Domů     Oskarový zvrhlík boří bariéry: Charlie Chaplin bez příkras
Oskarový zvrhlík boří bariéry: Charlie Chaplin bez příkras
11.8.2020

Za poťouchlým výrazem, umělým knírkem, typickou buřinkou a hůlkou skrývá svou pravou tvář. Do nitra své temné duše nechává nahlédnout jen za pečlivě zavřenými dveřmi.

Jak by asi veřejnost reagovala na neukojitelnou sexuální touhu slavného komika a způsob, jakým týral své ženy?

Sálem kina se rozléhají salvy smíchu, právě skončil jeden z veleúspěšných filmů, v němž opět zazářil Charlie Chaplin (1889–1977), nejlépe placený herec v Hollywoodu své doby.

Nikdo z přítomných netuší, že jakmile se král komiků vzdálí od reflektorů a kamer, mění se v sexuální mašinu, která se nezastaví ani před dívenkami téměř o dvacet let mladšími, než je on sám!

Chaplin v satirickém snímku Diktátor z roku 1940.
Chaplin v satirickém snímku Diktátor z roku 1940.

Hercem nedobrovolně

Dětství nemá Charlie lehké. Na svět přijde do rodiny varietních umělců, kteří si všímají daleko více alkoholu než svých dětí. Budoucí filmová hvězda velmi brzy okusí, jak je osud krutý.

Otec rodinu opustí krátce po Charlieho příchodu na svět a matka dělá, co může, aby rodinu uživila. Ostatně do vydělávání peněz se musí aktivně zapojit i on. „Vzpomínám si, jak jsem musel na jednom představení matku zastoupit.

Jen jsem tam stál a vůbec jsem netušil, co mám dělat,“ popisuje o několik let později. „Všichni se mi smáli, zajíkali se, házeli mi mince k nohám,“ pokračuje, ale dodává, že i tak měli s matkou velmi hluboko do kapsy.

Skrytý talent, jakým dokáže budoucí komik učarovat publikum, jej ale od bídy nezachrání. Kromě toho, že má rodina hluboko do kapsy, začíná si Charlie všímat matčina podivného chování. Některé její reakce jsou zcela neadekvátní situaci a místy jej i děsí.

Nakonec je ženě stanovena diagnóza schizofrenie a skončí v chudobinci. Děti jsou od ní odděleny a Charlie s nevlastním bratrem putuje do školy pro sirotky.

Mladým dívkám nedokáže uznávaný komik odolat ani na vteřinu.
Mladým dívkám nedokáže uznávaný komik odolat ani na vteřinu.

Rychle na vlastní nohy

„Už tu nevydržím ani minutu,“ podívá se Charliemu hluboko do očí nevlastní bratr Sydney (1926–2009) a dychtivě mu vypráví svůj plán. „Narukuji do armády,“ má zcela jasno a o několik měsíců později svůj plán skutečně dodrží.

Pro Charlieho ale uniformy a autority nepřipadají v úvahu. Zkusí štěstí u zájezdového divadla podnikatele Freda Karna.

Jeho kariéra ale začíná značně nahodile, a když si Chaplin v maskérně nasadí na hlavu pověstnou buřinku a najde si k ní hůlku, netuší, že se záhy stane komikem světového rázu. „Neměl jsem ani ponětí, jak by měla moje postava vypadat.

Prostě jsem otevřel skříň a oblékl jsem si to, co mi přišlo pod ruku,“ vzpomíná později.

Mildred Harrisová se uchýlí pod komikova křídla.
Mildred Harrisová se uchýlí pod komikova křídla.

Velký herec a žabky

Jakmile se začne ozývat líbezný zvuk herecké slávy, jako by se Charlieho libido probudilo k neukojitelnému životu. Nelákají jej však kolegyně z divadelních prken ani z drsné hollywoodské džungle.

Loví sice v hereckém rybníčku, ovšem svou pozornost upíná k nezletilým žabkám. Bez ostychu je láká na své lože a činí jim nemístné návrhy. Rozhodně s nimi nezachází v rukavičkách, ale dívenky jsou náruživostí slavného herce polichoceny.

Vítr z plachty Charliemu poněkud vezme teprve čtrnáctiletá Mildred Harrisová (1901–1944). „Ukážu ti osmý div světa. Vezmu tě tam, kde jsi ještě nikdy nebyla,“ lascivně promlouvá Charlie k mladé dívce a letmo jí pohladí rameno.

Mildred se dere na líčka růž a jen stěží skrývá své rozpaky. Když jí slavný komik přislíbí zářnou kariéru u filmu, dívka se mu ráda podvolí. Postelové hrátky ale utne nečekaná zpráva.

„Jsem těhotná,“ uhodí na Charlieho po krátké známosti dívka a on nechce uvěřit. Vztah a chomout je to poslední, co by si přál.

