Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců.
Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí. V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z rodinných příslušníků.
Věra Čáslavská (1942–2016) je legendou českého sportu a opravdovou velkou dámou gymnastiky. Znají ji na celém světě od Tokia přes Sofii po Mexiko.
Její kariéra aktivní sportovkyně končí s nešťastným rokem 1968. Tehdy si také bere jinou sportovní hvězdu. Jenomže v manželství i rodině panují neshody, které nekončí ani po rozvodu.
V roce 1993 se bývalý manžel a syn Věry dostávají do potyčky, jež má tragické následky. Věřin exmanžel umírá a syn putuje před soud. I přes prezidentskou milost se život slavné sportovkyně hroutí. Jak se dostává zpátky ze dna na vrchol? A jak to dopadlo s jejím synem?
Protestuje proti okupaci
Kdo by neznal Věru Čáslavskou? Československá sportovní gymnastka, trenérka a sedminásobná vítězka olympiády přichází na svět v Praze roku 1942. Od dětství se ráda věnuje baletu a krasobruslení.
V roce 1957 začíná trénovat gymnastiku a o dva roky později získává první zlatou medaili na mistrovství Evropy. V roce 1964 se účastní Letních olympijských her v Tokiu a získává zlato za přeskok, na kladině a ve víceboji jednotlivců.
O rok později vyhrává dokonce pět zlatých medailí na mistrovství Evropy v Sofii. V dalších letech přicházejí nová ocenění a roku 1968 je dokonce prohlášena za nejlepší sportovkyni světa.
To už ale končí se sportovní kariérou a na olympiádě v Mexiku protestuje proti okupaci Československa, k níž došlo v srpnu 1968. Tehdy se také vdává za Josefa Odložila (1938–1993), reprezentanta v běhu.
O rok později přichází na svět dcera Radka a roku 1974 syn Martin. Tím ale teprve začíná rodinná tragédie.
Syn vrahem
Věra podepisuje petici Dva tisíce slov a v roce 1974 vystuduje Fakultu tělesné výchovy a sportu, aby se mohla dále věnovat trenérské činnosti. Jinak se věnuje rodině, ale její manželství není zrovna idylické a nakonec se rozpadá.
Syna Martina, jehož má Věra výlučně ve své péči, vychovává k nerespektování otce. To nakonec vede k vraždě otce rukou syna. Josef Odložil jede v srpnu 1993 na diskotéku U Cimbury, aby pomohl synovi s reparátem z maturity.
Když si ho syn všimne na diskotéce, nechá mu nejprve zahrát písničku Zelené mozky, protože jeho otec je voják a právě se vrací z mise v Iráku. „Pak šel ven a zničil otci auto.
Když se vrátil zpět do sálu, udeřil svého otce boxerem,“ sděluje první verze o nešťastné události.
Podle verze Odložila mladšího, jeho matky a některých soudních znalců se otec se synem potkávají na zábavě náhodou a je to Josef Odložil, kdo vyvolává roztržku, do níž se zaplétá také jeho syn. Každopádně sportovec končí na zemi s těžkým zraněním hlavy.
Záchranářům se ho podaří ještě stabilizovat, posléze ale umírá na jednotce intenzivní péče 10. září toho roku.
Kdo dostává milost?
Po dlouhém procesu a mediální kampani je Martin Odložil odsouzen ke čtyřletému vězení. Poté ale dostává milost od prezidenta Václava Havla (1936–2011). Matka Věra o ni ale nežádá, protože ztrácí sílu dále bojovat za syna.
„Milost dostala především Věra Čáslavská, “ oznamuje tehdejší tisk. Něco na tom bude, protože někdejší olympijská vítězka se poté stahuje do ústraní, s nikým se nestýká, nikde nevystupuje.
Léčí se v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích, odkud si také ale odnáší závislost na prášcích na spaní. Až v roce 2007 se začíná vracet na veřejnost a pomáhat našim sportovcům.
Umírá na komplikace v souvislosti s nádorem slinivky břišní v roce 2016. Její syn se dodnes nemůže smířit se svým činem. „Já zabil svého otce a mámu dostal do blázince.
Myslím, že být někde, kde bych se nemusel dívat na následky svých činů a třeba si mohl namluvit, že jsem si trest vězením vybral, by pro mne bylo nejspíš o dost jednodušší,“ konstatuje Martin Odložil.