Skip to content

Vpád Švédů v roce 1648: Proč pokládal Jan Ámos Komenský Pražany za zrádce?

Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 museli kvůli své protestantské víře uprchnout z Čech. „V naší vlasti budete přijati jako osvoboditelé,“ ujišťují teď švédské vojáky čeští emigranti. Myslí si to i Jan Amos Komenský.

Jenže elita, která kdysi zmizela před tvrdou rekatolizací, se mýlí…

Švédové 25. června 1648 zaútočí na Prahu. Filozof Jan Amos Komenský (1592–1670) věří, že švédské jednotky z protestantského tábora přinesou rozhodující sílu, která pomůže Čechům, aby se zbavili nenáviděných Habsburků a vnucované katolické víry.

Sám Každodenní česká realita ale vypadá o poznání jinak. V bojích o Prahu přikládá ruku k dílu každý, kdo může. Všichni hájí svoje město proti švédským jednotkám.

Jan Ámos Komenský věří, že Švédové nám pomohou dostat se z područí katolíků. FOTO: Václav Hollar/Creative Commons/Public Domain

Královna ho zklamala

Komenský se právě roku 1648 vrací s nemocnou manželkou ze Švédska do polského Lešna, centra bratrské víry. Marně se spoléhá na to, že švédská královna Kristýna I. (1626–1689) bude na mírových jednáních v rámci ukončení třicetileté války prosazovat české zájmy.

„Tolikrát jsem s ní mluvil o filozofii i situaci svého národa, a přesto to není nic platné,“ zoufá si. Zprávy o udatnosti pražských bojovníků českého myslitele také nijak nepotěší. „Co se to jen přihodilo? Jak mohou bojovat proti lidem, kteří jim mají přinést záchranu?“ kroutí nechápavě hlavou. Na jazyk se mu dere ošklivé slovo – zrádci. „Jak se jenom mohli zpronevěřit svému přesvědčení?“ přemítá nad chováním pražských obránců.

Nerozumí tomu, jak mohou bojovat pod velením nenáviděných jezuitů. Ještě donedávna tajně věřil, že by se do milovaných Čech mohl alespoň jednou podívat. Jeho šance na návrat se nyní navždy rozplývají.

Podobně jsou na tom i ostatní exulanti. Léta, strávená mimo vlast, zpřetrhala všechna pouta s domovem. Iluze, jež živili ve svém srdci, už dávno neodpovídají realitě. Pražané se roku 1648 řídí heslem: „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“

Švédská královna Kristýna I. české zájmy hájit nehodlá. FOTO: Sébastien Bourdon/Creative Commons/Public domain

Voják znamená zloděj

Švédská vojska v Praze nikdo s otevřenou náručí nepřijímá. „Pokud snad Švédové opravdu věřili ujišťování některých emigrantů, že budou v Praze radostně uvítáni jako osvoboditelé, pak se hodně přepočítali,“ upozorňuje současný publicista Jiří Bílek. Jak je to možné? Copak nikdo z Pražanů nechce bojovat za svoji věc? Skutečnost je ale úplně jiná než před 28 lety… „Většina měšťanů už byla katolíky a švédský voják byl pro ně nepřítel a zloděj – proto se město postavilo na stranu císaře a jeho obyvatelé prokazovali obrovské odhodlání, hrdinství a statečnost,“ dodává Bílek. Praha prostě bojuje sama za sebe. Měšťané hájí své životy, svůj majetek, žádné ideály.

Arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna si myslí, že Prahu zachránila Panna Marie. FOTO: Neznámý malíř/Creative Commons/Public domain

Okované ruce

Pro habsburského císaře už česká metropole není nepřátelským hnízdem jako před 30 lety. Ferdinand III. si to dobře uvědomuje. Obráncům metropole za jejich statečnost v roce 1648 vylepší znaky Starého a Nového Města.

Přibude jim do nich okovaná ruka s taseným mečem jako připomínka úspěšné obrany. Členy akademické legie i měšťany, kteří se bojů účastnili, panovník odmění. Na Staroměstském náměstí nechává vztyčit na památku sloup se sochou Panny Marie, protože „jejím božským zakročením bylo město zachráněno“, jak později napíše arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna (1642–1694). Posiluje tak mariánský kult, jeden z významných symbolů baroka u nás.

František Palacký upozorňuje na muže, na kterého většina Čechů zapomněla. FOTO: Jan Vilímek/Creative Commons/Public domain

Nikdo už je nezná

Emigranti v čele s Komenským přesto pořád nemohou uvěřit, co se děje. „Hanba, zrada ideálů,“ tak vidí zvenčí chování Pražanů. Za hranicemi budí jejich práce rozruch. Třeba Komenského učebnice Dvéře jazyků otevřené, vydaná už roku 1631 v polském Lešně, se bez nadsázky stává bestsellerem.

Doma ale jejich jména už téměř nikdo nezná. „Sejde z očí, sejde z mysli,“ platí víc, než kdy jindy. Když si na Komenského po 200 letech vzpomene historik František Palacký (1798–1876), většina tehdejších Čechů ani pořádně netuší, jak velké a významné dílo jejich krajan vlastně vytvořil…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jürgen Ovens/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
Jedna noc plná vášně a lásky
skutecnepribehy.cz

Jedna noc plná vášně a lásky

Když mi zavolal můj bývalý...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...