Který architekt by si nepřál, aby jeho dílo bylo viditelné na družicových snímcích? Bobři o to nejspíše neusilovali, přesto se jim to povedlo. Pokud by existovalo 7 zvířecích divů světa, obří bobří hráz v Kanadě by v nich jistě nechyběla.
Vodohospodáři z říše zvířat stavějí svá vodní díla proto, aby se ochránili před predátory. Cítí se bezpečněji, když východy z jejich obydlí ústí pod hladinou.
Po vodě se jim také lépe dopravuje potrava. Bobři jsou ve vodě o poznání pohyblivější než na souši. Tolik k hlavním důvodům, proč se vrhají do tak složité činnosti, jakým stavění hrází bezesporu je.
Jimi vytvořené přehrady obvykle nepřesáhnou délku 100 metrů. Proto je hráz objevená v kanadské provincii Alberta stavbou výjimečnou
Stavba v jižní části Wood Buffalo National Park je dlouhá 850 metrů. Její objevení bylo dílem náhody. V roce 2007 si jí povšiml vědec Jean Thie, který se původně zabýval vyhodnocením vlivů oteplování.
Jeho pozornost zaujala na záběrech z družice. Z různých snímků poté vyhodnotil, že se jedná o dílo několika generací horlivých stavitelů..
Bobři kanadští nepatří rozhodně mezi drobotinu. Dorůstají délky okolo 1 metru (včetně ocasu) a váží zhruba 20 kg. Žijí v rodinných klanech o 10 jedincích. Rodina se skládá z rodičovského páru a jejich posledně narozených potomků.
Je jasné, že na vybudování takto dlouhé hráze se podílelo větší množství bobřích rodin. Na stavbu takovýchto rozměru rozměrů muselo být totiž použito tisíců uhlodaných stromů.