Domů     Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
16.10.2024

Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem.

Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě než se hlava dokutálí dolů, kněží připravují další oběť. Rituální smrt má nejmocnější říši světa přinést život.

Odhady říkají, že takto zemře ročně kolem patnácti tisíc mužů. Z jejich těl je připravena hostina, která nakrmí obyvatele aztécké říše, a tím dojde k jejich propojení s božskou mocí. Krvavé řeky tekoucí z vrcholků pyramid krmí zemi životodárnou tekutinou.

Život za smrt, smrt za život. Kněží s nehty, za nimiž se černá zaschlá krev, prorokují věčné trvání říše. Přestože klid a mír už dávno není pravidlem. Jedenáctimilionová říše je sice nejmocnější státní útvar široko daleko, ale je to krvavě vykoupená moc.

Aztékové obsazují sousední státy a zajatce odvádí k popravám, podrobené státy se netají svou nenávistí k mocným vládcům.

Když se na východním pobřeží objeví mocné lodě s „bílými bohy“, mnohé z podrobených kmenů to berou jako znamení, že se blíží čas jejich vysvobození. To netuší, že poražení nakonec skončí všichni.

Z obří pyramidy je dnes odhalen jen malý kousek.
Z obří pyramidy je dnes odhalen jen malý kousek.

Zlato, zlato, zlato

Na lodích samozřejmě nejsou žádní bohové, ale obyčejní Španělé. Touží obsadit zemi ve jménu koruny a odvézt odsud tolik zlata, kolik se na lodě vejde. Nejhamižnější je z nich jejich velitel, Hernán Cortés (1485–1547).

Touží po dobrodružství i po zlatě tak moc, že na dobyvačnou výpravu vlastně utíká proto, aby se vyhnul soudu. Nejspíš by ho vyhrál, ale i tak – je lepší být hrdinou než se podvolit moci závistivců.

Jakmile jeho lodě přistanou, snadno získá pod svou vládu Tabasco a věnuje zemi do rukou španělského krále. Cortés si pak mezi podrobenými indiány najde krásnou milenku.

Ať už k němu cítí pravou lásku nebo prostě jen chce rozumět, co mocný bílý muž říká, naučí se španělsky. A prozradí Cortésovi, že na západě je mocná říše, kde je zlata tolik, že jím dláždí ulice. To stačí. „Vojáci, vpřed.

Čeká nás vítězství a sláva!“ Nevelký kontingent několika set dobře vyzbrojených Španělů se vydává na cestu.

Interiér kostela, který stojí na vrcholu domnělého kopce, ze kterého se nakonec vyklubala ukrytá pyramida.
Interiér kostela, který stojí na vrcholu domnělého kopce, ze kterého se nakonec vyklubala ukrytá pyramida.

Bez kámošů ani ránu

Pak nastoupí politika. Když Cortés s nemalými potížemi zvítězí v bitvě nad houževnatými a schopnými bojovníky ze starověkého státu Tlaxcaly, indiáni si rychle spočítají, že spojenectví pro ně bude výhodnější.

A konkvistadoři schopné bojovníky dokáží využít – do nitra říše tak postupují v doprovodu několika tisíc dalších válečníků. Jenže místo přímé cesty do hlavního města udělají odbočku – jejich cílem je posvátné město Cholula.

Ještě donedávna patřilo pod tlaxcalskou svrchovanost, ale jen pár let před příchodem Španělů vypovídá poslušnost. Proč nevyužít bílé muže k pomstě?

Když Cortés vstoupí v roce 1519 do Choluly, které se v té době nazývá Tlachihualtepetl, dojde ke strašlivému krveprolití. Během několika hodin jsou usmrceny tisíce indiánů. Krev teče proudem a ani bohové město ochránit nedokáží.

Španělé se zde usadí a na důkaz vítězství nechají na kopci uprostřed města postavit kostel. Ono těch kostelů je samozřejmě víc, na město této velikosti až neobvykle mnoho, ale jen kostel zasvěcený samotné panně Marii je pro nás zajímavý.

Protože kdyby si Cortés nechal přeložit název města – nevyslovitelný Tlachihualtepetl – možná by zjistil, že je něco jinak. V doslovném překladu to totiž znamená „Hora vyrobená rukama“ nebo „umělá hora“.

Španělé masakrují indiány v Cholule ve snaze získat co nejvíc zlata.
Španělé masakrují indiány v Cholule ve snaze získat co nejvíc zlata.

Pyramida skrytá 400 let

Na konci devatenáctého století přicestuje do Choluly archeolog Adolph Bandelier (1840–1914) a najde zde řadu památek, které stojí za prozkoumání. Ze země vykope hromady lebek a dalších památek – a taky zjistí, že velká hora je ve skutečnosti pyramidou.

Podle jiných pramenů pyramidu objeví dělníci v roce 1910, když staví ústav pro choromyslné a začnou kopat do země díru pro základy.

