Velký bílý žralok je jedním z nejtajemnějších tvorů oceánů. Jak se rozmnožuje a jak daleko může plavat? Prozkoumejme tajemství jeho životního cyklu a migrace.
Stěhování přes celý oceán. Bílí žraloci jsou schopni plavat tisíce kilometrů. Ví se například o samici, která se za méně než rok dostala od pobřeží Jihoafrické republiky do Austrálie a zpátky.
Obvykle tyto paryby žijí v teplejších vodách hlavně v subtropech a v mírném pásu. Přitom se ale stěhují, a to nejen podle toho, jak se ohřívá nebo ochlazuje voda. Ví se, že samci, samice a mladí žraloci migrují jiným způsobem.
Jak přesně a proč odplouvají, si vědci a vědkyně nejsou úplně jistí. Například žraloci, kteří se v létě pohybují u pobřeží Kalifornie, na podzim míří do hlubin Tichého oceánu.
Pravděpodobně se tam páří, ale není to úplně jisté, protože páření žraloků zatím nikdo pořádně nezdokumentoval. Je to proto, že probíhá kdesi daleko na volném moři?
První žraločí mimino? Na to, jakou fascinaci v nás bílí žraloci vzbuzují, o nich víme dost málo. Záhadou pořád zůstává jejich rozmnožování. Kromě toho, že příliš nevíme, kde a jak se vlastně páří, nevíme také, kde vyvádějí mladé.
Mláďata se vyvíjejí v těle matky. Živí se „mlékem“, vylučovaným v děloze, a zbytky neoplodněných vajíček. To se zjistilo z pitve mrtvých březích samic.

Když se mláďata narodí, jsou hned schopna samostatně plavat a lovit. Jejich narození ale ještě nikdo nikdy nenafilmoval. Asi nejblíž se k tomu dostali filmař Carlos Gauna a biolog Phillip Sternes loni.
U pobřeží Kalifornie natočili jen metr a půl dlouhého žraloka bílého, obaleného jakousi bílou blánou, která z něj opadávala.
Pokud to nebyla nějaká nemoc, mohlo jít o nanejvýš pár hodin staré mládě žraloka, které se ještě nezbavilo materiálu, kterým bylo pokryté v děloze. Znamenalo by to také, že mladí se rodí u pobřeží, nikoli v hloubkách.
Úctyhodní starci. Mláďat se v každém vrhu rodí jen několik a žraloci se rozmnožují celkem pomalu. Samci se začínají pářit, když jim je kolem 25 let, a samice ještě o něco později (udává se, že dospívají ve 33 letech).
Samice porodí mladé obvykle jednou za dva až tři roky a její doba březosti není pevně daná – může potomky nosit pět měsíců až tři roky. Zároveň žraloci bílí velmi dlouho žijí.

Pokud je neuloví člověk nebo kosatka, což je jejich jediný přirozený nepřítel, ti nejvíce dlouhověcí žraločí kmeti se můžou dožít více než 70 let.
Velký bílý žralok je fascinující tvor, jehož rozmnožování a migrace jsou stále záhadou. Jeho studium nám pomáhá lépe porozumět životu v oceánech a důležitosti ochrany těchto ekosystémů.