Domů     Varšavský kat Jürgen Stroop: Kochá se hořícími synagogami
Varšavský kat Jürgen Stroop: Kochá se hořícími synagogami
11.8.2020

Než se zhoupl na šibenici, dokázal důstojník Waffen-SS a přesvědčený nacista Jürgen Stroop (1895–1952) řádně zapracovat na své pověsti bezohledného velitele, schopného s ledovým klidem posílat na smrt všechny nepřátele třetí říše pro jediný účel – vyšplhat po horách mrtvých těl až na vrchol nacistického kariérního žebříčku.

Bylo 26. září roku 1895, když se z domu Kathariny Weltherové a policejního vrchního strážmistra Konrada Stroopa ozval dětský pláč.

Právě toho dne se jim narodil malý Jürgen, který o několik desítek let později vnese strach do srdcí rebelujících varšavských Židů a dalších odpůrců nacistického režimu, za což si nejprve vyslouží ostruhy a později provaz.

Povstání varšavského ghetta chvílemi Němci nezvládali.
Povstání varšavského ghetta chvílemi Němci nezvládali.

Nadšeně do zákopů!

Jürgen (původním jménem Josef) Stroop si poprvé navlékl uniformu již během první světové války, kdy se jako jeden z mnoha nadšených mladíků s vidinou hrdinských činů a slavných vítězství dobrovolně přihlásil do armády.

První drobné vystřízlivění na sebe nenechalo dlouho čekat, když byl krátce po nasazení na západní frontě zraněn do ruky. Po návratu z nemocnice byl krátce nasazen ve Francii a následně v roce 1915 odvelen na východní frontu.

Nutno podotknout, že se tu mladý Jürgen ukázal jako voják statečný a disciplinovaný, za což si vysloužil Železný kříž II. třídy. Přesto po válce u armády nezůstal a vrátil se zpět ke své původní práci v pozemkovém registru. Netrvalo však dlouho a Stroop navlékal vojenskou uniformu znovu…

Jak se vypořádat s rebelií? Stroop zvolil plamenomety.
Jak se vypořádat s rebelií? Stroop zvolil plamenomety.

V nacistické partaji

V roce 1932 vstoupil do NSDAP a SS. Vlastním úsilím a následnou přízní vysokých nacistických představitelů se pak zasloužil o raketový vzestup v nacistickém žebříčku – již v roce 1933 velel pomocné policii v Lippe, posléze byl převelen do Sudet, a než bylo v roce 1939 napadeno Polsko, byl ze Stroppa SS-Standartenführer (plukovník) a velitel SS ve městě Hnězdno (Gnesen).

Nicméně i ve druhé světové válce okusil Stroop trpkou pachuť východní fronty s tím, že zde po dobu tří měsíců sloužil v jedné z nejlépe vycvičených a organizovaných jednotek Waffen SS – divizi Totenkopf.

Za své znamenité služby byl posléze odměněn sponou k Železnému kříži II. třídy a útočným odznakem pěchoty v bronzu.

Obsáhlou zprávou pro Himmlera si na sebe Stroop upletl bič.
Obsáhlou zprávou pro Himmlera si na sebe Stroop upletl bič.

„Hvězdný“ moment se blíží

Přestože měl tou dobou v nacistických kruzích mimořádnou pověst, jeho nejvýznamnější moment měl teprve přijít.

19. dubna 1943 vypuklo povstání ve varšavském ghettu, které bylo důsledkem dlouhodobého pobytu bezmála 400 000 Židů na stísněném a špinavém prostoru, z něhož byli následně odváženi na vyhlazovacího tábora Treblinka.

Než aby zbývající přeživší čekali na rozkaz k poslušnému napochodování do vagonů, rozhodli se raději zformovat hnutí odporu, které mělo nacistům připravit nepříjemné překvapení.

Se zajatci se nejednalo zrovna v rukavičkách.
Se zajatci se nejednalo zrovna v rukavičkách.

Specialista na partyzány si servítky nebere

V noci z 18. na 19. dubna bylo varšavské ghetto obklíčeno německou armádou a polskou policií. Cíl byl jasný, všechny jeho obyvatele odsud poslat do vyhlazovacích táborů.

Sotva vysvitly první paprsky ranního slunce, vyrazilo sebevědomě kupředu asi tisíc německých vojáků pod velením Ferdinanda von Sammern-Frankenegga (1897–1944).

Jaké však bylo jejich překvapení, když je namísto poslušně seřazených Židů s rukama nad hlavou čekali zabarikádování ozbrojenci s pistolemi a výbušninami, které jim do uzavřené zóny dokázaly propašovat polské odbojové organizace.

