Je to tu zase. Období zvýšeného výskytu nachlazení a viróz. Odborníci i laici proto vyzývají k posilování imunity. Mimo jiné doporučují i výrazné zvýšení příjmu vitaminu C, který má chránit před nachlazením.
Tento vitamin je pro fungování našeho těla klíčový, skutečně je ale takovým zázrakem v boji s nemocemi? A jak vlastně nakopnout imunitu?
Vitamin C neboli kyselina L-askorbová je ve vodě rozpustná látka, která je pro člověka nenahraditelná, protože má v lidském organismu řadu životně důležitých rolí.
Na rozdíl od 4 000 jiných druhů savců si člověk tento vitamin neumí sám vyrobit, ani dlouhodobě udržovat jeho zásoby, proto je třeba jeho pravidelný přísun ve stravě. Lidé jsou schopni si udržet zásoby tohoto vitaminu pouze na 30 dní.
Větší zásoby vitaminu C jsou v játrech, svalech a cirkulujících krevních buňkách, především erytrocytech.
Proč ho potřebujeme?
Vitamin C podporuje vstřebávání železa, vývoj kostí, zubů a chrupavek a podporuje růst.
Podílí se také na procesech, které lidskému tělu umožňují produkovat řadu nepostradatelných látek, mezi které patří kolagen, jakési lepidlo, jenž pomáhá udržovat pohromadě řadu tělesných tkání včetně pokožky.
Dále také neurotransmitery, chemické látky důležité pro přenos signálu nervového systému. V neposlední řadě i karnitin, který podporuje transport a rozklad mastných kyselin za účelem výroby energie a další.
Má rovněž zásadní vliv na rozmanité funkce imunitního systému, jak byl prokázáno již před více než 50 lety.
Při nemoci více „céčka“
Doporučená denní dávka vitaminu C u kojenců je 50 mg, postupně se zvyšuje až na 100 mg denně u dospělých jedinců.
Ovšem v průběhu adolescence, při zvýšené fyzické či psychické zátěži, neprospívání či během infekčních onemocnění se ovšem potřeba může zvýšit až o 100 %, vzhledem k intenzivnějším metabolickým a zánětlivým procesům v organismu.
Co tedy skutečně podpoří naši imunitu před nadcházející dobou chřipek a nejrůznějších viróz? Podle odborníků je základem zdravá strava, nikoliv potravinové doplňky a vitaminy ve formě tabletek.
„Mezi stravou, stavem výživy a imunitním systémem existuje zásadní vzájemný vztah,“ říká doktor Michael S. Fenster, mimořádný profesor kulinářské medicíny v Kansas Health Science Center. „Správná výživa slouží zásadní funkci při udržování zdravých buněk, které udržují ochrannou bariéru mezi našimi těly a potenciálně toxickými vetřelci,“ dodává.