Domů     Všechno nejlepší, a utíkej zametat! Nejpodivnější narozeninové zvyky
Všechno nejlepší, a utíkej zametat! Nejpodivnější narozeninové zvyky
5.6.2023

Dort, svíčky a hromada dárků. Tak si většinou oslavu narozenin představujeme u nás. Že už vás to trochu nudí? Není nic jednoduššího, než se vydat slavit někam jinam!

Máte dnes narozeniny, a jste zrovna na Jamajce nebo v Brazílii? Moc honosné oblečení si na oslavu neberte – hosté vás totiž pro štěstí zasypou moukou. Dopadnete však lépe než děti, na ně totiž místní rozklepnou vejce!

Roztodivnost narozeninových tradic v různých zemích světa zkrátka nezná hranic…

Skořice, nebo pepř?

Kde: Dánsko

Jdete jen tak náhodou v Dánsku po ulici a potkáte člověka přivázaného k pouliční lampě? Blázen to není! Ani na věk se ho ptát nemusíte, stačí přistoupit blíže. Pokud voní skořicí, je mu rovných 25 let. Jestli je z něj ale cítit pepř, právě slaví 30!

S oslavencem takto Dánové naloží v případě, že je v den narozenin stále svobodný. A aby mu koření na těle lépe drželo, klidně na něj nejprve nalijí kbelík vody!

Trochu děsivý rituál je starý už stovky let. Je spojený s dobou, kdy prodejci koření cestovali po celém světě, čímž si sice přišli na pěkné peníze, avšak většinou pak zůstali sami. Nikde nebyli dost dlouho na to, aby si stihli založit rodinu.

Kdo sní nekonečné nudle na jeden zátah, bude slavit ještě hodněkrát! Foto: missmeng / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Kdo sní nekonečné nudle na jeden zátah, bude slavit ještě hodněkrát! Foto: missmeng / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Delší nudle, delší život

Kde: Čína

Co popřát k narozeninám? Nejlépe hodně zdraví a ještě spoustu šťastných let. Zaručit někomu dlouhý život však není snadné, proto si ho Číňané pojišťují ještě pořádně dlouhými nudlemi. K narozeninovému obědu vám tu klidně uvaří i nudle dlouhé 3 metry!

Jíst je můžete samotné, v úpravě jako těstoviny anebo i v polévce, jen ale zapomeňte na krájení! Nudle dlouhověkosti musíte vcucnout do sebe celé najednou, přesně tak, jak se u nás nesluší jíst špagety.

Přinesli vám ale v Číně dlouhatánské nudle, i když zrovna narozeniny nemáte? Nespletli se, v některých oblastech Číny se totiž jedí i na Nový rok či při různých slavnostech.

Nepatlejte se s dortem, v Austrálii stačí posypat plátky toustového chleba. Foto: Cretaive Commons / CC BY-SA 3.0.
Nepatlejte se s dortem, v Austrálii stačí posypat plátky toustového chleba. Foto: Cretaive Commons / CC BY-SA 3.0.

Máslo na nose

Kde: Kanada

Jdete na narozeninovou oslavu v Kanadě? Nezapomeňte si kostku másla. Potřásat oslavenci rukou není třeba – raději vezměte máslo a namažte mu ho přímo na nos! Nebojte, Kanaďan znalý tradic se nebude divit ani trochu…

Zvláštní zvyk pochází především z ostrova Newfoundland a máslo má dle staré pověry člověka chránit před neštěstím – celý rok až do dalších narozenin, pak je třeba namastit ho znovu!

Zvyk se dodržuje především u dětí, a čím jsou větší, tím se na ně másla napatlá více.

Kdo nemá rád máslo, existuje i druhá varianta, při níž se nos pomatlá kanadským moučníkem Flakie. Děti ve školách se však při narozeninách rády pomažou jakýmkoliv krémovým dortem.

Ve Španělsku vás k narozeninám vytahají za uši! Foto: G-sta / Creatove Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Ve Španělsku vás k narozeninám vytahají za uši! Foto: G-sta / Creatove Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Pohádka a chléb

Kde: Austrálie

Že na narozeninové oslavě nesmí chybět pořádný dort? Tak s tím si Australané (nebo i Novozélanďané) příliš hlavu nelámou. Jejich typickým narozeninovým pokrmem je obyčejný fairy bread, doslova pohádkový chléb!

Jednoduše vezmou plátky bílého toustového chleba, namažou je máslem a posypou barevným zdobením. Jen někdy tousty ještě stočí do roličky, případně trojúhelníčky poskládají do různých tvarů. Pravá party může začít!

