Domů     Vrah David Berkowitz: Dopisy od nepolapitelného fantoma
Vrah David Berkowitz: Dopisy od nepolapitelného fantoma
10.6.2023

V sedmi letech mu naměří IQ 118, ve škole exceluje a ještě jako 20letý navštěvuje bohoslužby. Jen těžko uvěřit, že David Berkowitz se po nocích potuluje městem a zcela bezdůvodně střílí do lidí!

Přestože sám sebe označuje jako nepolapitelného, soud mu vyměří 365 let za mřížemi.

Tělo 18leté Valentiny Surianiové leží v autě v tratolišti krve. Její pleť je mrtvolně bledá, oči otevřené dokořán. Jen kousek opodál se povaluje podivný vzkaz. „Na shledanou, loučím se a dobrou noc. Policie, dovolte mi postrašit vás slovy: Já se vrátím!

Já se vrátím!“ píše neznámý muž, který si přezdívá „Samův syn“. A plané jeho výhružky rozhodně nejsou. Jen tři měsíce nato se tajuplný vrah opět přihlásí o slovo a rozstřílí teprve 20letou Stacy Moskowitzovou!

Nechtěné dítě

Dětství Davida Berkowitze (1953) není zrovna idylické. Přijde na svět 1. června roku 1953 v New Yorku poté, co jeho matka Betty Broderová prožije krátký románek s ženatým mužem.

Ten se však k zodpovědnosti příliš nemá, a jakmile se dozví, že je Betty těhotná, pošle ji k šípku. Zoufalá žena zůstane sama, s pár dolary v kapse, a tak se nakonec rozhodne dát syna k adopci.

Davidovi není ještě ani jeden měsíc, když se ho ujmou manželé Nathan a Pearl Berkowitzovi, židé z Bronxu.

Masového vraha dopadne policie pouhou náhodou!
Masového vraha dopadne policie pouhou náhodou!

Génius, nebo šílenec?

Se svými spolužáky ve škole si David příliš nerozumí. Ačkoliv je nadprůměrně inteligentní a skvěle hraje basketbal, učení ho záhy přestane bavit a většinu času věnuje vandalismu. Krade, zakládá drobné požáry a vyžívá se v týrání zvířat.

Krátce poté, co oslaví dvanáctiny, zemře mu matka na rakovinu prsu. Davidovi se zhroutí svět. S otcem si totiž příliš nerozumí, a tak ihned, jakmile dokončí střední školu, narukuje do americké armády.

Tady taky začne experimentovat s drogami, vyzkouší LSD, marihuanu, meskalin i amfetamin.

Nůž vymění za pistoli

Počátkem roku 1973 se v Davidovi cosi zlomí. Pravidelně navštěvuje bohoslužby, upne se ke křesťanství a rok nato se nechá pokřtít na člena církve. Jeho zanícení však velmi rychle opadne.

V roce 1974 opouští armádu, vrací se domů a připojuje se k okultistické sektě, která provádí podivné spiritistické seance a věštění. Svůj první násilný čin spáchá David v pouhých 22 letech, kdy napadne dvě neznámé ženy nožem.

Obě z útoku vyváznou živé, Berkowitze však nejsou schopny popsat a policie se tak nemá čeho chytit. A David už mezitím plánuje další útok. Ten bude tentokrát obzvlášť brutální!

Policii chybí stopy

Před domem v jižní části Bronxu zaparkuje auto. „Díky za svezení, uvidíme se zítra,“ loučí se Donna Lauriová se svou kamarádku Jody Valentiovou.

Sotva se však natáhne ke klice od dveří, vtrhne do jejich vozu Berkowitz a začne do dívek střílet hlava nehlava. Donna je na místě mrtvá, Jody má štěstí a přežije.

Šíleného střelce popíše jako 30letého, hladce oholeného bělocha, avšak policii takový popis nestačí. Je jen otázkou času, kdy Berkowitz udeří znovu.

Valentina Suriani a Alexander Ezau - milenecký pár, který zavraždil.
Valentina Suriani a Alexander Ezau – milenecký pár, který zavraždil.

Prožene jí hlavou kulku

Touhu zabíjet udrží vyšinutý maniak na uzdě sotva půl roku. V lednu 1977 zaútočí na mladé snoubence a jen dva měsíce nato prostřelí hlavu nadané studentce kolumbijské univerzity Virginii Voskerichianové.

