Skip to content

Jídlo z tiskárny? Vědci představili nový vynález!

Jídlo vyrobené kompletně strojem? I to je dost možná budoucnost stravování. Vědec Hod Lipson z Columbia University v New Yorku představil přístroj, který „tiskne jídlo“.

Nejrůznější jedlé gely, práškové pasty, tekutiny a další základní suroviny jsou materiálem, který se do této tiskárny láduje. Z toho pak stroj vyrábí různorodé potraviny. „Tato tiskárna nenahradí konvenční vaření.

Vyprodukuje ale nekonečné varianty personalizované stravy se specifickým objemem vybraných látek a živin,“ vysvětluje Lipson. Podle něj je zařízení chybějícím článkem vedle chytrých telefonů a fitness náramků, které hlídají životní styl.

Hod Lipson
Hod Lipson.

A jak stroj vlastně funguje? Podle Lipsona se o vše stará speciální software, který počítá tvarové změny vzniklé ohřevem a podle toho upravuje prvotní vzhled jídla. Zařízení navíc bude pracovat s databází jídel, kterou zaplní svými recepty kuchaři.

Stane se brzy vynález běžným vybavením kuchyní?
Stane se brzy vynález běžným vybavením kuchyní?

A ačkoliv v současnosti ještě přístroj není uzpůsoben k tomu, aby mohl být používán obyčejnými lidmi, podle Lipsona to přijde dříve, než si myslíme.

Foto: indianexpress.com, www.3ders.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …