Domů     Voda, voda a zase voda. Tři nejznámější fontány starého kontinentu
Voda, voda a zase voda. Tři nejznámější fontány starého kontinentu
16.1.2024

Zurčení vody a větší koncentrace lidí napovídá, že se blížíme k něčemu velkému. Jen co vyjdeme z křivolakých uliček, úžasem vydechneme. Běloskvoucí fontána vypadá v ponurém Římě jako zapadaná sněhem. Tísní se u ní stovky turistů a na šramot samozřejmě dohlíží policie!

Tisíce eur na dně

Co: Fontána di Trevi

Kde: Řím, Itálie

Turistům prosluněného Říma přijde na mysl, že tu stojí už z dob Julia Caesara (100-44 př. n. l.). Zdání klame, Fontána di Trevi spatří světlo světa až v polovině 18. století!

Nápad z papežské hlavy

Turistický tahák dostává jméno na základě své polohy, najdeme ho totiž na křižovatce tří ulic. Na místě původně stojí nenápadná kašna, jež platí za konečný bod jednoho z římských akvaduktů.

„Chtělo by to něco monumentálního,“ brebentí si pro sebe papež Urban VIII. (1568-1644) během roku 1629. A za tímto účelem osloví italského architekta Giana Lorenza Berniniho (1598-1680).

Do realizace jim hodí vidle zubatá, která si papeže odnese na věčnost. Rukavici ale zvedá téměř o sto let později Klement XII. (1652-1740). Společně s Nicolou Salvim (1697-1751) poupraví Berniniho plány a dají se do práce.

Od roku 1732 roste v srdci Říma fontána, jež svou velkolepostí odkazuje na antiku. Stavba trvá úctyhodných třicet let, nejvíce času zaberou samozřejmě sochy římských bohů.

Slavnostního otevření se nedočká Svatý otec, a tak se ceremonie účastní Klement XIII. (1693-1769). K fontáně od té doby proudí davy lidí a hází do ní mince. Podle klepů musí člověk házet pravou rukou přes levé rameno!

Za jediný den končí na dně římské památky na 3000 eur (asi 75 tisíc korun)! Peníze jsou věnovány charitě, ten, kdo by se chtěl financí zmocnit, tvrdě narazí. Na šrumec u téměř 26 metrů vysoké stavby totiž dohlíží policie.

Připomíná sice antické stavby, pravda je však někde jinde – římská chlouba je daleko mladší. (Roy Fokker / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Připomíná sice antické stavby, pravda je však někde jinde – římská chlouba je daleko mladší. (Roy Fokker / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Válečná pauzička

Co: Fontána Montjuïc

Kdo: Barcelona, Španělsko

Katalánský vodní klenot si vyslouží přízvisko magický. Díky světelným efektům od něj nemohou turisté spustit oči. Fontána má temnou minulost, protože více než 15 let je mimo provoz!

Prostě to stihněte

Musíme se za ní vyškrábat na stejnojmenný kopec. Myšlenky na fontánu se objeví hned po první světové válce. V roce 1922 bere tužku do ruky inženýr Carles Buïgas (1898-1979). Pro své dílo však nemá vhodné místo.

Problematiku vyřeší španělský diktátor Primo de Rivera (1870-1930). Na Montjuïcu stojí čtyři iónské sloupy, které symbolizují nezávislost Katalánska. Politik je nechá strhnout a prostranství je volné.

„To nemůžeme stihnout,“ protestuje v roce 1928 Buïgas. Úřady mu dávají šibeniční termín, fontána má zkrášlit Mezinárodní výstavu, jež se koná v Barceloně od května 1929. Na staveništi dře 3000 lidí a všechno zvládnou.

Do provozu následně uvádí 3620 trysek, jež za jedinou sekundu vyprodukují 2600 litrů. Fontána však nevydrží v provozu moc dlouho, stává se obětí občanské války. Opuštěná a rozbitá přečká do poloviny 50. let, než je k ní znovu přizván Buïgas.

A od té chvíle šlape jako hodinky a obyvatelé katalánské metropole si to už bez ní neumí představit. Její světlovodní show hraje důležitou roli třeba během olympijských her v roce 1992, které se konají právě v Barceloně!

Za výstup na barcelonský vrchol čeká odvážlivce úchvatný pohled. (Till F. Teenick / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Za výstup na barcelonský vrchol čeká odvážlivce úchvatný pohled. (Till F. Teenick / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Tak trochu jiná fontána

Co: Jet d´Eau

Kdo: Ženeva, Švýcarsko

Na přehnanou parádu zapomeňte, zástupce ze Ženevy spíše připomíná proud vody, který značí přibližující se velrybu!

Mráz? Mimo provoz!

Na úvod se hodí záplava čísel, protože voda míří do vzduchu dvou set kilometrovou rychlostí. Vrchol zvláštní fontány se nachází ve 140 metrech. A aby toho nebylo málo, za jedinou sekundu profičí tryskou 500 litrů vody.

Historie „velrybí“ památky sahá až do roku 1886, kdy má praktickou funkci. Slouží totiž jako pojistný ventil pro síť hydraulické energie. Tehdy dosahuje pouze třiceti metrů, i tak místní ohromí.

V roce 1951 se přestěhuje na aktuální místo, kde fontánu pohání dvě výkonná čerpadla. Svérázný Jet d´Eau je v provozu po celý rok, výjimkou jsou třeskuté zimy a dny, kdy fučí velký vítr.

A zajímavost na závěr – prýštění vody je prý vidět i z letadla, které se nachází v desetikilometrové výšce!

Ve Švýcarsku na nějaké cukrbliky nehrají, jde prostě o vodu tryskající z jiné vody. (Wikibusters / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Ve Švýcarsku na nějaké cukrbliky nehrají, jde prostě o vodu tryskající z jiné vody. (Wikibusters / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Dilliff / wikimedia.commons.org / CC BY 3.0)
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz