Skip to content
reklama

Velký smog 1952: Dnes si připomínáme den, kdy se planeta ozvala!

Psalo se 5. prosince 1952, když se Londýn probudil do velmi tragického dne. V hutné a páchnoucí mlze zahaleného dne. Proč se té události dodnes říká Velký smog?

Londýn byl v 50. letech kontroverzním městem. Elektrické tramvaje, které byly dlouho považovány za symbol pokroku veřejné dopravy, se ukázaly jako drahé, a tak je vedení města nahradilo dnes známými autobusy.

Jenže to se ukázalo jako osudové. Na konci listopadu přišlo prudké ochlazení a nejen naftové motory autobusů, ale i domácnosti začaly masivně zatápět. Katastrofa byla na spadnutí.

Londýnský policista ve smogové mlze.
Londýnský policista ve smogové mlze.

Smrt v mlze

Nad Londýnem se usadila inverze, která zadržela zplodiny v ulicích. Město se probudilo do smogové mlhy, ve které nebylo vidět dál než na 1,5 metru. Lidé začali pokašlávat, mnozí zkolabovali. Mezi 6. a 12.

prosincem zažily nemocnice nevídaný nápor, lidé neměli vycházet, utomobily nesměly do ulic. Už bylo ale pozdě. Dodnes se má za to, že na následky smogu zemřelo kolem 12 tisíc lidí, dalších 100 tisíc mělo vážné zdravotní problémy.

Mezi
Mezi „viníky“ situace patřily i slavné londýnské autobusy.

Začátek změn

Velký smog se stal symbolem změny. Londýn zavedl jako první město na světě pravidelné předpovědi počasí, začaly se kontrolovat vypouštěné emise a zakázalo se spalování nejméně kvalitního uhlí a odpadků, které stále častěji nahrazoval plyn.

Poučili jsme se? Při pohledu například na některé čínské aglomerace je nutno si přiznat: Rozhodně ne dost.

Kolik lidí zemře ročně na smog v Pekingu bohužel nevíme. Čína kolem toho dlouhodobě mlží.
Kolik lidí zemře ročně na smog v Pekingu bohužel nevíme. Čína kolem toho mlží.
Foto: cexmet.tumblr.com, www.huffingtonpost.co.uk, www.thetimes.co.uk, www.dailymail.co.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články