Podle nedávných analýz jsou nejvzácnějšími diamanty ty modré, ze zkoumaných téměř 14 milionů kusů jich tuto žádanou barvu mělo necelých 0,02 % z nich. Stejně jako odpověď na to, proč jsou tak cenné, je záhadou i jejich původ.
„O tom, kde rostou, jsme nevěděli v podstatě vůbec nic,“ řekl geolog z Gemological Institute of America Evan M. Smith.
V uplynulých letech se alespoň odborníkům podařilo zjistit, že žádané modré diamanty pocházejí ze čtyřikrát větší hloubky než ty obyčejné, konkrétně se jedná o hloubku počínající 600 km.
Více otázek než odpovědí
Místo, aby to přineslo odpovědi na otázky, spíše je to ještě vyvolalo, jako např. odkud pochází bor (B), který stojí za jejich zbarvením. V krystalické struktuře může bor nahradit atom uhlíku, rozhodně se ale nejedná o dokonalou náhražku.
Modrý odstín propůjčuje diamantu volný elektron z boru, který pohlcuje červené světlo. Bor se však vyskytuje zcela výhradně na povrchu Země.
Smith společně se svými kolegy zkoumal 46 modrých kamenů, nakonec dospěl k názoru, že se diamanty zrodily na místech, kde při pohybech tektonických desek sestoupila část oceánské kůry do nitra Země.
V mořské vodě je bor přítomen a klesající hornina ho transportovala dolů. Vědci nicméně podotýkají, že se jedná zatím pouze o hypotézu, není nijak možné ji potvrdit na 100 %, nic lepšího však v rukách prozatím nemají.
Kdyby chtěli odborníci studovat bor přímo v diamantech, museli by je nejdříve zničit.