Židé věděli, že v podstatě nemají co ztratit, což bylo ze zuřivé palby a takřka fanatického pohrdání smrtí více než patrné. Němcům navíc neulehčovala situaci skutečnost, že si Židé jednotlivé domy v ghettu důmyslně propojili v jednu funkční pevnost.

První den to vyšlo a nacisté museli navzdory početní i materiální převaze z oblasti ustoupit.

Heinrich Himmler (1900–1945) s ohledem na tento debakl stáhl dosavadního velitele Frankenegga a nahradil ho SS-Brigadeführerem Jürgenem Stroopem, který se s horlivostí sobě vlastní pustil do práce.

Jürgena Stroopa dostihne spravedlnost.
Jürgena Stroopa dostihne spravedlnost.

Hnízda odporu lehnou popelem

Následujícího dne nacisté zaútočili znovu, ani tentokrát však nedokázali židovské rebely porazit, a jakmile se Varšava zahalila do tmy, opět se z ghetta stáhli.

Stroop se proto rozhodl poněkud přitvrdit a vydal rozkaz k vypalování jednotlivých domů plamenomety. To se ukázalo jako taktika mimořádně účinná a nacisté i díky ní 16. května zlomili poslední odpor.

Ten den okupanti vypálili Velkou synagogu v Tlomacké ulici, čímž velitel SS Jürgen Stropp prohlásil akci za skončenou: „180 židů, banditů a podlidí bylo zničeno. Židovská čtvrť Varšavy již nikdy více!

Velkolepá operace skončila ve 20.15 hodin, když byla varšavská synagoga vyhozena do povětří,“ hlásil agilní velitel. Stropp na okamžik výbuchu vzpomínal: „Jaký nádherný pohled! Zvolal jsem Heil Hitler! a stiskl detonátor.

Ohromná exploze vynesla plameny až k oblakům. Barvy byly neuvěřitelné. Nezapomenutelný jinotaj vítězství nad Židy.“

Spoušť a zkáza se Varšavou projde za válečných let hned několikrát.
Spoušť a zkáza se Varšavou projde za válečných let hned několikrát.

Smrt na bojišti či v táboře

Stroop Židy pohrdal, přesto se o jejich odhodlání a odvaze vyjadřoval s neskrývaným obdivem. Málokdo by po první přestřelce očekával, že povstání ve varšavském ghettu zaměstná Němce takřka na měsíc a způsobí jim ztráty několika desítek vojáků.

Je ovšem pravda, že u Židů byla ta čísla o poznání hrozivější – asi 7000 Židů zemřelo během bojů a zhruba stejný počet jich byl odvezen do vyhlazovacího tábora k okamžitému zplynování.

Ti, kteří se na povstání tolik nepodíleli, byli rozvezeni do koncentračních táborů Lublin a Majdanek a do pracovních táborů Poniatowa, Trawniki, Budzyn a Kraśnik.

Velitel Stroop veškeré dění v ghettu sepsal do podrobné zprávy, která nevynechávala ani popravy zajatých odpůrců a další kontroverzní činy. Text byl navíc obohacen o desítky fotografií.

Varšavský kat na potlačení povstání dohlíží osobně přímo v ulicích.
Varšavský kat na potlačení povstání dohlíží osobně přímo v ulicích.

„Já jsem Stroop. Řeším problémy…“

Po akci ve Varšavě byl Stroop převelen do Řecka, kde měl pevně sevřít do rukou otěže území původně spravovaného italskými spojenci. Práce tam bylo více než dost.

Nový velitel měl za úkol upevnit vliv aténského gestapa, vypořádat se se zbylými řeckými Židy a srazit hřebínek vzpurným Řekům.

Nutno podotknout, že se všech těchto úkolů zhostil s nadšením možná až přílišným, když se neváhal ohrazovat proti svým vlastním nadřízeným a pravidelně překračovat své pravomoci.

Možná i proto byl navzdory svým z hlediska nacistů dobrým výsledkům z oblasti stažen a ve funkci Vyššího velitele SS a policie převelen do Porýní, kde se dočkal konce války.

Když válka skončila, pokusil se Stroop v uniformě wehrmachtu a s falešnými doklady v kapse sehrát před Spojenci divadlo. Byl však odhalen a nakonec v roce 1947 předán Polákům, kteří na něj po následující čtyři roky pečlivě sbírali důkazy.

Sám Stroop se během procesu snažil svoji roli nacistického služebníka bagatelizovat, nicméně důkazů o jeho vině měl polský tribunál dostatek a zpráva pro Himmlera o potlačení povstání z nich byla tou nejvýznamnější.

Fanaticky přesvědčený nacista Jürgen Stroop byl odsouzen k trestu smrti a oběšen v březnu 1952 ve varšavské věznici Mokotow.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Text: Jan Martinec
Související články
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
reklama
věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz