Domů     Varšavský kat Jürgen Stroop: Kochá se hořícími synagogami
Varšavský kat Jürgen Stroop: Kochá se hořícími synagogami
11.8.2020

Než se zhoupl na šibenici, dokázal důstojník Waffen-SS a přesvědčený nacista Jürgen Stroop (1895–1952) řádně zapracovat na své pověsti bezohledného velitele, schopného s ledovým klidem posílat na smrt všechny nepřátele třetí říše pro jediný účel – vyšplhat po horách mrtvých těl až na vrchol nacistického kariérního žebříčku.

Bylo 26. září roku 1895, když se z domu Kathariny Weltherové a policejního vrchního strážmistra Konrada Stroopa ozval dětský pláč.

Právě toho dne se jim narodil malý Jürgen, který o několik desítek let později vnese strach do srdcí rebelujících varšavských Židů a dalších odpůrců nacistického režimu, za což si nejprve vyslouží ostruhy a později provaz.

Povstání varšavského ghetta chvílemi Němci nezvládali.
Povstání varšavského ghetta chvílemi Němci nezvládali.

Nadšeně do zákopů!

Jürgen (původním jménem Josef) Stroop si poprvé navlékl uniformu již během první světové války, kdy se jako jeden z mnoha nadšených mladíků s vidinou hrdinských činů a slavných vítězství dobrovolně přihlásil do armády.

První drobné vystřízlivění na sebe nenechalo dlouho čekat, když byl krátce po nasazení na západní frontě zraněn do ruky. Po návratu z nemocnice byl krátce nasazen ve Francii a následně v roce 1915 odvelen na východní frontu.

Nutno podotknout, že se tu mladý Jürgen ukázal jako voják statečný a disciplinovaný, za což si vysloužil Železný kříž II. třídy. Přesto po válce u armády nezůstal a vrátil se zpět ke své původní práci v pozemkovém registru. Netrvalo však dlouho a Stroop navlékal vojenskou uniformu znovu…

Jak se vypořádat s rebelií? Stroop zvolil plamenomety.
Jak se vypořádat s rebelií? Stroop zvolil plamenomety.

V nacistické partaji

V roce 1932 vstoupil do NSDAP a SS. Vlastním úsilím a následnou přízní vysokých nacistických představitelů se pak zasloužil o raketový vzestup v nacistickém žebříčku – již v roce 1933 velel pomocné policii v Lippe, posléze byl převelen do Sudet, a než bylo v roce 1939 napadeno Polsko, byl ze Stroppa SS-Standartenführer (plukovník) a velitel SS ve městě Hnězdno (Gnesen).

Nicméně i ve druhé světové válce okusil Stroop trpkou pachuť východní fronty s tím, že zde po dobu tří měsíců sloužil v jedné z nejlépe vycvičených a organizovaných jednotek Waffen SS – divizi Totenkopf.

Za své znamenité služby byl posléze odměněn sponou k Železnému kříži II. třídy a útočným odznakem pěchoty v bronzu.

Obsáhlou zprávou pro Himmlera si na sebe Stroop upletl bič.
Obsáhlou zprávou pro Himmlera si na sebe Stroop upletl bič.

„Hvězdný“ moment se blíží

Přestože měl tou dobou v nacistických kruzích mimořádnou pověst, jeho nejvýznamnější moment měl teprve přijít.

19. dubna 1943 vypuklo povstání ve varšavském ghettu, které bylo důsledkem dlouhodobého pobytu bezmála 400 000 Židů na stísněném a špinavém prostoru, z něhož byli následně odváženi na vyhlazovacího tábora Treblinka.

Než aby zbývající přeživší čekali na rozkaz k poslušnému napochodování do vagonů, rozhodli se raději zformovat hnutí odporu, které mělo nacistům připravit nepříjemné překvapení.

Se zajatci se nejednalo zrovna v rukavičkách.
Se zajatci se nejednalo zrovna v rukavičkách.

Specialista na partyzány si servítky nebere

V noci z 18. na 19. dubna bylo varšavské ghetto obklíčeno německou armádou a polskou policií. Cíl byl jasný, všechny jeho obyvatele odsud poslat do vyhlazovacích táborů.

Sotva vysvitly první paprsky ranního slunce, vyrazilo sebevědomě kupředu asi tisíc německých vojáků pod velením Ferdinanda von Sammern-Frankenegga (1897–1944).

Jaké však bylo jejich překvapení, když je namísto poslušně seřazených Židů s rukama nad hlavou čekali zabarikádování ozbrojenci s pistolemi a výbušninami, které jim do uzavřené zóny dokázaly propašovat polské odbojové organizace.

Židé věděli, že v podstatě nemají co ztratit, což bylo ze zuřivé palby a takřka fanatického pohrdání smrtí více než patrné. Němcům navíc neulehčovala situaci skutečnost, že si Židé jednotlivé domy v ghettu důmyslně propojili v jednu funkční pevnost.

První den to vyšlo a nacisté museli navzdory početní i materiální převaze z oblasti ustoupit.

Heinrich Himmler (1900–1945) s ohledem na tento debakl stáhl dosavadního velitele Frankenegga a nahradil ho SS-Brigadeführerem Jürgenem Stroopem, který se s horlivostí sobě vlastní pustil do práce.

Jürgena Stroopa dostihne spravedlnost.
Jürgena Stroopa dostihne spravedlnost.

Hnízda odporu lehnou popelem

Následujícího dne nacisté zaútočili znovu, ani tentokrát však nedokázali židovské rebely porazit, a jakmile se Varšava zahalila do tmy, opět se z ghetta stáhli.

Stroop se proto rozhodl poněkud přitvrdit a vydal rozkaz k vypalování jednotlivých domů plamenomety. To se ukázalo jako taktika mimořádně účinná a nacisté i díky ní 16. května zlomili poslední odpor.

Ten den okupanti vypálili Velkou synagogu v Tlomacké ulici, čímž velitel SS Jürgen Stropp prohlásil akci za skončenou: „180 židů, banditů a podlidí bylo zničeno. Židovská čtvrť Varšavy již nikdy více!

Velkolepá operace skončila ve 20.15 hodin, když byla varšavská synagoga vyhozena do povětří,“ hlásil agilní velitel. Stropp na okamžik výbuchu vzpomínal: „Jaký nádherný pohled! Zvolal jsem Heil Hitler! a stiskl detonátor.

Ohromná exploze vynesla plameny až k oblakům. Barvy byly neuvěřitelné. Nezapomenutelný jinotaj vítězství nad Židy.“

Spoušť a zkáza se Varšavou projde za válečných let hned několikrát.
Spoušť a zkáza se Varšavou projde za válečných let hned několikrát.

Smrt na bojišti či v táboře

Stroop Židy pohrdal, přesto se o jejich odhodlání a odvaze vyjadřoval s neskrývaným obdivem. Málokdo by po první přestřelce očekával, že povstání ve varšavském ghettu zaměstná Němce takřka na měsíc a způsobí jim ztráty několika desítek vojáků.

Je ovšem pravda, že u Židů byla ta čísla o poznání hrozivější – asi 7000 Židů zemřelo během bojů a zhruba stejný počet jich byl odvezen do vyhlazovacího tábora k okamžitému zplynování.

Ti, kteří se na povstání tolik nepodíleli, byli rozvezeni do koncentračních táborů Lublin a Majdanek a do pracovních táborů Poniatowa, Trawniki, Budzyn a Kraśnik.

Velitel Stroop veškeré dění v ghettu sepsal do podrobné zprávy, která nevynechávala ani popravy zajatých odpůrců a další kontroverzní činy. Text byl navíc obohacen o desítky fotografií.

Varšavský kat na potlačení povstání dohlíží osobně přímo v ulicích.
Varšavský kat na potlačení povstání dohlíží osobně přímo v ulicích.

„Já jsem Stroop. Řeším problémy…“

Po akci ve Varšavě byl Stroop převelen do Řecka, kde měl pevně sevřít do rukou otěže území původně spravovaného italskými spojenci. Práce tam bylo více než dost.

Nový velitel měl za úkol upevnit vliv aténského gestapa, vypořádat se se zbylými řeckými Židy a srazit hřebínek vzpurným Řekům.

Nutno podotknout, že se všech těchto úkolů zhostil s nadšením možná až přílišným, když se neváhal ohrazovat proti svým vlastním nadřízeným a pravidelně překračovat své pravomoci.

Možná i proto byl navzdory svým z hlediska nacistů dobrým výsledkům z oblasti stažen a ve funkci Vyššího velitele SS a policie převelen do Porýní, kde se dočkal konce války.

Když válka skončila, pokusil se Stroop v uniformě wehrmachtu a s falešnými doklady v kapse sehrát před Spojenci divadlo. Byl však odhalen a nakonec v roce 1947 předán Polákům, kteří na něj po následující čtyři roky pečlivě sbírali důkazy.

Sám Stroop se během procesu snažil svoji roli nacistického služebníka bagatelizovat, nicméně důkazů o jeho vině měl polský tribunál dostatek a zpráva pro Himmlera o potlačení povstání z nich byla tou nejvýznamnější.

Fanaticky přesvědčený nacista Jürgen Stroop byl odsouzen k trestu smrti a oběšen v březnu 1952 ve varšavské věznici Mokotow.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Text: Jan Martinec
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml