Domů     Veletrh vědy: Díky virtuálním brýlím navštívíte pracovnu chemika Antonína Holého!
Veletrh vědy: Díky virtuálním brýlím navštívíte pracovnu chemika Antonína Holého!

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy, který potrvá do soboty, nabízí zdarma přes 100 expozic od 80 vystavovatelů z celé České republiky.

Pracoviště Akademie věd ČR, vysoké školy, firmy a další vědecké instituce nechají návštěvníky nahlédnout do svého aktuálního výzkumu.

Mezi expozicemi lidé objeví padělatelské doupě či laserové bludiště.

Zájemci si budou moci vyzkoušet práci v temné komoře, pilotování letounu a díky virtuálním brýlím navštíví pracovnu chemika Antonína Holého, středověké hradiště nebo detektor ATLAS v CERN v Ženevě.

Vedle expozic přínáší Veletrh vědy také panelové diskuze s předními českými vědci a odborníky či kariérní den. Akce, kterou pořádá Akademie věd ČR, se uskuteční v PVA EXPO Praha Letňany.

Laserové bludiště a Dům nanohrůzy

Největší stánek s 20 stanovišti postaví na Veletrhu vědy Fyzikální ústav AV ČR. Nabídne hravou fyziku s ohněm i ledem, laserové bludiště a Dům nanohrůzy, který přiblíží krásy nanosvěta.

Pomocí virtuální reality se lidé podívají 100 metrů pod zem na detektor ATLAS v CERN v Ženevě nebo do hal nejsilnějších laserů světa v ELI Beamlines a centru HiLASE.

Padělatelské doupě

Zda žili skutečně praotec Čech, kněžna Libuše či pěvec Lumír a další bájné postavy českých dějin odhalí Ústav pro českou literaturu AV ČR.  Zaměří se také na nejznámější padělky, podvrhy a mystifikace od nejstarších dob po současnost, s důrazem na ty literární.

Navíc nabídne možnost vyzkoušet psaní historickým písmem, kterým se pomocí historického náčiní psalo v době králů.

Temná komora a práce při reprodukci uměleckých děl

Návštěvníci budou moci nahlédnout do zákulisí opravdového fotoateliéru, vyzkoušet si práci v temné komoře nebo při reprodukci uměleckých děl.

Program expozice Ústavu dějin umění AV ČR patří dospělým i dětem, ti všichni budou moci pozorovat práci s fotografickými detaily.

Voda pro všechny?

Pracovníci Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR vysvětlí, jak to s vodou u nás vlastně je. Kolik jí máme, zda je pitná a jaké problémy musí řešit úpravny a čističky vod, abychom si doma natočili sklenici čisté vody.

Protože vodu k životu nepotřebují pouze lidé, výzkumné týmy CzechGlobe se zabývají suchem, udržením vody v krajině a úlohou lesa v tomto systému.

Virtuální prohlídka pracovny chemika Antonína Holého

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR nabídne virtuální prohlídku svých běžně nepřístupných prostor.

Skrze brýle promítající virtuální realitu se divák dostane do pracovny Antonína Holého, ve které vznikal základ léku proti HIV, a navštíví jednu z nejmenších laboratoří určenou ke zkoumání a měření látek po kapkách i molekulách.

Návštěva středověkého hradiště díky virtuální realitě

Archeologický ústav Praha představí pomocí virtuálních brýlí, jak vypadalo královské město Slaný ve středověku, laténská oppida nebo středověké hradiště. Návštěvníci se také seznámí s 3D technologiemi pro dokumentaci archeologických nálezů.

Napětí na Veletrhu vědy? Uvidíte ho

Odborníci z Ústavu fyziky materiálů AV ČR předvedou pokusy ukazující účinky elektrického i mechanického napětí a představí neobvyklé, až překvapivé, chování materiálů.

Současně ukážou špičková zařízení ústavu a velkou infrastrukturu IPMinfra, ve které se pěstuje excelentní věda ve spolupráci s partnery z akademické i průmyslové sféry.

Relax zóna

Své síly spojilo 16 humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd ČR, které se rozhodly přenést návštěvníky do světa knih, her a odpočinku.

V „oáze klidu“ na jinak rušném veletrhu čeká všechny zájemce čtecí a odpočívací zóna, ve které navštíví jurtu až z dalekého Mongolska, nebo si natočí krátký film v animačním boxu.

Expozice nabídne dostatek klidu pro řešení hlavolamů, kreslení, hraní pexesa nebo čtení.

Pilotování letounu

Společnost AERO Vodochody AEROSPACE umožní díky virtuální realitě pilotování letounu a nechá nahlédnout pod pokličku vývoje nové generace legendárního cvičného proudového letounu L-39 a výroby leteckých celků pro společnosti jako Airbus, Embraer či Sikorsky.

Patenty a ochranné známky

V kvízech a dalších hrách si lidé ve stánku Úřadu průmyslového vlastnictví budou moci vyzkoušet, zda poznají slavné vynálezce a jejich patenty, nebo jakou cestu je třeba ujít za zápisem ochranné známky.

Objeví, jaké nápady mohou najít v patentových databázích. Odborníci z Úřadu průmyslového vlastnictví prozradí vše o patentování, vysvětlí, co je duševní vlastnictví, a co do něj patří.

Vstup na veškerý program Veletrhu vědy je zdarma.

Článek vznikl ve spolupráci s Veletrhem vědy. Foto: Veletrh vědy.
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního