Domů     Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
26.9.2023

Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími?

Bruno Lüdke

Počet obětí: údajně nejméně 51

Kde působil:

Köpenick, Německo

Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali.

Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.

Dodnes není jasné, jestli si Bruno Lüdke vraždy vymyslel či nikoliv. FOTO: Getty Images
Dodnes není jasné, jestli si Bruno Lüdke vraždy vymyslel či nikoliv. FOTO: Getty Images

Silný kalibr i pro nacistické zabijáky

Noc, ve které přišel ďábel je německé drama nominované na Oskara, vykreslující příběh jednoho z nejvýkonnějších sériových vrahů Bruna Lüdkeho. To vše ale jen údajně.

Zajímavé na celém případu totiž je, že přestože se přizná k jednapadesáti vraždám, nikdy mu žádná není dokázána. Přiznat se měl prý proto, že ho nacisté vyslýchali a vyhrožovali zabitím.

Podle všeho si na své konto připíše první vraždu v roce 1927, když je mu pouhých osmnáct let. Do své sbírky má pak přidat další desítky vražd. K jeho zatčení má dokonce dojít ve chvíli, kdy souloží s mrtvolou.

Dodnes není jisté, kolik vražd má ve skutečnosti na triku a kolik si jich vymyslel. Ať tak, či onak, za své přiznání si vyslouží zavření do blázince, kde nacističtí doktoři zkoušejí na svých pacientech různé chemikálie. Při jednom z těchto pokusů Lüdke umírá.

Jeho příběh ale díky dramatu režiséra Roberta Siodmaka žije dál. Kromě silného tématu je film na festivalu v Karlových Varech oceněn za režii.

Fritz Honka

Počet obětí: 4

Kde působil: Hamburk, Německo

Čím se vyznačoval: Těla zavražděných skladoval doma a pozoroval.

Jak skončil: Odsouzen k patnácti letům na psychiatrii.

Fritz Honka si léčil komplex méněcennosti tím, že vraždil prostitutky. FOTO: Getty Images
Fritz Honka si léčil komplex méněcennosti tím, že vraždil prostitutky. FOTO: Getty Images

Škrtič se zmrzačenou tváří

Máte-li chuť podívat se na autentickou podívanou plnou hnusu, morbidity a čehosi, u čeho si na konci řeknete: „Tak na tenhle film bych raději zapomněl(a),“ rozhodně nesmíte vynechat snímek z roku 2019 U zlaté rukavice.

Tenhle zvrácený biják přináší příběh Fritze Honky, sériového vraha, který mezi lety 1970–1975 zavraždí nejméně čtyři ženy. Jako u mnoha vrahů i u něj hraje hlavní roli alkohol spojený s agresivitou.

U Honky se navíc ještě přidá komplex méněcennosti kvůli výšce 165 centimetrů. Ten se mu ještě prohloubí po autonehodě, kdy mu špatně sroste zlomený nos a on vypadá jako postižený.

I přes sem tam nějakou tu známost se mu ženy spíše vyhýbají, a tak směřuje k prostitutkách. Nejraději má ty bezzubé, bojí se totiž pokousání při orálním sexu. Brzy ale přitvrdí a během sexuálního aktu ženy zamorduje.

Jejich těla si pak doma ukládá v úložném prostoru. Co na tom, že hnilobný zápach brzy prostupuje celým barákem.

Co ovšem nečeká, je požár, který v domě vypukne v červenci 1975. Honka zrovna není doma, a tak první, co uvidí při návratu, je hasič, zvracející před domem. Ten totiž v bytě najde mumifikovaná těla mrtvých žen.

Honka je kvůli rozpadu osobnosti odsouzen k patnácti letům na psychiatrii. Ta si odsedí a pod novým jménem pak zbytek života stráví v pečovatelském domě v Hamburku, kde v roce 1998 umírá.

Olga Hepnarová

Počet obětí: 8

Kde působila: Praha, Československo

Čím se vyznačovala: Vraždila kvůli touze po změně.

Jak skončila: Popravena v Praze na Pankráci.

Svědci od soudu popisovali Olgu Hepnarovou jako nevinné děvčátko. Nikomu se nechtělo věřit tomu, co spáchala. FOTO: Janykula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Svědci od soudu popisovali Olgu Hepnarovou jako nevinné děvčátko. Nikomu se nechtělo věřit tomu, co spáchala. FOTO: Janykula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Odsouzeni k přejetí

Je 10. července 1973 a na tramvajové zastávce v Praze přešlapuje hlouček lidí, čekajících na tramvaj. Místo tramvaje ale do zastávky přijíždí náklaďák a v něm rozzuřená saň, dvaadvacetiletá Olga Hepnarová. Jen málokdo dnes nezná její jméno.

Jedna z nejhorších masových vražedkyň u nás se svým hrůzným činem dostala nejen do učebnic kriminalistiky, ale také na filmová plátna.

Tam její příběh přenesl spisovatel Roman Cílek, podle jehož knihy v roce 2016 vznikl snímek Já, Olga Hepnarová. Ten vykresluje nejen její vražedné běsnění, po kterém zůstane osm mrtvých, ale také její zlomenou osobnost.

Olga v podstatě nesnášela celý svět a rozhodla se s ním vypořádat po svém. Těsně před svým činem pošle do novin prohlášení: „Toto je můj rozsudek: Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím.“ Zabránit tragédii už ale nelze.

Osm životů vyhasne a Olga dostane trest smrti. Ten je vykonán v pankrácké věznici 12. března 1975.

Karol Kot

Počet obětí: 2

Kde působili: Krakov, Polsko

Čím se vyznačoval: Ve svém vraždění si počíná dost neschopně.

Jak skončil: Popraven v roce 1968.

Karol Kot nebyl příliš zručným vrahem, přesto některé činy dokonal. Nakonec doplatil na svou hloupost. FOTO: Polish Police/Creative Commons/Fair Use
Karol Kot nebyl příliš zručným vrahem, přesto některé činy dokonal. Nakonec doplatil na svou hloupost. FOTO: Polish Police/Creative Commons/Fair Use

Krakovský netvor

V březnu roku 2016 do českých kin vstupuje film s podtitulem:

„Sérioví vrazi se rodí v tichu a člověk si jich nevšimne, dokud se nestane jejich obětí.“ Snímek se jmenuje Červený pavouk a je inspirován nejmladším sériovým vrahem na světě, Polákem Karolem Kotem.

Ten se narodí v roce 1946 a jeho vražedné choutky se probudí už ve čtyřech letech. Tehdy se totiž omylem zatoulá na jatka a místo toho, aby byl zhnusen tím, co vidí, je vzrušen a inspirován. Brzy nato totiž začne týrat a zabíjet kočky a psy.

Další ranou pro jeho duši je narození sestry a tím ztráta jedinečnosti, kterou v rodině měl. Poslední kapkou je nepřijetí k vojsku. Tehdy se rozjíždí jeho vražedné řádění. Nutno ale podotknout, že je to tak trochu vrah amatér. První dvě oběti útok přežijí.

Další sice zemře, ale hned ta následující opět přežije. Nakonec stihne zavraždit ještě jedenáctiletého chlapce, který si vyrazil sáňkovat. Brzy nato už se nad ním začnou stahovat mračna.

Zamiluje se a nenapadne ho nic lepšího než se své dívce pochlubit, co vše má za sebou. Ta to okamžitě oznámí na policii. Zanedlouho tak na Karola padne obvinění ze dvou vražd, deseti pokusů o vraždu a čtyř pokusů o žhářství. Dne 14. května 1968 je Kot oběšen.

Jak sám režisér Marcin Koszałka říká, film je určený spíše pro náročného diváka. Není protkán krví a morbiditou, ale je zaměřený na popis atmosféry strachu, kterou v polském městě Krakov Kotovy činy vyvolaly.

Wolfgang Priklopil

Počet obětí: 0

Kde působil: Vídeň, Rakousko

Čím se vyznačoval: Z unesené dívky si udělal svoji otrokyni.

Jak skončil: Sebevraždou skokem pod vlak.

Priklopil byl psychopat, ale také perfekcionista. To je pro oběť dost nevýhodná kombinace. FOTO: Getty Images
Priklopil byl psychopat, ale také perfekcionista. To je pro oběť dost nevýhodná kombinace. FOTO: Getty Images

Osm let pod zámkem

Příběh zřejmě nejznámější unesené dívky skončí nakonec, dá se říci, šťastně. I když se děsivé zážitky onoho dítěte jen těžko popisují, pokusili se o to tvůrci filmu 3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové. Snímek rozhodně stojí za zhlédnutí.

Natasche je pouhých deset let, když ji v roce 1998 na cestě do školy unese Wolfgang Priklopil. Poté, co ji na vídeňské ulici Heinestraße přinutí nastoupit do své bílé dodávky, odveze si ji do připravené kobky pod garáží, kde ji vězní.

Nejprve ji z temné, smradlavé díry nepouští ani na krok. Naopak jí systematicky ničí osobnost neustálým zneužíváním, ponižováním a týráním. Později alespoň začne dívku pouštět po bytě, kde ji nutí vykonávat domácí práce.

To jí nakonec po osmi letech trýznění zachrání život. V nestřeženém okamžiku se Natasche podaří utéct k sousedce, která zavolá policii. Priklopil ještě před příjezdem mužů zákona utíká a skokem pod vlak dobrovolně ukončuje svůj život.

Film z roku 2013 se zaměřuje spíše než na trýznění a mučení na frustraci a osobnost Nataschi. Co přesně tehdy ve svém nitru prožívala, nikdy pořádně světu nesdělí. Psychologové ji však mají za extrémně silnou a odolnou osobnost.

Thierry Pauline

Počet obětí: nejméně 18+

Kde působil: Paříž, Francie

Čím se vyznačoval: Odmalička má problémy s okolím.

Jak skončil: Ve vězení umírá na HIV.

Thierry Pauline je známý jako monstrum z Monmartru. FOTO: Getty Images
Thierry Pauline je známý jako monstrum z Monmartru. FOTO: Getty Images

Zabiják starších žen

V roce 1994 se francouzská režisérka Claire Denis inspiruje Thierrym Paulinem, který v 80. letech v Paříži zavraždí několik žen. Natočí podle jeho příběhu film Nechce se mi spát.

V tomto případě ale nejde o krvavý masakr, režisérka jej promění ve spíše zneklidňující moderní film. Paulin se narodí v roce 1963 a matka s otcem si ho přehazují jako horký brambor. Ani jeden se mu každopádně příliš nevěnuje.

Postupem času přechází na dráhu zabijáka, a když navíc zjistí, že je HIV pozitivní, je mu jasné, že už ho nic než smrt nečeká, a své vražedné běsnění stupňuje. Když ho dopadnou, dá se říct, že je mu to takřka jedno.

Přizná se k jednadvaceti vraždám, z čehož mu jich dokážou osmnáct. Ve hře je pro něj i trest smrti.

Než se ale dočká rozsudku, umírá v cele na oslabení organismu jako důsledek HIV. Film je v tomto případě něco jako portrét vyloučených osobností, které se toulají na okraji společnosti.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se