Ať je to jakkoliv, první skutečné vykopávky začnou v roce 1931, kdy jsou prokopány první tunely a začíná vycházet najevo, jaký poklad je pod „umělým kopcem“ schovaný.

Archeolog a architekt Ignatio Marquina (1888–1981) odhalí několik kilometrů chodeb, najde hromady pokladů. Zejména nálezy keramiky pomohou určit stáří stavby – stavba pochází přibližně z třetího století před naším letopočtem.

Vyřezávané žezlo z kosti s náboženskými vyobrazeními zase umožní lepší pochopení víry. A hlavně chodby ukáží, jak je pyramida opravdu veliká.

Jeden z artefaktů, který archeologové na místě najdou, ukazuje, jak vyspělá byli původní obyvatelé, než je Španělé zlikvidují.
Jeden z artefaktů, který archeologové na místě najdou, ukazuje, jak vyspělá byli původní obyvatelé, než je Španělé zlikvidují.

Největší na světě

Ukáže být skutečně neuvěřitelnou stavbou. Je největší pyramidou v Novém světě, a co se objemu týče, tak i největší pyramidou na světě.

Stavba z nepálených cihel sahá do výšky 55 metrů, což je třeba méně než mají některé jiné pyramidy, avšak její základna dosahuje rozměru přibližně 200 tisíc metrů čtverečních.

Jen pro představu by se na takovou plochu vešlo Václavské náměstí čtyřikrát a ještě by něco zbylo.

A to zdaleka nejsou všechna „nej“ – další průzkum totiž ukáže, že nejde jen o jednu pyramidu, ale vlastně o pyramid šest, které jsou poskládané na sobě jako ruská matrjoška.

Každá nová generace stavitelů přidá něco nového a obestaví starší kousek, aby historie zůstala zachována a budoucnost byla ještě o něco jasnější.

Španělský útok na Cholulu na obrázku v představách domorodých obyvatel z roku 1584
Španělský útok na Cholulu na obrázku v představách domorodých obyvatel z roku 1584

A zase jen zlato, zlato, zlato

První kolo vykopávek skončí v roce 1950, ale už šestnáct let na to jsou na místě archeologové znovu. Kromě samotné pyramidy jsou zkoumány i další součásti chrámového komplexu. Jenže nadšení netrvá dlouho.

Dokážete pyramidu plně rekonstruovat?“ ptá se vláda, která do výzkumu sype peníze. „Ne, pane,“ odpovídá archeolog Eduardo Matos Moctezuma (*1940).

Ale daří se nám díky spolupráci s dalšími odborníky rekonstruovat vývoj keramiky té doby nebo rozvoj vodních kanálů…“ Ale o tyhle velké objevy Mexiko nestojí. „My potřebujeme pyramidu. Aby měli kam jezdit turisté.

Výzkum ukončíte a najdete nějakou pyramidu, kterou můžete vykopat celou!“ A tak, i když je Cholula je naprosto unikátní, zůstává stranou všeobecného zájmu. Dál zarůstá vegetací, skrytá pohledům zvědavých turistů a dál si uchovává svá tajemství.

Zdroje informací: wikipedia.org, history.com, britannica.com
Foto: 1), 2), 3), 5) AlejandroLinaresGarcia, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons; 4) Félix Parra (1845-1919) - Université Paris-Sorbonne, Public Domain, Wikimedia Commons; 6) Lienzo de Tlaxcala, Public domain, Wikimedia Commons
Související články
Záhady a tajemství
Pátrání po zázračných zbraních třetí říše
O zázračných zbraních třetí říše se špitá, že jsou vděčnou konspirační teorií i bezmála mytickým nesmyslem. A v mnoha případech je to pravda. Ale pak je tu skutečný první nasazený letoun s proudovým motorem Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Nacisté se mohou pochlubit i prvním proudovým bombardérem na světě: Arado Ar 234 Blitz. Ten je navíc […]
Záhady a tajemství
Hádanka ze starověku: Jak vypadala Sfinga, když byla nová?
Jak asi mohla vypadat Sfinga v době, kdy ji šlo označit za dokončenou? Nejspodnější část jejího těla –včetně nohou – tvoří pevnější skála.   Zvířecí tělo až po krk je ovšem z měkčího vápence, který dostane se staletími řádně zabrat. To vrstva, ze které je vytesána hlava, je zase o dost tvrdší. Pokud jde tedy […]
Záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Záhady a tajemství
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
reklama
zajímavosti
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Jak se zahřívají tučňáci? Tohle je jejich přirozené topení v Antarktidě
Tučňák císařský. Pozoruhodné zvíře, které je původním druhem Antarktidy a současně také nejvyšším a nejtěžším ze všech tučňáků. Umí toho spoustu, ovšem německého fotografa Stefana Christmanna, který se specializuje na divokou přírodu, nedávno zaujala hlavně jeho schopnost se zahřát. Císařští tučňáci se na mrazivé prostředí a vodu adaptují už pěknou řádku století. Jejich tělo si […]
reklama
záhady a tajemství
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem. Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz