Je velká asi jako průměrný hráč basketbalu a jako zázrakem přežila ničivé řádění španělských conquistadorů – taková je necelými sto lety objevená socha, která se nakonec zdá být něčím jiným, než byly první odhady odborníků.
Je totiž ještě starší, a mohla k uctívání sloužit předchůdcům Inků na území dnešního Peru.
Socha, která působí jako nabarvená krví, získala podle vědců svou barvu díky skořici. “Myslíme si, že socha patřila kmenu Pachacamac, nikoliv Inkům,” sdělila Marcela Sepúlveda, která sochu zkoumá.
Poprvé se o této soše západní svět dozvěděl v roce 1533, kdy její zničení nařídil conquistador Hernando Pizarro, a to před zraky všech přítomných.
Inkové tuto sochu uctívaly jako předmět se silou ovládnutí orákula. Sídlila v chrámu známém jako Painted Temple, který leží v archeologickém komplexu Pachacamac v Peru, nedaleko hlavního města Lima. Zdá se však, že socha nějakým zázrakem přežila.
Archeologové ji znovu objevili v roce 1938, až doposud však neměli jistotu, zda-li se jedná o tuto konkrétní, pověstmi opředenou skulpturu.
Odborníci vznik sochy datují do rozmezí roků 760 až 876, tedy do doby asi sedm set let před vzestupem Incké říše. Podle nich sochu vyrobili lidé kultury Wari a dokazuje to, že oblast Pachacamac měla svůj význam ještě před příchodem Inků.
Zajímavé poznatky přineslo i barvivo využité na sochu, tedy skořice, která se v této oblasti přirozeně nevyskytuje. To poskytuje nové důkazy o dlouhodobých obchodních vztazích mezi americkými národy. Pravdivost tohoto tvrzení však ještě musí potvrdit další testy.