Satelity na oběžné dráze kromě mnoha jiných věcí také pomáhají v boji proti šíření parazitárních onemocnění v Africe.
Ze záplavy údajů, které neustále posílají na Zem, se některé využívají k předvídání, na kterých místech se tyto choroby pravděpodobně vyskytnou. To umožňuje zdravotnickým organizacím lépe zaměřovat své zdroje.
Jde o další příklad stále většího využívání dat získaných z vesmíru v nových zdravotnických programech.
Pokud jde o šíření parazitárních nemocí plži v Africe, družicové snímky jednotlivých oblastí umožňují specialistům určit, kde nejspíš jsou vhodné životní podmínky, v nichž se hlemýžďům daří. A to se týká i vodních plžů, kteří přenášejí červy šířící schistosomózu.
Toto závažné onemocnění vyvolávají parazitické krevničky. V současné době je infikováno přes 200 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech. Nemoc představuje globální zdravotní problém týkající se 74 zemí.
Několikamilimetrové krevničky žijí v cévách hostitele a živí se jeho krví. K nákaze dochází při kontaktu kůže člověka s vodou kontaminovanou larvami krevniček. Úmrtnost není vysoká, ale zdravotní následky ano.
V Keni sestavují vědci satelitní mapy všech vodních toků, jež zřejmě obývají hlemýždí přenašeči krevniček, a předvídají další směr migrace plžů v oblastech. Tyto údaje potom srovnávají s družicovými daty o místech obývaných lidmi.
Kombinace obou map ukazují lokality nejvíce ohrožené nákazou, tedy místa, na něž by se měly soustředit zdravotnické programy.