Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!
Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je velmi propracován, na jedné straně má rýhy k úchopu (určené pro leváka) a na druhé ostrý hrot. Je to přeci bumerang, sloužící k zabíjení nebo k lovu!
Stáří nálezu je stanoveno až na 23 000 let a způsobí to pozdvižení – bumerang tedy nejspíš nevynalezli Australané, jak se dosud předpokládalo.
O žádnou primitivní prvotinu se navíc nejedná. Když archeolog Dietrich Evers (1913-2009) později zhotoví přesnou repliku polského bumerangu, oproti dřív známým australským doletí dvakrát tak daleko!
Klasika od protinožců
Bůh hodí bumerang do kraje. Kam dopadne, vytvoří se hory, vyrostou lesy, začnou téct řeky…, takto v se v různých obměnách vypráví stvoření světa mezi australskými domorodci. Ti vyrábějí bumerangy již minimálně 10 000 let a dávají si na nich opravdu záležet.
Kus klu nebo dřeva natřou tukem, nabarví speciálními pigmenty a často přidají i ozdobné rytí (rýhy mohou i prodloužit let, podobně jako důlky na golfovém míčku).
A k čemu tyto šikovné nástroje slouží? Často třeba k lovení ptáků, anebo k jejich vyplašení, aby pak nalétali přímo do nastražené sítě.
S bumerangem shodíte ovoce ze stromu, zapíchnete ulovené zvíře či ho rozpářete až na vnitřnosti, rozděláte oheň či vyhrabete vodní pramen v zemi.
Stejný bumerang se hodí při náboženským rituálech, jako meč v souboji či jako hudební nástroj. Aby se vrátil, však australští domorodci nepotřebují! Naopak, vracející se bumerang, je špatným znamením (netrefil žádnou kořist).
Tam i zpět
Jak je možné, že natolik jednoduchá věc tak krásně léta? Bumerang totiž svým tvarem připomíná křídlo letadla. Na průřezu je na jedné straně silnější a na druhé slabší a ve vzduchu se tak dokáže zvedat i klesat.
Při letu bumerang rotuje a chová se jako setrvačník. A protože čelní strana bumerangu má tendenci se otáčet rychleji než ta zadní, bumerang se postupně mírně naklání. Až se nakonec sklon rotace změní natolik, že se začne vracet zpět!
Ve hře je však ještě řada dalších fyzikálních jevů, samotný tvar bumerangu i způsob jeho vyhození. Je třeba ho spíše trochu roztočit, než hned uvést do rychlosti…
Jdete na to správně?
Dnes už bereme bumerangy spíš jako zábavu. Nebo sportovní disciplínu, kde se soutěží v celé řadě kategorií. Bumerang může být klasicky zahnutý, trojramenný nebo i ve tvaru kříže.
A pozor, leváci by měli mít jiný než praváci, protože každá strana se po vržení točí jiným směrem.
V každém případě bumerang chyťte mezi ukazováček a palec (palec musí být na zaoblené straně) a vyhoďte přímo před sebe, pod úhlem mezi 10 a 30 stupni.
Povedlo se a vrací se vám zpět? Ještě je důležité ho správně chytit, nejlépe oběma rukama mezi dlaně, jako když tlesknete. V tu chvíli ale nezapomeňte, že k vám letí zbraň. Pokud ještě neztrácí na rychlosti, raději se kliďte stranou!
Vrací se i ve vesmíru?
Letící bumerang využívá fyzikální jevy na Zemi – co se stane mimo ni? Dokázal by letět třeba i ve stavu beztíže?
Vyzkoušet se to rozhodne japonský astronaut Takao Doi (*1954) a už v roce 2008 si vezme bumerang na Mezinárodní vesmírnou stanici. Když ho vyhodí před sebe, trojramenný exemplář se mu bez problémů vrátí zpět!
Samozřejmě hraje roli fakt, že uvnitř stanice je uměle udržovaný vzduch. Bez zákonů aerodynamiky to však nejde a ve vakuu vám bumerang létat nebude! Kdybyste ho vyhodili jen tak ve volném vesmírném prostoru, nadobro vám zmizí z očí.
Dle některých vědců by však v budoucnosti mohly bumerangy namísto vzduchu využívat sílu slunečního větru. A fungovat třeba jako kosmická loď, která se po dosažení cíle sama vrátí na Zemi…