Skip to content
reklama

Vito Genovese: Zrádného krále gangsterů se bojí i ti nejmocnější!

Byl jedním z tisíců chudých italských přistěhovalců, kteří hledali štěstí v New Yorku. A našel – i když za cenu podlostí a hektolitrů prolité krve.

Vito Genovese začíná na malých zakázkách, ale pracuje pro slavné mafiány – Joe Masseriu (1887–1931), Charlese „Luckyho“ Luciana (1897–1962) nebo Franka Costella (1881–1973). Genovese neváhá zradit a zaprodat kohokoliv, jen aby si udržel výsadní pozici ve světě za oponou zákona.

„Genovese byl násilník. Měl rád vraždění v ulicích a vyhazování lidí z oken,“ popisuje americký kriminalista Joseph Coffey. Jak velmi je tento mladík ve nebezpečný se ukáže v dubnu 1931, kdy se spolčí s Lucky Lucianem a pomůže mu zabít Joa Massieru, svého někdejšího chlebodárce.

Mussolini
Vito podrazí každého, v podstatě i Mussoliniho.

Mussolini? Jen, než přijdou Američané Genovese se v roce 1937 se uchyluje do Itálie, aby unikl podezření amerických úřadů ze spáchání vraždy. Za druhé světové války si prý skvěle rozumí s fašistickým vůdcem Itálie Benitem Mussolinim (1883–1945), kterého podporuje i přesto, že tento politik ve své zemi mafii ostře potírá.

Když v roce 1943 Američané podniknou válečnou invazi na Sicílii, Genovese se k nim překvapivě přidává jako tlumočník. Přitom si buduje vlastní ilegální byznys a kontroluje sicilský černý trh s drogami a alkoholem.

Případným problémům Vito předchází tím, že Američanům předhazuje dealery zbraní a drog, kuplíře.

Anastasia_mrtvy
Nelítostná likvidace Alberta Anastasia zastraší i Franka Costella.

Podrazák číslo jedna V roce 1957 se Vito Genovese stává oficiálně hlavou mafiánské rodiny. Jde o jednu z pěti nejvýše postavených kriminálních skupin v New Yorku. Ve stejném roce nechává zabít jednoho ze svých největších rivalů, Alberta Anastasiu (1952–1957). Jeho smrt zastraší i vlivného Franka Costella, který Vitovi raději ustoupí z cesty. Z poskoka tak vyrostl ctihodný Don Vitone. Jeho dlouhé prsty sahají do sfér, o nichž si celá řada jeho konkurentů může nechat jen zdát.

Že podrazil skoro všechny, kteří mu kdy v něčem pomohli? No a?

Vito_Genovese_NYWTS
Za mřížemi sice zemře, ale až do smrti zvládá řídit kšefty i z lochu.

Boss v lochu V roce 1959 již mají představitelé podsvětí Genoveseho podlostí plné zuby, a tak Lucky Luciano, jeho blízký přítel, a zločinecký partner Meyer Lansky (1902–1983) a Frank Costello připraví past.

Obchod s drogami, na nějž je předem upozorněna policie. Jindy opatrný Don Vito již stárne, takže nevycítí lest a je polapen a následně odsouzen k 15 letům vězení. Za mřížemi Vito v roce 1969 umírá po srdeční příhodě.

Vzhledem ke svým konexím je ale Genovese schopen řídit svůj klan i z vězení a dokonce odsud určuje svého nástupce. Je jím Ital Tommy Eboli (1911–1972).

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články