Domů     Vrah David Berkowitz: Dopisy od nepolapitelného fantoma
Vrah David Berkowitz: Dopisy od nepolapitelného fantoma
10.6.2023

V sedmi letech mu naměří IQ 118, ve škole exceluje a ještě jako 20letý navštěvuje bohoslužby. Jen těžko uvěřit, že David Berkowitz se po nocích potuluje městem a zcela bezdůvodně střílí do lidí!

Přestože sám sebe označuje jako nepolapitelného, soud mu vyměří 365 let za mřížemi.

Tělo 18leté Valentiny Surianiové leží v autě v tratolišti krve. Její pleť je mrtvolně bledá, oči otevřené dokořán. Jen kousek opodál se povaluje podivný vzkaz. „Na shledanou, loučím se a dobrou noc. Policie, dovolte mi postrašit vás slovy: Já se vrátím!

Já se vrátím!“ píše neznámý muž, který si přezdívá „Samův syn“. A plané jeho výhružky rozhodně nejsou. Jen tři měsíce nato se tajuplný vrah opět přihlásí o slovo a rozstřílí teprve 20letou Stacy Moskowitzovou!

Nechtěné dítě

Dětství Davida Berkowitze (1953) není zrovna idylické. Přijde na svět 1. června roku 1953 v New Yorku poté, co jeho matka Betty Broderová prožije krátký románek s ženatým mužem.

Ten se však k zodpovědnosti příliš nemá, a jakmile se dozví, že je Betty těhotná, pošle ji k šípku. Zoufalá žena zůstane sama, s pár dolary v kapse, a tak se nakonec rozhodne dát syna k adopci.

Davidovi není ještě ani jeden měsíc, když se ho ujmou manželé Nathan a Pearl Berkowitzovi, židé z Bronxu.

Masového vraha dopadne policie pouhou náhodou!
Masového vraha dopadne policie pouhou náhodou!

Génius, nebo šílenec?

Se svými spolužáky ve škole si David příliš nerozumí. Ačkoliv je nadprůměrně inteligentní a skvěle hraje basketbal, učení ho záhy přestane bavit a většinu času věnuje vandalismu. Krade, zakládá drobné požáry a vyžívá se v týrání zvířat.

Krátce poté, co oslaví dvanáctiny, zemře mu matka na rakovinu prsu. Davidovi se zhroutí svět. S otcem si totiž příliš nerozumí, a tak ihned, jakmile dokončí střední školu, narukuje do americké armády.

Tady taky začne experimentovat s drogami, vyzkouší LSD, marihuanu, meskalin i amfetamin.

Nůž vymění za pistoli

Počátkem roku 1973 se v Davidovi cosi zlomí. Pravidelně navštěvuje bohoslužby, upne se ke křesťanství a rok nato se nechá pokřtít na člena církve. Jeho zanícení však velmi rychle opadne.

V roce 1974 opouští armádu, vrací se domů a připojuje se k okultistické sektě, která provádí podivné spiritistické seance a věštění. Svůj první násilný čin spáchá David v pouhých 22 letech, kdy napadne dvě neznámé ženy nožem.

Obě z útoku vyváznou živé, Berkowitze však nejsou schopny popsat a policie se tak nemá čeho chytit. A David už mezitím plánuje další útok. Ten bude tentokrát obzvlášť brutální!

Policii chybí stopy

Před domem v jižní části Bronxu zaparkuje auto. „Díky za svezení, uvidíme se zítra,“ loučí se Donna Lauriová se svou kamarádku Jody Valentiovou.

Sotva se však natáhne ke klice od dveří, vtrhne do jejich vozu Berkowitz a začne do dívek střílet hlava nehlava. Donna je na místě mrtvá, Jody má štěstí a přežije.

Šíleného střelce popíše jako 30letého, hladce oholeného bělocha, avšak policii takový popis nestačí. Je jen otázkou času, kdy Berkowitz udeří znovu.

Valentina Suriani a Alexander Ezau - milenecký pár, který zavraždil.
Valentina Suriani a Alexander Ezau – milenecký pár, který zavraždil.

Prožene jí hlavou kulku

Touhu zabíjet udrží vyšinutý maniak na uzdě sotva půl roku. V lednu 1977 zaútočí na mladé snoubence a jen dva měsíce nato prostřelí hlavu nadané studentce kolumbijské univerzity Virginii Voskerichianové.