Tradice pokrmu Fairy bread pochází minimálně z roku 1920, kdy se o něm poprvé píše v australském periodiku The Hobart Mercury. Nezbytnou součástí dětským narozeninových oslav je však dodnes.

Pokud se v Německu do třiceti neoženíte, neminou vás úklidové práce. Foto: PawelEnglender / Pixabay.
Pokud se v Německu do třiceti neoženíte, neminou vás úklidové práce. Foto: PawelEnglender / Pixabay.

Vytahám tě za uši!

Kde: Španělsko

Kolik je ti let, tolik dostaneš… Pokud se vám nelíbí u nás oblíbený zvyk „dát hobla“, tedy když dva lidé chytnou oslavence za nohy a ruce a podle počtu let s ním vrazí do člověka klečícího na zemi, utéct před tím do Španělska vám rozhodně nepomůže.

Kdo má narozeniny, toho tu totiž jeho blízcí pořádně zatahají za uši! Tolikrát, kolik mu je let! Pokud je vám deset, je to ještě v pohodě, v padesáti už ale přestává legrace…

Už jste si na konci počítání oddechli, že to máte konečně za sebou? Smůla, na závěr přijde ještě jedno největší zatahání jako bonus – pro štěstí!

Jsi svobodný? Chop se koštěte!

Kde: Německo

Být svobodný třicátník se nevyplatí ani v Německu. Pokud slavíte třetí kulaté narozeniny, a stále ještě nemáte prstýnek na ruce, dají vám koště do ruky a pošlou vás před radnici nebo před kostel – je třeba to tu pořádně zamést!

Německá tradice má různé varianty, v některých oblastech se zametají schody a někde vám nasypou i něco pod nohy, aby bylo skutečně co uklízet. Příjemné je, když jsou to třeba mince, a obsah lopatky si pak můžete ponechat.

Zametání však je jen na mužích, když slaví třicetiny svobodná žena, měla by všem známých vyleštit kliky u vchodových dveří!

Co z té piñaty asi vypadne? Foto: peasap / Creative Commons / CC BY 2.0.
Co z té piñaty asi vypadne? Foto: peasap / Creative Commons / CC BY 2.0.

Bouchni si

Kde: Latinská Amerika

Vezměte si tyče nebo klacíky a pořádně bouchejte! Do čeho? Přeci do piñaty! Tato zvláštní věc je zavěšená většinou na stromě nebo na trámu a může mít mnoho různých podob.

Nejčastěji je to hvězdice, připomínající kouli s party čepičkami, může to být ale i kůň, jednorožec, číslice, auto, jakákoliv pohádková postavička nebo klidně papírová figurína politika.

Podle správné tradice se oslavenci zavážou oči a tyčí pak bouchá do piñaty tak dlouho, než se rozbije a vypadne z ní nějaké překvapení. Na dětských oslavách většinou bouchají i gratulanti a odměnou je pak hromada sladkostí.

Tradice se drží v Latinské Americe (hlavně v Mexiku), kam ji přinesli Španělé, původ ale možná směřuje až Číny. Tam se v minulosti podobné křehké nádoby plní různými semeny a po rozbití podpálí. Celý rituál má přinést úrodu.

Všichni slaví v jeden den!

Kde: Vietnam

Nejoriginálnější zvyk mají rozhodně Vietnamci – narozeniny neslaví vůbec! A když ono datum nastane, ani se nepřipočtou ke svému věku jeden rok navíc.

Věčné mládí jim však závidět nemusíme, jakousi narozeninovou party pro všechny Vietnamce je zároveň oslava Nového lunární roku, tzv. Tết, která se koná mezi 21. lednem a 20. únorem (podle toho, kdy je měsíc zrovna v novu). Teprve v den této slavnosti se všichni stávají oficiálně o rok starší!

Den, kdy se narodili, Vietnamci příliš neprožívají, naopak ale slaví výročí úmrtí svých předků.

Foto: Úvodní foto: PublicDomainPictures / Pixabay 1, 2, 3, 5: Creative Commons 4: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Zajímavosti
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
reklama
historie
Krušný osud knížete Jaromíra: Probodnut při velké potřebě!
Promrzlý Přemyslovec Jaromír (?–1035) sedí v místnůstce, o které se bude jednou říkat, že „i císař pán tam musí chodit pěšky.“ Je mu kolem 60 let, místo očí zejí dva důlky, jako malého ho vykastrují a projde si dlouhým vězněním…   Na jeden lidský život až příliš krutostí. Ta nejhorší ho teprve čeká. Knížecího trůnu […]
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
enigmaplus.cz
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
21stoleti.cz
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud naleze
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,