Skip to content

Vesmírný vampýr

Zatímco planeta Země má svého nesmrtelného literárního Drákulu, za jehož „vzkříšením“ stojí irský spisovatel Bram Stoker, ve vesmíru se oproti tomu nachází přítomnost skutečného vampyrismu, a to v podobě atypického bílého trpaslíka.

Mezi přednosti bílých trpaslíků se bezesporu řadí jejich relativně malá velikost a rychlý pohyb kolem své osy. Foto: pixabay

Astronomové k pozorování kataklyzmického či explozivního proměnného sytému označovaného jako CTCV J2056-3014, ležícího ve vzdálenosti přibližně 853 světelných let od planety Země, použili satelit Evropské kosmické agentury (ESA) XMM-Newton.

Ve své studii, publikované v červenci 2020, popsali vesmírné těleso s obrovskou rotační rychlostí, tímto objektem, jak se záhy ukázalo, nebylo nic jiného než bílý trpaslík. Bílí trpaslíci jsou považováni za konečný vývojový stav hvězd, jejichž hmotnost není dostatečně vysoká na to, aby se z nich stala neutronová hvězda.

Bílí trpaslíci jsou doslova nabití částicemi, a tím, jak dochází k rychlé rotaci nabitých částic, se utváří magnetické pole, čímž se vysvětluje, jak je možné, že se materiál z jeho hvězdného souputníka ocitá na povrchu bílého trpaslíka. Foto: pixabay

Obohacují se ve svůj prospěch

Za tzv. kataklyzmické proměnné (CV) jsou považovány binární hvězdné systémy, které zahrnují jednak bílého trpaslíka, jednak hvězdného společníka. Bílí trpaslíci jsou charakterizováni jako jádra mrtvých hvězd podobných Slunci, jejichž „plamínek života“ doslova vyhasíná. V případě, že je takové těleso součástí dvojhvězdného systému, lze se setkat s jevem, kdy je hvězda okrádána o svou hmotu. Bílí trpaslíci díky této „podpoře“ přežívají biliony let. Odborníci pomocí teleskopu pozorovali, že v rámci dvojhvězdy dochází k nepravidelným a náhlým změnám jasnosti, nejprve se rapidně zvýší, poté se opět vše ustálí.

Z těchto poznatků usuzovali, že vysvětlením by mohla být přítomnost velice silného magnetického pole přímo v bílém trpaslíkovi.

V případě, že se jedná o střední magnetická pole, tedy ani moc slabá, ale ani moc silná, vzejde z toho tzv. střední polární vlastnost. Polární lze v tomto případě chápat jako označení struktury magnetického pole. Foto: pixabay

Nejrychlejší ze všech

Skupina astronomů, v jejímž čele stál Raimundo Lopes de Oliveira z brazilské Universidade Federal de Sergipe, se rozhodla pro podrobnější výzkum, který by mohl jejich teorie prokázat. Pomocí evropské fotonové zobrazovací kamery (EPIC) společnosti XMM-Newton provedli rentgenová pozorování systému CTCV J2056-3014.

Zahájili jsme rentgenový program XMM-Newton pro validaci kandidátů na CV, jež zahrnuje CTCV J2056-3014,“ vyjádřili se astronomové k následnému postupu ve svém bádání.

Magnetická pole tak nejsou dostatečně silná, aby úplně narušila tvorbu akrečního disku, ale jsou natolik silná, aby zamotala plyn poblíž bílého trpaslíka. Tím se zabrání pravidelnému plynulému toku plynu, což způsobí, že bílý trpaslík bliká a vzplane nepravidelně a nepředvídatelně. Foto: pixabay

Díky pozorování se podařilo detekovat koherentní pulzaci v rentgenových paprscích, trvající zhruba 29,6 sekundy. Vzhledem k tomu, že tato pulzace byla hlášena již v dřívějších studiích, je více než zřejmé, že se jednalo o rotaci bílého trpaslíka v CTCV J2056-3014 a zároveň že tento systém disponuje vůbec nejrychleji rotujícím dosud identifikovaným bílým trpaslíkem ve vesmíru.

Kolem svého hvězdného partnera oběhne za neuvěřitelných 1,76 hodiny. Z toho je možné usoudit velmi těsnou blízkost obou těles.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...