Teprve tehdy detektivové zaregistrují, že jsou všechny vraždy provedeny stejnou zbraní ráže .44 a dojde jim, že mají co do činění s nebezpečným sériovým vrahem. Překřtí ho na „.44 Caliber Killer“ a rozjedou pátrání ve velkém.

Vysmívá se detektivům

V ulicích New Yorku je živo. Policisté hlídkují, kde se dá, a prověřují každého, kdo se jim jen trochu nezdá. Přesto ještě v dubnu toho roku zaútočí Berkowitz znovu, a to jen pár bloků od místa, kde zabil svou první oběť, 18letou Donnu.

Tentokrát si vezme David na mušku mladý milenecký pár, Valentinu Surianiovou a Alexandra Ezaua, a dokonce má tu drzost pohodit vedle jejich zkrvavených těl ručně psaný dopis. Vyhrožuje v něm policii, že se vrátí, a sám sebe nazve nepolapitelným monstrem.

Podobných vzkazů pošle Berkowitz na stanici ještě několik a získá díky nim novou přezdívku – Samův syn.

Dopis, v němž vyhrožuje policii.
Dopis, v němž vyhrožuje policii.

Drží se stejného scénáře

Tři měsíce o sobě David nedá vědět, pak ale opět vyrazí do ulic. Věří, že má nad policisty navrch, a tak svou strategii nemění. Vyhlédne si zamilovanou dvojici sedící v autě, přiběhne k ní se zbraní v ruce a začne do ní divoce pálit.

Stacy Moskowitzová jeho běsnění nepřežije, její partner Robert Violante vyvázne, avšak oslepne na jedno oko. Vyšetřovatelé jsou bezradní. Mrtvých obětí přibývá a oni jsou stále ve slepé uličce.

Osud, nebo náhoda?

Na Berkowitzovu stopu přivede policisty pouhá náhoda. Jednoho teplého srpnového odpoledne si totiž všimnou špatně zaparkovaného auta Ford Galaxy, v němž posléze najdou vražednou zbraň i jeden z dopisů od takzvaného Samova syna. Klec v tu ránu spadne.

David je zatčen, aniž by cokoliv popřel. „Máte mě. Co vám trvalo tak dlouho?“ diví se jen, když mu vyšetřovatelé nasazují pouta.

Zabíjet ho prý nutí sousedův pes!

Soudní výslechy se táhnou téměř rok. V Berkowitzově špinavém bytě plném odpadků a nejrůznějšího smetí zabaví policisté mapu s vyznačenými místy zločinů i podrobný deník, v němž se zvrhlý vrah ke všem svým činům doznává.

Berkowitz je klidný, spolupracuje a mimo jiné přizná, že přezdívku Samův syn si nevzal po svém adoptivním otci, ale po sousedově labradorovi, který ho prý k násilným činům naváděl.

Soudní psychologové ho klasifikují jako paranoidního schizofrenika posedlého vnitřními démony a pošlou ho na 365 let do vězení.

Na vině jsou ženy!

Berkowitzovo chování nedá spát ani otrlým vyšetřovatelům, a tak ho o několik měsíců později navštíví Robert Ressler, veterán FBI, a udělá s ním několik rozhovorů.

Teprve tehdy vyjde najevo, že si David celou podivnou historku kolem sousedova psa vycucal z prstu.

Resslovi naopak přizná, že vraždí kvůli tomu, že není schopen si vybudovat fungující vztah s jakoukoliv ženou a až díky jejich pronásledování a masakrování se dokázal sexuálně uspokojit.

Rovněž uvede, že se na místa činu často vracel, aby si brutální scénky zas a znovu přehrával v hlavě, což ho nesmírně vzrušovalo.

O propuštění nepožádá

Počátkem roku 1987 se Berkowitz nechá pokřtít. Prohlásí se za znovuzrozeného křesťana a za svým tvrzením si dodnes sveřepě stojí. O možném propuštění vůbec neuvažuje.

V březnu roku 2002 dokonce pošle guvernérovi státu New York žádost, aby jeho slyšení o propuštění na dobré slovo zrušil. V současné době je vězněný v nápravném zařízení Sullivan Correctional Facility.

Foto: Alan Aaronson/NY Daily News via Getty Images (dopadení), zbytek CC, volná díla
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,