Domů     Vesmír na Zemi: Speciální trenažéry simulují pobyt na Marsu
Vesmír na Zemi: Speciální trenažéry simulují pobyt na Marsu

„Je to malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo.“ Letos je to přesně půl století od chvíle, kdy Neil Armstrong jako první člověk na Měsíci pronesl svůj nesmrtelný výrok. V centru pozornosti odborníků na vesmírný výzkum se teď ocitá naše sousední planeta.

Mars představuje výzvu, která nedává spát vědcům ani podnikatelům. Ale tak jednoduché to není…

Zatímco na rudé planetě přistála už řada robotických vyslanců Země, lidská noha na její povrch zatím nevstoupila. Je totiž třeba poprat se s řadou překážek a komplikací, které s sebou podobná mise přináší.

Jedním z velkých problémů je například dlouhý čas, který posádka stráví během cesty na palubě lodi a pak i na Marsu samotném. To je ideální podhoubí pro vznik konfliktů a s nimi souvisejících situací, které by mohly ohrozit úspěšnost mise.

Proto existují podpůrné projekty, které si kladou za úkol eliminovat zrod podobných komplikací prostřednictvím studia chování skupin v uzavřeném prostředí, napodobujícím podmínky během letu na Mars i při pobytu na něm.

Zaměřují se také na výcvik specialistů různých profesí, aby byla možnost odborného selhání co nejmenší.

Tak trochu ponorka

V opuštěném lomu v nadmořské výšce zhruba 2500 metrů se nachází habitat Hi-SEAS (Hawai’i Space Exploration Analog and Simulation), kde dobrovolníci absolvují pobyt v podmínkách, připomínajících let i pobyt na naší sousední planetě.

Celý program financuje americká vesmírná agentura NASA. Ve dvoupatrové polokouli o průměru 10 metrů, využívající solární energii, se od roku 2013 střídají šestičlenné posádky. Jejich životní podmínky jsou poměrně spartánské.

Užívají si například stísněné životní prostředí, osobní prostor o velikosti skříně, sušené maso a omezené zdravotnické zásoby. Baví se různě, mohou hrát společenské hry, číst si anebo různým způsobem projevovat svou kreativitu.

Pokud mají všeho dost, přijde jim vhod možnost obléct si skafandr a vyrazit do okolí svého útočiště na průzkum terénu. Takováto simulovaná mise trvá v rámci projektu Hi-SEAS od 4 měsíců do jednoho roku.

Procházka po okolí je vítaným únikem ze stísněných prostor nejenom v rámci mise Hi-SEAS.
Procházka po okolí je vítaným únikem ze stísněných prostor nejenom v rámci mise Hi-SEAS.

Mars v poušti

Dalším podobným projektem je program AMADEE, řízený Rakouským vesmírným fórem (Österreichisches Weltraum Forum).

Simulace probíhají od roku 2015 na různých místech, čtvrtá mise pod názvem AMADEE-18 se uskutečnila v únoru a březnu 2018 v ománské poušti Dhofaru, která je rovněž podobná podmínkám na Marsu. Posádka zde provedla řadu experimentů v různých oborech.

Patří mezi ně zkouška nového typu skafandru, testování inovované řady planetárních vozítek, systémů detekce vody a dokonce i přenosného skleníku pro pěstování potravin ve vesmíru.

Pro tuto misi byl vyvinut modus operandi, kdy je nejprve vybrána konkrétní oblast k průzkumu, na kterou se následně astronauti zaměří.

Potom je vyslán dron, aby místo prozkoumal shora, pak se sem vypraví vozítko pro hrubé zmapování terénu a nakonec přichází astronaut, aby odebral vzorky.

Součástí projektu v ománské poušti bylo i testování nových typů skafandrů a technologií.
Součástí projektu v ománské poušti bylo i testování nových typů skafandrů a technologií.

Krajina sněhu a ledu

Souostroví Špicberky je zhruba ze 60% tvořeno ledovci. Od roku 2003 zde proběhlo několik expedicí, provádějící nejrůznější a mnohdy velmi odlišné činnosti:

od testování vybavení, které si s sebou vezmou budoucí astronauti na Mars až po studium podmínek, za kterých se daří extrémofilům (mikroorganismům, žijícím v extrémních podmínkách) v ledu.

Zkrátka nepřišel ani vývoj postupů a nástrojů k hledání minulých a současných obyvatelných prostředí na ledových planetách. Taková práce není jen o testování, ale i o spolupráci týmů různých specialistů a posílení mezioborové vědecké integrace.

Důležitým cílem mezinárodního projektu AMASE bylo také zlepšit způsob, jak doručit vzorky z Marsu v takové podobě, aby se zabránilo tomu, že budou kontaminovány a zachycený signál života bude pocházet z naší vlastní planety a zároveň předejít mikrobiologické kontaminaci Marsu.

Společnost SpaceX intenzivně pracuje na tom, aby za několik let dopravila první lidi na Mars.
Společnost SpaceX intenzivně pracuje na tom, aby za několik let dopravila první lidi na Mars.

Letíme na Mars?

O tom, že první lidskou posádku dopraví na Mars v roce 2024 je přesvědčen americký miliardář a vizionář Elon Musk (*1971).

Jeho společnost SpaceX vyvíjí vesmírnou loď, která by byla schopná tuto cestu urazit a bezpečně první astronauty na Mars dovézt a intenzivně provádí řadu testů. Než (a jestli) se tak stane, dosedne na Mars v roce 2021 dosud první evropské planetární vozítko.

Jeho součástí bude rovněž český vědecký přístroj s pamětí, obsahující zvukové nahrávky. Jedna z nich pak bude odvysílána k Zemi. Půjde o test, zda přístroj funguje správně i jaká je kvalita přenosového kanálu z Marsu.

Český modul zde totiž bude měřit změny elektromagnetického pole v pásmu slyšitelných kmitočtů a pomůže najít odpověď na otázku, zda tady existují blesky.

Ty jsou kromě Země zaznamenány také na Jupiteru, Saturnu, Uranu i Neptunu, avšak Mars si v této oblasti zatím uhájil své tajemství.

Špicberky jsou místem projektu AMASE.
Špicberky jsou místem projektu AMASE.
Foto: www.nasa.gov, www.sci-news.com, www.mirror.co.uk, www.esa.int, www.theverge.com,
reklama
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Věda a technika
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Věda a technika
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od