Domů     Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?

Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii.

Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od roku 7 n. l. nový správce Galie, jenž má na starosti i Římany kontrolované oblasti Germánie.

Pro zkušeného politika, který dříve spravoval provincii v Sýrii, by to neměl být problém. Jenže opak je pravdou. Varus nedokáže Augustovy naděje naplnit. Ve skutečnosti toho moc neumí.

Postup v kariéře mu totiž nezajistily jeho schopnosti, ale sňatek s dcerou politika Marca Vipsania Agrippy (63–12 př. n. l.), Octavianova stoupence.

Nechápe, že v Germánii bude klid jen tehdy, když bude co nejvíce spolupracovat s místními vůdci. Svoje poslání vezme za špatný konec a spoléhá hlavně na sílu. Jenže osud mu do vínku nenadělil ani válečný talent.

Je to „muž mírné povahy a klidného vystupování, poněkud těžkopádný na duchu i na těle a zahálčivý táborový život mu byl bližší než opravdová válečná služba“, myslí si o něm jeho současníci.

Varus chybně vsadí hlavně na sílu. FOTO: Stefan Flöper/Creative Commons/Public Domain
Varus chybně vsadí hlavně na sílu. FOTO: Stefan Flöper/Creative Commons/Public Domain

Na co sáhne, to pokazí

Varus přesto věří, že se Germáni podřídí jeho autoritě. Chová se proto sebestředně a nafoukaně, což se mu brzy vymstí, jak uvádí současný britský spisovatel Martin Dougherty:

„Zvolil politiku, kterou ztrácel sympatie kmenových vůdců a jejich lidu.

Vysoké daně, nedostatek respektu ke germánské kultuře spolu s arogancí Vara a jeho druhů dohnaly neutrální kmeny ke vzpouře.“ Současný německý autor Hans-Dieter Otto k tomu dodává:

„Od Germánů pak s panovačnou nadřazeností požadoval peníze, jako by to byly porobené národy, a udílel jim rozkazy, jako by byli římskými otroky.“ Jenže Germáni nejsou ani jedno z toho, Varus však nedokáže tomuto faktu své kroky přizpůsobit.

V Germánii zavádí římské soudnictví a nutí obyvatele platit tribut (poplatky) ve zlatě a stříbře. Kmenové vůdce tím přivádí k zuřivosti.

Arminius a Thusnelda. FOTO: Johannes Gehrts/Creative Commons/Public domain
Arminius a Thusnelda. FOTO: Johannes Gehrts/Creative Commons/Public domain

Tváří se jako přítel

I ti z nich, kteří se až dosud považovali za spojence Říma, svůj názor brzy změní. Zatím se však bojí proti mocnému sousedovi otevřeně vystoupit. Vítají Vara jako přítele, ale ve skrytu už připravují vzpouru.

Jejím vůdcem se stává Arminius (16 př. n. l.–21 n. l.), náčelník kmene Cherusků. Je častým hostem v táboře římského správce. Úspěšně se vetře do jeho přízně a sedává s ním u jednoho stolu.

Dokonce si vyslouží hodnost jezdeckého důstojníka v římské gardě. Navenek se tváří jako loajální, Římu naprosto oddaný muž. Ve skutečnosti ale zkoumá římské zvyky a způsoby boje.

„Jejich vojsko dokáže bojovat jenom v otevřeném terénu,“ podělí se o své zjištění s vůdci ostatních kmenů. Právě z tohoto poznatku bude vycházet při plánování své strategie.

„Nejlépe zvítězíme nad tím, kdo si nedělá starosti a netuší žádnou léčku,“ ví moc dobře Arminius. Všímá si nejen slabin Římanů, ale i jejich silných stránek. Ty vidí především v dobře organizovaném vojsku s jasně danou strategií.

V dokonale vycvičených jednotkách, vyznačujících se tvrdou disciplínou. Chápe, že germánští válečníci jsou sice bojovní a odhodlaní, ale v otázkách strategie a taktiky mají co dohánět. Osobně proto dohlíží na jejich další výcvik.

Schyluje se k bitvě v Teutoburském lese, kde se ukáže, kdo je kde pánem. FOTO: Otto Albert Koch /Creative Commons/Public domain
Schyluje se k bitvě v Teutoburském lese, kde se ukáže, kdo je kde pánem. FOTO: Otto Albert Koch /Creative Commons/Public domain

Jsou to přece spojenci!

Léto roku 9 n. l. je nezvykle pokojné a Varus proto nabude dojmu, že už má Germánii pod kontrolou.

Navíc ho uklidňuje fakt, že s ním zde pobývají celé tři legie – sedmnáctá, osmnáctá a devatenáctá – a šest pomocných kohort mužů, tedy dohromady více než 20 000 mužů.

Ignoruje proto první signály, které jsou jasným důkazem toho, že v táboře Cherusků vládne obrovská nespokojenost. „Jsou to naši spojenci. Nepřipadá v úvahu, že by se postavili proti nám,“ reaguje podrážděně na připomínky, že ti barbaři něco chystají.

Segest, člověk zcela oddaný Římu, to už jednoho dne nevydrží a vyžádá si audienci u Vara. „Arminius je zrádce. Chystá proti tobě spiknutí. Dej ho vsadit do želez,“ žádá důrazně Římana. Jenže Varus i nad tímto varováním pouze mávne rukou.

„Mluví z tebe vztek a zloba,“ obviní navíc Cheruska. Myslí si, že mu jde jenom o pomstu. Arminius totiž před časem unesl Segestovu dceru Thusneldu. Schyluje se k rozhodujícímu střetnutí mezi Římany a Germány, k bitvě v Teutoburském lese.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jan Jerszyński/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz