Domů     Voodoo: Jak skutečně funguje magie dávných otroků?
Voodoo: Jak skutečně funguje magie dávných otroků?
5.2.2019

Při vyslovení slova voodoo se většině lidí vybaví tajemné rituály černé magie, při kterých se využívají malé panenky, do kterých šamani a čarodějové zapichují špendlíky, a tak na dálku trápí nebohé oběti.

Skutečná tvář tohoto magického náboženství je ovšem jiná. Co přesně je tedy voodoo?

Duchovní tradice afrického kontinentu, římský katolicismus, lidové léčitelství a magie. To všechno v sobě obsahuje voodoo – magické náboženství, jehož kořeny najdeme v západní Africe mezi uctívači kultu zvaného vodun.

Tomu dominuje víra ve Stvořitele Nana Baluku a jeho vnuky Slunce a Měsíc, případně v mrtvé předky – duchy.

V současnosti je voodoo rozšířené také v řadě zemí Střední a Jižní Ameriky, a dokonce i v mnohých komunitách na území Spojených států amerických, kam dorazilo s dovozem černošských otroků v průběhu 18. a 19. století.

Ovšem nejsilnější tradici voodoo mělo a stále má na Haiti. Ostatně právě tam také potlačování tohoto náboženství iniciuje v roce 1791 velký magický rituál, při kterém jednu kněžku údajně posedne duch loa.

Následuje haitská válka za nezávislost na Francii, která končí (podle některých názorů i díky rozsáhlým voodoo praktikám) vítězstvím. Jaký vývoj voodoo v dalších staletích čeká?

Za pomyslnou kolébku voodoo můžeme považovat Haiti.
Za pomyslnou kolébku voodoo můžeme považovat Haiti.

Jak je to s panenkami?

S postupem času, především na začátku 20. století, se na původní voodoo nabaluje mnoho mýtů, pověr a vše ovlivňují další náboženské a magické vlivy. Pověsti voodoo nepomáhají ani někteří Haiťané.

Třeba diktátor Francois Duvalier (1907–1971), který sám sebe prohlašuje za čaroděje, jenž čte z vnitřností zvířat a zaklíná své nepřátele. V takzvaném louisianském Haiti se časem objevují i voodoo panenky.

Ty slouží primárně k pozitivním rituálům – s pomocí tlakových bodů na panence šaman údajně dokáže léčit konkrétního člověka. Až časem se objevují i negativní využití panenky ke kletbám a černé magii obecně.

Pomůcek využívaných ve voodoo je jinak obrovské množství – hudební nástroje, náboženské ikony i obyčejné předměty jako třeba hrnec s pokličkou.

V poslední době se také hodně hovoří o sodabi, africkém likéru na bázi palmového vína, který má při rituálech dávat sílu, vytrvalost a ochranu bohů.

V posledních letech se hojně začíná prodávat i na západních trzích a je jen otázkou času, kdy ho budeme moci ochutnat i u nás.

Byl haitský diktátor Duvalier skutečně mocným čarodějem?
Byl haitský diktátor Duvalier skutečně mocným čarodějem?

Strašidelné zombie

K voodoo se ovšem váže ještě jeden slavný fenomén: zombie. Nečekejte však žádné mrtvoly hladově se potácející ulicemi poničených měst, jak to s oblibou ukazují filmy.

Voodoo zombie jsou ve skutečnosti zmanipulovaní nadrogovaní lidé, které někteří schopní kněží využívají ke svým cílům. Někdy se jím navíc člověk stane na vlastní přání.

„Stát se zombie je magickou událostí, která na Haiti ovlivňuje sociální realitu a chování,“ říká kupříkladu americký vědec Wade Davis (*1953), který se voodoo praktikami zabývá.

Za vším podle něj stojí silné drogy či jed, jenž zpomalí životní funkce tak, že oběť vypadá jako mrtvá. Po pohřbu ji pak šaman s velkou slávou přivádí zpět k životu jako své zombie.

To se údajně stalo i haitskému obyvateli jménem Clairvius Narcisse (1922–1964), který následně pod vlivem drog pracoval 18 let na cizí farmě jako otrok. Nakonec někdo zabil jeho věznitele, což mu umožnilo utéct.

Seznamte se s královnou voodoo z americké Luisiany. Je jí Marie Laveau.
Seznamte se s královnou voodoo z americké Luisiany. Je jí Marie Laveau.

Královna voodoo

V současnosti voodoo praktikuje podle odhadů amerických výzkumníků kolem 50 milionů lidí. Kromě Haiti se s ním lze setkat hlavně na Jamajce, v Brazílii nebo v Nigérii. A samozřejmě v Louisianě, kde vznikla specifická varianta tohoto kultu.

U jejího zrodu stála žena jménem Marie Laveau (1801–1881). Krásná dáma s černými vlasy, temnou pletí a pronikavým pohledem, která se navzdory svému obyčejnému původu rychle stává vůdčí postavou místní voodoo komunity.

Obklopuje se nejrůznějšími voodoo rekvizitami a zvířaty, jako jsou černé kočky či hadi. Tradičním voodoo rituálům dává novou podobu, jež zahrnuje i pití krve či uctívání katolických symbolů. Brzy si vyslouží přezdívku královna voodoo.

Prý dokáže kohokoliv uhranout a na kontě má mít i několik zázračných vyléčení. Jak to s ní bylo doopravdy, už ale nevíme. Měla opravdu magické nadání? Nebo byla prostě jen skvělá manipulátorka?

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Filip Appl. Pro web upravil: Miroslav Horký
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
Přepište učebnice: Kdy se začalo stavět Machu Picchu?
Určit století, kdy začne v horském sedle bujet stavební ruch, zase tak těžké není. Ale kdy přesně během 13. století se tak začne dít? O tom máme jasněji teprve druhým rokem!   V českých krajích je s příchodem jara založeno město Tábor, aby se o něj už 30. června strhla bitva a o necelý měsíc […]
8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?
Přímo v centru města Plzně se prý kdysi odehrává podivuhodný příběh. Jeho hrdinou má být pohanský kníže Hýkal, který nejspíš dává této oblasti i její jméno – Hýkalka. Plzeň: Bronzový štít z Jíkalky Jíkalka, či Hýkalka? To je však později zřejmě zkomoleno na čtvrť Jíkalku. Šlechtic je zde údajně po své smrti pohřben v plné zbroji. […]
reklama
lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov