Bohatý velkostatkář Alexandr Seton uslyší v noci prásknutí dveří. Opatrně se jde podívat do vstupní haly. Strne hrůzou. V temnotě stojí vysoká průhledná postava. Jde snad o ducha Egypťanky, jejíž ostatky si na zámek přivezl ze svých cest? Chce se mu přízrak pomstít za narušení svého posmrtného klidu?
Už stovky let mezi lidmi kolují historky o odplatě záhrobních sil. Od konce devatenáctého století se obzvlášť vysoké popularitě těší vyprávění o prokletých egyptských mumiích. Zdá se, že nejvíce těchto příběhů se traduje ve Velké Británii.
Je to tím, že Britové jsou obzvlášť silně nakloněni věřit v tajemné síly, nebo sbírali egyptské artefakty více než kdo jiný, a tím na sebe uvrhli kletbu starých Egypťanů?
Zrodil se následující příběh o působení mocností z onoho světa na skotském zámku pouze v bujné fantazii svých vypravěčů, či zachycuje skutečné vzpomínky na pomstu tisíce let staré nebožky?
Teror na zámku Prestonfield
Baronka Zeyla Seton rozhořčeně vyjekne: „Vy jste rozbila náš nejdražší porcelán.“ Chvějící se služebná k ní zdvihne hlavu: „Ne, madam. Uložila jsem ho do skříňky jako obvykle. Nevím, jak mohl prasknout.“ Šlechtična si ji nedůvěřivě měří.
„Nejdřív vypukne požár v knihovně, pak spadne vzácný křišťálový lustr, moje komorná neustále omdlívá a dva lokajové ulehli s horečkou,“ láteří. Majordomus si odkašle.
„Madam, pokud si mohu dovolit vyslovit svůj názor, pak vše nejspíš souvisí s těmi egyptskými ostatky.
Ke všem těm nehodám dochází od té doby, co se na zámku Prestonfield objevily.“ Baronka již chce jeho řeči označit za příslovečnou pověrčivost služebnictva, když tu si vzpomene, jak se jí drahý pan manžel minulou noc svěřil, že v hale zahlédl stát vysokou průhlednou postavu.
Přičítala to vypitému alkoholu, ale možná, že na jejich sídle opravdu straší. Jsou snad ostatky neznámé Egypťanky prokleté?
Svědectví váženého muže
S hrůznými událostmi na svém sídle se svěřuje samotný skotský velkostatkář Alexander Seton (†1963). Dokonce tvrdí, že novináře, který si přišel strašidelné ostatky prohlédnout, přejelo záhy nato auto.
Jak se však značně poškozená mumie na zámek Prestonfield dostala, v tom se svědkové rozcházejí.
Podle jedné verze kupuje baron ostatky od vylupovačů hrobů, podle další navštíví manželé Setonovi v Egyptě jakousi hrobku a baronka si sebou nenápadně odnese paži pohřbené nebožky.
Ať už je to jakkoli, Alexander Seton se po několika měsících děsivého dění v Prestonfieldu, rozhodne pozůstatky vrátit a na zámku konečně zavládne klid. Skutečně se rodina váženého velkostatkáře stala obětí kletby?
Nebo si baron celý příběh vymyslel, neboť se v tehdejší době vyprávění o prokletých egyptských mumiích těšila značné oblibě?