Teprve tehdy detektivové zaregistrují, že jsou všechny vraždy provedeny stejnou zbraní ráže .44 a dojde jim, že mají co do činění s nebezpečným sériovým vrahem. Překřtí ho na „.44 Caliber Killer“ a rozjedou pátrání ve velkém.

Vysmívá se detektivům

V ulicích New Yorku je živo. Policisté hlídkují, kde se dá, a prověřují každého, kdo se jim jen trochu nezdá. Přesto ještě v dubnu toho roku zaútočí Berkowitz znovu, a to jen pár bloků od místa, kde zabil svou první oběť, 18letou Donnu.

Tentokrát si vezme David na mušku mladý milenecký pár, Valentinu Surianiovou a Alexandra Ezaua, a dokonce má tu drzost pohodit vedle jejich zkrvavených těl ručně psaný dopis. Vyhrožuje v něm policii, že se vrátí, a sám sebe nazve nepolapitelným monstrem.

Podobných vzkazů pošle Berkowitz na stanici ještě několik a získá díky nim novou přezdívku – Samův syn.

Dopis, v němž vyhrožuje policii.
Dopis, v němž vyhrožuje policii.

Drží se stejného scénáře

Tři měsíce o sobě David nedá vědět, pak ale opět vyrazí do ulic. Věří, že má nad policisty navrch, a tak svou strategii nemění. Vyhlédne si zamilovanou dvojici sedící v autě, přiběhne k ní se zbraní v ruce a začne do ní divoce pálit.

Stacy Moskowitzová jeho běsnění nepřežije, její partner Robert Violante vyvázne, avšak oslepne na jedno oko. Vyšetřovatelé jsou bezradní. Mrtvých obětí přibývá a oni jsou stále ve slepé uličce.

Osud, nebo náhoda?

Na Berkowitzovu stopu přivede policisty pouhá náhoda. Jednoho teplého srpnového odpoledne si totiž všimnou špatně zaparkovaného auta Ford Galaxy, v němž posléze najdou vražednou zbraň i jeden z dopisů od takzvaného Samova syna. Klec v tu ránu spadne.

David je zatčen, aniž by cokoliv popřel. „Máte mě. Co vám trvalo tak dlouho?“ diví se jen, když mu vyšetřovatelé nasazují pouta.

Zabíjet ho prý nutí sousedův pes!

Soudní výslechy se táhnou téměř rok. V Berkowitzově špinavém bytě plném odpadků a nejrůznějšího smetí zabaví policisté mapu s vyznačenými místy zločinů i podrobný deník, v němž se zvrhlý vrah ke všem svým činům doznává.

Berkowitz je klidný, spolupracuje a mimo jiné přizná, že přezdívku Samův syn si nevzal po svém adoptivním otci, ale po sousedově labradorovi, který ho prý k násilným činům naváděl.

Soudní psychologové ho klasifikují jako paranoidního schizofrenika posedlého vnitřními démony a pošlou ho na 365 let do vězení.

Na vině jsou ženy!

Berkowitzovo chování nedá spát ani otrlým vyšetřovatelům, a tak ho o několik měsíců později navštíví Robert Ressler, veterán FBI, a udělá s ním několik rozhovorů.

Teprve tehdy vyjde najevo, že si David celou podivnou historku kolem sousedova psa vycucal z prstu.

Resslovi naopak přizná, že vraždí kvůli tomu, že není schopen si vybudovat fungující vztah s jakoukoliv ženou a až díky jejich pronásledování a masakrování se dokázal sexuálně uspokojit.

Rovněž uvede, že se na místa činu často vracel, aby si brutální scénky zas a znovu přehrával v hlavě, což ho nesmírně vzrušovalo.

O propuštění nepožádá

Počátkem roku 1987 se Berkowitz nechá pokřtít. Prohlásí se za znovuzrozeného křesťana a za svým tvrzením si dodnes sveřepě stojí. O možném propuštění vůbec neuvažuje.

V březnu roku 2002 dokonce pošle guvernérovi státu New York žádost, aby jeho slyšení o propuštění na dobré slovo zrušil. V současné době je vězněný v nápravném zařízení Sullivan Correctional Facility.

Foto: Alan Aaronson/NY Daily News via Getty Images (dopadení), zbytek CC, volná díla
reklama
Související články
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
reklama
věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem