Skip to content

Jak zemřel vynálezce papíru? Odpověď vás překvapí!

Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně obrázek, jak loví mamuta. Přesouváme se v čase o mnoho tisíc let. Jsme v tiskárně. Cítíme vůni barev. Tiskový stroj chrlí obrovskou rychlostí potištěné archy papíru.

Záznamové médium se v průběhu staletí mění. Nepostrádá ale jedno společné: lidskou touhu zachovat myšlenku. Splní nám ji vynálezce papíru Cchaj Lun.

V Mezopotámii v Ninive, Babylónu i horách syrské vysočiny nacházíme kolem roku 4000 př. n. l. tisíce hliněných destiček. Využití hliněných destiček má i určité přednosti. Moudrý sumerský král Musiviliš díky nim zamezuje bujení úřadů.

Úředníkům nařizuje, že si musí sami nakopat a uhníst hlínu na hliněné destičky, které pak popíšou. Kopání a hnětení a sušení hlíny i přenášení stohů hliněných destiček je namáhavé, a tak si úředníci pečlivě rozmýšlejí, co na destičku klínovým písmem vyryjí.

V Orientu se pro vyrývání písma používá dřevo.

Hliněné destičky se ukazují jako trochu neskladný a nepraktický materiál na psaní.

Papyrus mizí V době krále Assa (vládne 3580 – 3536) užívají v Egyptě bahenní rostlinu tropické Afriky Cyperus papyrus L. na výrobu papyru. Dřeň stvolů papyrové třtiny se rozřeže na proužky, které se skládají na vlhké prkno.

Další proužky se kladou napříč. Naskládané proužky se polijí škrobem. List papyru se vyhladí lasturou nebo zvířecím zubem a usuší se. Vytváří se jednotlivé listy nebo svitky (několik slepených a stočených listů).

Papyrus se liší v kvalitě: nejhorší druh je určený na balení. Staré svitky se nevyhazují, písmo se oškrábe a použijí se znovu.

První dochovaný nepopsaný svitek papyru pochází z hrobky velmože Hemaky v Sakkaře z období 1. dynastie. Nejstarší papyry s hieroglyfy pocházejí z konce 4. a z 5. dynastie. Papyrus se používá až do roku 1100 n.l.

, kdy změna egyptského klimatu způsobí vymizení papyrové rostliny.

Egyptské papyry se používají až do roku 1100. Pak rostlina mizí.

300 ovčích kůží na bibli Činy perských králů se zaznamenávají na kůže obětních zvířat. Umění změkčit, oškrabat, vyčistit, uhladit a napnout kůži se kolem roku 150 př. n. l. šíří z Orientu do Evropy. Nejprve se objevuje v Itálii, odtud se míří do Francie a dále na sever, zejména do Německa.

Pergamen je ale velmi drahý. Na výrobu jedné bible se spotřebuje 300 ovčích kůží.

Návod na výrobu pergamenu zní: „Kůže je po tři dny namočena v roztoku vápna, aby se srst dala sejmout, napne se na rám a nožem je očištěna od zbytků srsti, masa a tuku, poté se vysuší.“

Cchaj Lun na své na znalosti nakonec doplatí. Číší jedu ho otráví závistivci.

Nápad císařského úředníka Úředník Cchaj Lun vyhledává roku 105 n.l. záznamy v knihovně čínského císaře Han Ho Tiho. Destičky jsou neskladné. „Bylo by možné využít pro záznamy jiný materiál? Ano, například rostliny.

Jsou v nich vlákna, jejichž vlastnosti by mohly být užitečné.“ Zkouší tedy použít konopí, ramie, brusonecie, bambus, odpad vzniklý při výrobě hedvábí, staré hadry a rybářské sítě, dřeň z kmene arálie papírodárné.

Vše rozdrtí, povaří na kaši, rozmíchá ve vodě a nabere na rámeček vytvořený z bambusových štěpin a proutků. Přebytečná voda odkape. Vlhký list papíru se usuší na slunci.

Cchaj Lun představuje novinku císaři, který ho chválí. Papír je na rozdíl od používaných destiček lehký i dobře skladný, dokonce na něj lze snadno psát. Rychle se rozšiřuje, vylepšují se jeho vlastnosti.

Nazývá se „listy milostivého Cchaj Luna“. Dvořané ale Lunovi závidí postavení, které díky svému vynálezu získává, a tak mu jednoho dne naservírují číši jedu…

Tajemství výroby papíru jednoho dne praskne. Prozradí ho zajatí Číňané.

Tajemství papíru prozrazeno Čínsko-arabská válka v 8. století n. l. znamená průnik výrobu papíru do Samarkandu. Tajemství je prozrazeno díky zajatým Číňanům. Jako lavina se šíří jako lavina do asijských zemí a přes Afriku se dostává do Evropy.

Z Číny přes Vietnam, Tibet a Koreu se papír dostává do Japonska. Výroba tradičního japonského ručního papíru washi na mnoha místech Japonska existuje dodnes.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svědectví o španělských galeonách uprostřed pouště
enigmaplus.cz

Svědectví o španělských...

Představte si, že se plahočíte pouští na...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Dron! Užitečný pomocník, či nebezpečná zbraň?
epochalnisvet.cz

Dron! Užitečný pomocník, či...

Letadla bez posádky, která je možno řídit...
Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Nikdy jsem nechtěla děti
skutecnepribehy.cz

Nikdy jsem nechtěla děti

Dnes už není tak divné,...
Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
enigmaplus.cz

Ohnivý poltergeist z Vietnamu:...

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších...
Proč si jdou obě moderátorky po krku?
nasehvezdy.cz

Proč si jdou obě...

Jen krása ke štěstí...
Bára Nesvadbová zářila na charitativní večeři ve špercích ALO diamonds
iluxus.cz

Bára Nesvadbová zářila na...

Bára Nesvadbová je známá nejen jako...