Herec získá prestižní sošku Oscara v roce 1972.
Herec získá prestižní sošku Oscara v roce 1972.

Zvrhlík každým coulem

„Dám vám peníze, aby šla na potrat,“ šokuje známý muž rodinu nezletilé dívky a dál naléhá. Ani Mildred, ani její rodiče se ale nenechají odbýt a donutí Charlieho k sňatku. Dítě se páru skutečně narodí, ale až za rok.

Ukáže se, že onen požehnaný stav, kterým Mildred vehnala Chaplina do chomoutu, byl jen planý poplach. Nakonec na svět přivítají syna, ovšem chlapeček se narodí s četnými vadami a za krátkou dobu zemře.

Manželství, o které Charlie nemá sebemenší zájem, spěje k nevyhnutelnému zániku. Herec láká do své náruče další naivní dívenky, které jsou mu po vůli.

Praktikuje s nimi oplzlé hrátky a nedokáže přestat „Bože, tu bych si dal tady, teď hned,“ probleskne hlavou hrdinovi němých grotesek a nevědomky si olízne rty.

Dívka v kraťoučké sukni stojí opodál a neustále zápasí s neposednými silonkami, které kloužou po jejích gazelích nožkách. Lita Greyová (1908–1995) také nedokázala démonickému kouzlu Charlieho Chaplina uniknout.

S teprve čtrnáctiletou provádí petting a usměrňuje ji svou věhlasnou bambusovou tyčkou. Co čert nechtěl, i Lita s náruživcem otěhotní a přes Chaplinův odpor se schyluje k veselce.

„Vezmu si tě jen proto, že nechci skončit v base,“ huláká Charlie na mladou dívku a ta se jen stěží brání slzám. „Znepříjemním ti náš společný život natolik, že z něj ráda ještě sama utečeš,“ pokračuje. Není mu to nic platné. Svatba se skutečně odehraje.

Charlieho způsob života veřejnost obdivuje a zároveň ji šokuje.
Charlieho způsob života veřejnost obdivuje a zároveň ji šokuje.

Skončit pod vlakem

„Proč vlastně raději nespácháš sebevraždu? Copak by to nebylo pěkné?“ šokuje Litu na cestě z Mexika, kde se s ní před několika dny oženil. Manželství rozhodně není šťastné, dívka musí snášet Charlieho ponižování a sexuální loudění.

„Co pro tebe vlastně znamenám, vždyť jsem jen jedna ze stovek, které prošly tvou postelí,“ hystericky se na herce oboří novomanželka, ovšem ten se nedá a jen ji bez většího zájmu opraví, že je jednou z tisíce. Litě se manžel začíná protivit.

Charlie naopak začíná tlačit na pilu a nutí dívku k orálnímu sexu, ta vždy ztropí scénu a nějak se z hercova sevření vykroutí.

„Chtěl to po mě klidně i šestkrát za noc, musela jsem s ním dělat opravdu nechutné praktiky, jinak se hrozně rozčílil,“ uvede druhá manželka do rozvodových papírů o dva roky později. Asi nikoho nepřekvapí, že ani toto manželství nevydrželo a bylo rozvedeno.

Chaplin se ožení ještě dvakrát, přičemž z jeho čtyř perverzních manželství vzejde deset potomků. Poslední manželské dobrodružství je pro herce doslova trefa do černého.

Osmnáctiletá Oona O’Neillová (1925–1991) s náruživým zvrhlíkem vydrží až do jeho posledních dní a během jejich soužití herci porodí osm dětí.

Legendární Chaplin míchá oplzlé hrátky s filmem.
Legendární Chaplin míchá oplzlé hrátky s filmem.

Přepište dějiny kriminalistiky!

Nad kariérou hvězdy se ale začínají stahovat mračna. Když se v roce 1952 vydá na premiéru svého filmu do Británie, netuší, že mu kvůli nejasnému původu a podezření z terorismu bude zakázáno vrátit se zpět do Států.

Novým útočištěm se mu stane Švýcarsko, kde také o dvacet let později vyhasne pod smrtícím náporem rakoviny jeho život. Zhruba tři měsíce po pohřbu oscarového herce dojde k velmi pikantní události.

Nezaměstnaný polský imigrant Roman Wardas a jeho bulharský kumpán Gančo Ganev vykopou jeho rakev, ukryjí ji a po rodině požadují výkupné. „Nic vám nedám,“ odmítá rozhořčeně Oona a únosci stupňují výhrůžky.

Policii trvá další dva měsíce, než se podaří muže vypátrat a hercovy ostatky vrátit do rodinné hrobky. Případ nenechá chladným žádného z kriminalistů, kteří se jej snažili objasnit. Je to s největší pravděpodobností poprvé, kdy někdo unesl mrtvou celebritu!

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od