Skip to content
reklama

Vylodění v Normandii posunulo nepříznivé počasí

Dnes máme moderní radary, které s předstihem napoví, zda bude slunečno nebo průtrž mračen. Jak se ale za II. světové války, konkrétně v případě vylodění v Normandii, předpovídalo počasí? Vylodění bylo několikrát odloženo, protože předpověď nebyla příznivá.

Čekalo se, kdy bude vhodné počasí jak v Anglii, tak ve Francii. O něčem podobném jako současné radary si lidé mohli nechat jenom zdát. Vylodění v Normandii skutečně bylo kvůli špatné předpovědi počasí několikrát odloženo.

Poprvé stanovili Spojenci datum na 31. května 1944, pak ho přeložili na 5. června 1944 a nakonec útok podnikli až 6. června 1944.

Britští vojáci během výsadku na pláži Gold. Původní termín akce zhatil nepříznivý vývoj na obloze. FOTO: No 5 Army Film & Photographic Unit, Midgley (Sgt)/Creative Commons/Public domain

Synoptické mapy fungovaly

V roce 1944 sice byl vývoj počítačů a radarové techniky ještě v plenkách, ale už od počátků 20. století se pro předpověď počasí používaly synoptické mapy. Vycházely z údajů naměřených v postupně budované mezinárodní síti meteorologických stanic.

blank
Německý fyzik Hermann von Helmholtz dokázal odhadnout, co se bude dít v atmosféře. FOTO: Universitätsbibliothek Heidelberg/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Předpovídal vývoj atmosféry

Dlouhodobější vývoj počasí se vypočítával pomocí hydrodynamických rovnic popisujících chování atmosféry, které v roce 1858 formuloval německý fyzik Hermann von Helmholtz (1821–1894). Výsledné synoptické mapy potom ukazovaly vývoj front, tlakových níží a výší a jejich postup.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: National Archives and Records Administration/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články