ho krátký. Oproti létavým ptákům disponují velmi ohebnou páteří, která jim umožňuje prudce měnit směr. Křídla se podobají spíše ploutvím a mají obdobnou funkci.

To všechno jim umožňuje plavat stabilní rychlostí 10 km/h, v případě ohrožení až 20 km/h. Rekordmany jsou pak tučňáci oslí, kteří zvládnou vyvinout rychlost až 40 km/h!

Můžeme říct, že i ten nejpomalejší tučňák při vyhlídkové plavbě snadno předhoní i nejrychlejší olympijské plavce. A když už mají plavání dost, jednoduše vyskočí na souš.

Stejně jako ostatní ptáci i tučňáci obměňují své peří. Říká se tomu přepeřování. Nedělají to průběžně, ale jednou ročně všechno peří shodí, aby ho nahradilo nové. Děje se tak v období, které celé tráví na souši. Protože se jedná o velmi energeticky náročné období, musí se před ním dostatečně vykrmit. Když totiž nové peří vykukuje z kůže asi na půl centimetru a staré vypadá, trvá zhruba 2–4 týdny než nové doroste do dostatečné délky. Není výjimkou, když během celého procesu ztratí až polovinu své váhy!
Stejně jako ostatní ptáci i tučňáci obměňují své peří. Říká se tomu přepeřování. Nedělají to průběžně, ale jednou ročně všechno peří shodí, aby ho nahradilo nové. Děje se tak v období, které celé tráví na souši. Protože se jedná o velmi energeticky náročné období, musí se před ním dostatečně vykrmit. Když totiž nové peří vykukuje z kůže asi na půl centimetru a staré vypadá, trvá zhruba 2–4 týdny než nové doroste do dostatečné délky. Není výjimkou, když během celého procesu ztratí až polovinu své váhy!

Inspirace pro Charlieho Chaplina?

Zatím co ve vodě se pohybují snadno a elegantně, na souši nastává pravý opak. Působí vcelku neohrabaně, když se kolébají ze strany na stranu, jako by místo z vody vyskočili ze staré grotesky.

Důvod pro jejich pohyb je vcelku prostý – mají neohebná zakrnělá kolena. Přesto bylo dokázáno, že právě onen typický kyvadlový pohyb je energeticky velmi úsporný a ušetří jim až 80 % energie.

Pro tvory, kteří žijí v nehostinných podmínkách chladných částí jižní polokoule, je každá úspora dobrá. A zatím co při plavání krátký ocas nepotřebují, využívají ho aspoň venku, kdy se o něj mohou opírat a odpočívat.

Adaptace na zimu

Protože se stále jedná o ptáky, mají tělo hustě porostlé peřím. Tvoří ho několik silně promaštěných vrstev, takže se ke kůži nedostane prakticky žádná voda. Jednotlivá pera jsou velmi pevná, krátká a svým tvarem připomínají šupiny.

Navíc až 30 % jejich celkové hmotnosti představuje tuk, takže jsou dokonale chráněni před krutými mrazy i ledovou vodou a lépe si drží teplo. Obecně lze říct, že v čím chladnějším podnebí tučňáci žijí, tím vyšší podíl tuku mají a o to jsou kulatější.

Tito zvířecí černokabátníci jsou výbornými lovci. Živí se převážně rybami, hlavonožci a krilem – drobnými býložravými korýši. Během svých loveckých výprav vydrží pod vodou až dlouhých 30 minut! Jícen a žaludek mají dost prostorný, aby mohli kořist polknout v celku. Na druhou stranu při pobytu na souši vydrží bez jídla dlouhé měsíce. Napomáhá jim v tom silná vrstva tuku, která tělu po celou dobu dodává potřebné živiny.
Tito zvířecí černokabátníci jsou výbornými lovci. Živí se převážně rybami, hlavonožci a krilem – drobnými býložravými korýši. Během svých loveckých výprav vydrží pod vodou až dlouhých 30 minut! Jícen a žaludek mají dost prostorný, aby mohli kořist polknout v celku. Na druhou stranu při pobytu na souši vydrží bez jídla dlouhé měsíce. Napomáhá jim v tom silná vrstva tuku, která tělu po celou dobu dodává potřebné živiny.

Typický vzhled

Jedním z hlavních znaků tučňáků je jejich výrazný zobák. Čím delší ho mají, tím lákavější se zdají samičkám. Přesto je nejlépe rozeznáme podle jejich typického zbarvení. Všechny druhy disponují podobnou uniformitou – svrchu jsou černí a zespodu na břiše bílí.

Toto zabarvení není náhodné. Je přizpůsobeno životu ve vodě, kdy bílá bříška při pohledu proti hladině nejsou vidět a umožňují jim rychlejší přiblížení ke kořisti. Černý kabátek zase napomáhá rychlejšímu ohřátí od slunce.

Některé druhy k tomu přidávají i další pestřejší zbarvení a rodí se také jedinci, kteří jsou čistě bílí. Dále mohou trpět deformacemi zobáků, skoliózou páteře a dalšími fyzickými nebo genetickými odlišnostmi.

Většinu těchto jedinců odsouvá zbytek společenství na okraj a stávají se z nich nechtění samotáři, kteří často brzy umírají.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, vitenevite.cz, wikiwand.com, wikiwand.com, venclikovi.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock,
Související články
Zajímavosti
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Zajímavosti
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Zajímavosti
Pelmel zajímavostí! Proč je zebra černobílá? A vidí psi černobíle?
Existuje spousta informací, bez kterých se v klidu obejdeme, ale na druhou stranu může být jejich znalost pro nás obohacením. Proč je zebra černobílá? A je víc bílá, nebo černá? Zebru, které se často přezdívá také „koník v pyžamu“, snadno poznají i nejmenší děti. A právě její typické pruhované zabarvení vyvolává otázku, jestli je bílá […]
Zajímavosti
Aquahealing aneb když voda skutečně uzdravuje
Když je nám těžko na duši, hledáme psychologa. Když bolí tělo, zajdeme k fyzioterapeutovi. Pro hlubší práci s tělem a duší zároveň slouží bodyterapie. Když se ale k terapeutovi přidá ještě teplá voda, dostáváme novou dimenzi léčení. Aquahealing je nejkomplexnější forma práce s tělem i duší. Voda je nositelkou života. Vyplavuje emoce, skrývá stíny našeho […]
reklama
svět zločinu
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
reklama
lifestyle
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Netradiční ubytování v ledovém hotelu
Usínat pod obrovskými ledovými sochami, vychutnávat si své jídlo z mražených talířů nebo strávit noc ve vlastním iglú? To všechno a mnohem víc nabízejí unikátní ledové hotely, které se nacházejí po celém světě a které nejenže nabízejí unikátní zážitky, ale také úchvatnou pastvu pro oči. Vybrali jsme pro vás tři z nich, které od nás […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz