Domů     Všechno nejlepší, a utíkej zametat! Nejpodivnější narozeninové zvyky
Všechno nejlepší, a utíkej zametat! Nejpodivnější narozeninové zvyky
5.6.2023

Dort, svíčky a hromada dárků. Tak si většinou oslavu narozenin představujeme u nás. Že už vás to trochu nudí? Není nic jednoduššího, než se vydat slavit někam jinam!

Máte dnes narozeniny, a jste zrovna na Jamajce nebo v Brazílii? Moc honosné oblečení si na oslavu neberte – hosté vás totiž pro štěstí zasypou moukou. Dopadnete však lépe než děti, na ně totiž místní rozklepnou vejce!

Roztodivnost narozeninových tradic v různých zemích světa zkrátka nezná hranic…

Skořice, nebo pepř?

Kde: Dánsko

Jdete jen tak náhodou v Dánsku po ulici a potkáte člověka přivázaného k pouliční lampě? Blázen to není! Ani na věk se ho ptát nemusíte, stačí přistoupit blíže. Pokud voní skořicí, je mu rovných 25 let. Jestli je z něj ale cítit pepř, právě slaví 30!

S oslavencem takto Dánové naloží v případě, že je v den narozenin stále svobodný. A aby mu koření na těle lépe drželo, klidně na něj nejprve nalijí kbelík vody!

Trochu děsivý rituál je starý už stovky let. Je spojený s dobou, kdy prodejci koření cestovali po celém světě, čímž si sice přišli na pěkné peníze, avšak většinou pak zůstali sami. Nikde nebyli dost dlouho na to, aby si stihli založit rodinu.

Kdo sní nekonečné nudle na jeden zátah, bude slavit ještě hodněkrát! Foto: missmeng / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Kdo sní nekonečné nudle na jeden zátah, bude slavit ještě hodněkrát! Foto: missmeng / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Delší nudle, delší život

Kde: Čína

Co popřát k narozeninám? Nejlépe hodně zdraví a ještě spoustu šťastných let. Zaručit někomu dlouhý život však není snadné, proto si ho Číňané pojišťují ještě pořádně dlouhými nudlemi. K narozeninovému obědu vám tu klidně uvaří i nudle dlouhé 3 metry!

Jíst je můžete samotné, v úpravě jako těstoviny anebo i v polévce, jen ale zapomeňte na krájení! Nudle dlouhověkosti musíte vcucnout do sebe celé najednou, přesně tak, jak se u nás nesluší jíst špagety.

Přinesli vám ale v Číně dlouhatánské nudle, i když zrovna narozeniny nemáte? Nespletli se, v některých oblastech Číny se totiž jedí i na Nový rok či při různých slavnostech.

Nepatlejte se s dortem, v Austrálii stačí posypat plátky toustového chleba. Foto: Cretaive Commons / CC BY-SA 3.0.
Nepatlejte se s dortem, v Austrálii stačí posypat plátky toustového chleba. Foto: Cretaive Commons / CC BY-SA 3.0.

Máslo na nose

Kde: Kanada

Jdete na narozeninovou oslavu v Kanadě? Nezapomeňte si kostku másla. Potřásat oslavenci rukou není třeba – raději vezměte máslo a namažte mu ho přímo na nos! Nebojte, Kanaďan znalý tradic se nebude divit ani trochu…

Zvláštní zvyk pochází především z ostrova Newfoundland a máslo má dle staré pověry člověka chránit před neštěstím – celý rok až do dalších narozenin, pak je třeba namastit ho znovu!

Zvyk se dodržuje především u dětí, a čím jsou větší, tím se na ně másla napatlá více.

Kdo nemá rád máslo, existuje i druhá varianta, při níž se nos pomatlá kanadským moučníkem Flakie. Děti ve školách se však při narozeninách rády pomažou jakýmkoliv krémovým dortem.

Ve Španělsku vás k narozeninám vytahají za uši! Foto: G-sta / Creatove Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Ve Španělsku vás k narozeninám vytahají za uši! Foto: G-sta / Creatove Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Pohádka a chléb

Kde: Austrálie

Že na narozeninové oslavě nesmí chybět pořádný dort? Tak s tím si Australané (nebo i Novozélanďané) příliš hlavu nelámou. Jejich typickým narozeninovým pokrmem je obyčejný fairy bread, doslova pohádkový chléb!

Jednoduše vezmou plátky bílého toustového chleba, namažou je máslem a posypou barevným zdobením. Jen někdy tousty ještě stočí do roličky, případně trojúhelníčky poskládají do různých tvarů. Pravá party může začít!

Tradice pokrmu Fairy bread pochází minimálně z roku 1920, kdy se o něm poprvé píše v australském periodiku The Hobart Mercury. Nezbytnou součástí dětským narozeninových oslav je však dodnes.

Pokud se v Německu do třiceti neoženíte, neminou vás úklidové práce. Foto: PawelEnglender / Pixabay.
Pokud se v Německu do třiceti neoženíte, neminou vás úklidové práce. Foto: PawelEnglender / Pixabay.

Vytahám tě za uši!

Kde: Španělsko

Kolik je ti let, tolik dostaneš… Pokud se vám nelíbí u nás oblíbený zvyk „dát hobla“, tedy když dva lidé chytnou oslavence za nohy a ruce a podle počtu let s ním vrazí do člověka klečícího na zemi, utéct před tím do Španělska vám rozhodně nepomůže.

Kdo má narozeniny, toho tu totiž jeho blízcí pořádně zatahají za uši! Tolikrát, kolik mu je let! Pokud je vám deset, je to ještě v pohodě, v padesáti už ale přestává legrace…

Už jste si na konci počítání oddechli, že to máte konečně za sebou? Smůla, na závěr přijde ještě jedno největší zatahání jako bonus – pro štěstí!

Jsi svobodný? Chop se koštěte!

Kde: Německo

Být svobodný třicátník se nevyplatí ani v Německu. Pokud slavíte třetí kulaté narozeniny, a stále ještě nemáte prstýnek na ruce, dají vám koště do ruky a pošlou vás před radnici nebo před kostel – je třeba to tu pořádně zamést!

Německá tradice má různé varianty, v některých oblastech se zametají schody a někde vám nasypou i něco pod nohy, aby bylo skutečně co uklízet. Příjemné je, když jsou to třeba mince, a obsah lopatky si pak můžete ponechat.

Zametání však je jen na mužích, když slaví třicetiny svobodná žena, měla by všem známých vyleštit kliky u vchodových dveří!

Co z té piñaty asi vypadne? Foto: peasap / Creative Commons / CC BY 2.0.
Co z té piñaty asi vypadne? Foto: peasap / Creative Commons / CC BY 2.0.

Bouchni si

Kde: Latinská Amerika

Vezměte si tyče nebo klacíky a pořádně bouchejte! Do čeho? Přeci do piñaty! Tato zvláštní věc je zavěšená většinou na stromě nebo na trámu a může mít mnoho různých podob.

Nejčastěji je to hvězdice, připomínající kouli s party čepičkami, může to být ale i kůň, jednorožec, číslice, auto, jakákoliv pohádková postavička nebo klidně papírová figurína politika.

Podle správné tradice se oslavenci zavážou oči a tyčí pak bouchá do piñaty tak dlouho, než se rozbije a vypadne z ní nějaké překvapení. Na dětských oslavách většinou bouchají i gratulanti a odměnou je pak hromada sladkostí.

Tradice se drží v Latinské Americe (hlavně v Mexiku), kam ji přinesli Španělé, původ ale možná směřuje až Číny. Tam se v minulosti podobné křehké nádoby plní různými semeny a po rozbití podpálí. Celý rituál má přinést úrodu.

Všichni slaví v jeden den!

Kde: Vietnam

Nejoriginálnější zvyk mají rozhodně Vietnamci – narozeniny neslaví vůbec! A když ono datum nastane, ani se nepřipočtou ke svému věku jeden rok navíc.

Věčné mládí jim však závidět nemusíme, jakousi narozeninovou party pro všechny Vietnamce je zároveň oslava Nového lunární roku, tzv. Tết, která se koná mezi 21. lednem a 20. únorem (podle toho, kdy je měsíc zrovna v novu). Teprve v den této slavnosti se všichni stávají oficiálně o rok starší!

Den, kdy se narodili, Vietnamci příliš neprožívají, naopak ale slaví výročí úmrtí svých předků.

Foto: Úvodní foto: PublicDomainPictures / Pixabay 1, 2, 3, 5: Creative Commons 4: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se