Domů     Vynález knihtisku: Hurá do knihovny!
Vynález knihtisku: Hurá do knihovny!
26.12.2018

Říká se, že kniha je nejlepším přítelem člověka. Něco na tom jistě bude, vždyť v knihách najdeme ponaučení, zamyšlení a koneckonců i zábavu. Po celý středověk se přitom knihy dostávaly jen do rukou vyvolených.

Byly totiž opisovány ručně, zpravidla v klášterech, a při takové technice nemohl být knižní náklad nijak závratný.

Určité tiskařské techniky sice existovaly, ale převládal obraz mnichů ponořených do přepisování zpravidla náboženských textů.

Až se jednoho dne na scéně objevil jistý Johannes Gensfleisch. To jméno dnes asi málokomu něco poví. Ovšem, když se řekne Gutenberg, zbystří i ti, kteří se jinak o knihy příliš nezajímají.

Ano, byl to právě Gutenberg, který uskutečnil svým vynálezem knihtisku první mediální revoluci v dějinách lidstva. Tato inovace svět zcela proměnila. Však také spisovatel a opravdový mistr bonmotů Mark Twain se nechal slyšet:

„Všechno, čím svět dnes je, všechny jeho pozitivní i negativní stránky dohromady, to z něj udělal Gutenbergův vynález.“

A Johan Wolfgand Goethe si přisadil: „Vděčíme knihtisku a jeho svobodě za nemyslitelné dobro a nedohledný užitek.“

Skutečně, knihtisk ve svých důsledcích dokázal pozvednout i ty nejspodnější vrstvy obyvatelstva.

Francouzská tiskárna (kolem 1500).
Francouzská tiskárna (kolem 1500).

Gutenbergův život je zahalen mnoha tajemstvími. Příliš zpráv se o něm totiž nezachovalo. A když už, tak mají podobu soudních dokumentů či dopisů. Paradoxně on sám žádnou svou knihu nevydal a ani po sobě nezanechal žádný rukopis. Zkrátka, ne každý vynálezce má potřebu se literárně realizovat.

Z dochovaných pramenů víme, že malý Johannes přišel na svět někdy kolem roku 1400 jako syn Frieleho Gensfleische a Elsy Wirichové. Stalo se tak v německé Mohuči, se kterou Gutenbergův život zůstal spojen.

Rodina patřila k vyšší vrstvě, takže se Gutenbergovi nevedlo zle. Otec se pravděpodobně věnoval obchodu s látkami, což v té době bývalo výnosné povolání.

Začátek 15. století nebyl ve znamení nepokojů pouze v českých zemích. I Německo tehdy zasáhly politické turbulence. Mohuč se stala životu nebezpečnou a rodina raději volila útěk. Podle některých záznamů mladý Gutenberg studoval v letech 1418 a 1419 v Erfurtu.

Později se osamostatnil a kolem roku 1434 pobýval ve Štrasburku, který byl tehdy součástí Svaté říše Římské národa německého.

Zde se Gutenberg seznámil s kapitálově silnými partnery a začal uskutečňovat tajný projekt, který byl v tehdejších dokumentech označován jako „Aventur und Kunst“, tedy Dobrodružství a umění. Možná právě v této době začal s vynalézáním tisku pomocí kovových liter.

Rozložení prvotisků podle jazyka.
Rozložení prvotisků podle jazyka.

V roce 1448, možná i dříve, se Gutenberg vrátil do Mohuče. Zde vybudoval dílnu s tiskařskými stroji a pustil se do podnikání. Světlo světa tu spatřovaly učebnice, kalendáře, odpustky a mnohá další díla.

Nejdůležitější z Gutenbergových inovací byl vynález písmolijectví. Umožňoval totiž sériovou výrobu tvarově shodných tiskařských liter. Otiskem do měkčího kovu vznikla forma, tedy tzv. matrice.

Matrice se vložila do licího strojku a zalila roztavenou liteřinou, slitinou cínu, olova a antimonu. Odlité litery pak byly otočeným obrazem písmena.

Každá tisková strana byla sestavována do dřevěné sazebnice, která určovala přesné řádkování i místa pro mezery a ilustrace. Pomocí upraveného lisu na víno se pak dal vytisknout celý arch najednou místo dřívějšího ručního přitlačování hladítky.

Mezi roky 1452 až 1455 vznikla pod Gutenbergovou taktovkou dvaačtyřicetiřádková bible, skutečný mistrovský kousek.

Později bylo spočítáno, že jen zhotovení sazby, pro kterou bylo odlito 100 000 olověných liter, trvalo zhruba dva roky.

Dohotovení díla o 1282 stranách vydaného nákladem 180 kusů pak vyžadovalo podle mohučského knihařského badatele Stephana Fussela 230 760 pracovních úkonů.

Guttenbergova Bible.
Guttenbergova Bible.

Byť Gutenbergova práce měla změnit svět, bohatství a spokojeného života se nedočkal. Nejdřív musel vést vleklý soudní spor se svým věřitelem Johannesem Fustem.

Gutenberg si od něj půjčil nemalou sumu, která zúročena později vzrostla na závratných 2026 zlatých. Jen pro představu, měšťanský dům stál tehdy kolem sta zlatých a kvalifikovaný řemeslník vydělával nanejvýš 30 zlatých ročně.

Po procesu vyšel Gutenbergův podnik se značnými ztrátami. Gutenberg přišel o dílnu a právě dotištěné dílo, práci nejméně tří let. Fust získáním dílny naopak zabezpečil i další činnost svého adoptivního syna Petera Schöffera.

Později do Gutenbergova života opět zasáhla politická situace. Mocenský boj v církvi zasáhl i Mohuč. Proti sobě stáli čerstvě sesazený arcibiskup Diether von Isenburg a jeho papežem dosazený sok Adolf von Nassau.

I církevní otcové tehdy měli své armády a ta Nassauova Mohuč v roce 1462 dobyla. Došlo k vyhánění obyvatel a jedním z postižených byl i Gutenberg.

Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg.
Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg.

Určité satisfakce se však Gutenberg přece jen dočkal. Tři roky po svém nuceném odchodu z Mohuče byl arcibiskupem von Nassauem rehabilitován a mohl se z něj stát dvořan. Zemřel 3. února 1468 a pochován je v mohučském františkánském klášteře.

Jeho vynález jej však mnohonásobně přežil. Používal se více než tři a půl století až do roku 1811, kdy byl vynalezen rychlotisk.

Význam knihtisku byl nezměrný a slovo mediální revoluce je v jeho případě skutečně na místě.

Vynález knihtisku mimo jiné znamenal zahájení úspěšného boje s negramotností. Učení a vědění se mohlo rozšířit do širších vrstev obyvatelstva, což ve svých důsledcích znamenalo i rychlejší rozvoj přírodních a společenských věd. Vynález knihtisku podnítil i rozvoj ekonomiky a mnoha dalších oblastí.

Vytváření identických kopií knih mělo velký normotvorný význam. Pomocí knihtisku například došlo ke sjednocení liturgických textů, zásadní roli hrál knihtisk i při utváření závazných jazykových pravidel.

Nové překlady Bible Martina Luthera nebo Bible kralické se staly základem spisovného německého a českého jazyka.

Na našem území se nejdříve tisklo v Plzni, byla to pravděpodobně Kronika Trojánská (1468), poté se knihtisk dostal také do Prahy (1487), následoval Vimperk, Brno, Kutná Hora a Olomouc.

Foto: Wikipedia
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se