Skip to content
reklama
reklama

Oskarový zvrhlík boří bariéry: Charlie Chaplin bez příkras

blank

Za poťouchlým výrazem, umělým knírkem, typickou buřinkou a hůlkou skrývá svou pravou tvář. Do nitra své temné duše nechává nahlédnout jen za pečlivě zavřenými dveřmi. Jak by asi veřejnost reagovala na neukojitelnou sexuální touhu slavného komika a způsob, jakým týral své ženy?

Sálem kina se rozléhají salvy smíchu, právě skončil jeden z veleúspěšných filmů, v němž opět zazářil Charlie Chaplin (1889–1977), nejlépe placený herec v Hollywoodu své doby. Nikdo z přítomných netuší, že jakmile se král komiků vzdálí od reflektorů a kamer, mění se v sexuální mašinu, která se nezastaví ani před dívenkami téměř o dvacet let mladšími, než je on sám!

blank
Chaplin v satirickém snímku Diktátor z roku 1940.

Hercem nedobrovolně

Dětství nemá Charlie lehké. Na svět přijde do rodiny varietních umělců, kteří si všímají daleko více alkoholu než svých dětí. Budoucí filmová hvězda velmi brzy okusí, jak je osud krutý. Otec rodinu opustí krátce po Charlieho příchodu na svět a matka dělá, co může, aby rodinu uživila.

Ostatně do vydělávání peněz se musí aktivně zapojit i on. „Vzpomínám si, jak jsem musel na jednom představení matku zastoupit. Jen jsem tam stál a vůbec jsem netušil, co mám dělat,“ popisuje o několik let později.

„Všichni se mi smáli, zajíkali se, házeli mi mince k nohám,“ pokračuje, ale dodává, že i tak měli s matkou velmi hluboko do kapsy. Skrytý talent, jakým dokáže budoucí komik učarovat publikum, jej ale od bídy nezachrání.

Kromě toho, že má rodina hluboko do kapsy, začíná si Charlie všímat matčina podivného chování. Některé její reakce jsou zcela neadekvátní situaci a místy jej i děsí. Nakonec je ženě stanovena diagnóza schizofrenie a skončí v chudobinci.

Děti jsou od ní odděleny a Charlie s nevlastním bratrem putuje do školy pro sirotky.

blank
Mladým dívkám nedokáže uznávaný komik odolat ani na vteřinu.

Rychle na vlastní nohy

„Už tu nevydržím ani minutu,“ podívá se Charliemu hluboko do očí nevlastní bratr Sydney (1926–2009) a dychtivě mu vypráví svůj plán. „Narukuji do armády,“ má zcela jasno a o několik měsíců později svůj plán skutečně dodrží.

Pro Charlieho ale uniformy a autority nepřipadají v úvahu. Zkusí štěstí u zájezdového divadla podnikatele Freda Karna. Jeho kariéra ale začíná značně nahodile, a když si Chaplin v maskérně nasadí na hlavu pověstnou buřinku a najde si k ní hůlku, netuší, že se záhy stane komikem světového rázu.

„Neměl jsem ani ponětí, jak by měla moje postava vypadat. Prostě jsem otevřel skříň a oblékl jsem si to, co mi přišlo pod ruku,“ vzpomíná později.

blank
Mildred Harrisová se uchýlí pod komikova křídla.

Velký herec a žabky

Jakmile se začne ozývat líbezný zvuk herecké slávy, jako by se Charlieho libido probudilo k neukojitelnému životu. Nelákají jej však kolegyně z divadelních prken ani z drsné hollywoodské džungle. Loví sice v hereckém rybníčku, ovšem svou pozornost upíná k nezletilým žabkám.

Bez ostychu je láká na své lože a činí jim nemístné návrhy. Rozhodně s nimi nezachází v rukavičkách, ale dívenky jsou náruživostí slavného herce polichoceny. Vítr z plachty Charliemu poněkud vezme teprve čtrnáctiletá Mildred Harrisová (1901–1944). „Ukážu ti osmý div světa. Vezmu tě tam, kde jsi ještě nikdy nebyla,“ lascivně promlouvá Charlie k mladé dívce a letmo jí pohladí rameno. Mildred se dere na líčka růž a jen stěží skrývá své rozpaky. Když jí slavný komik přislíbí zářnou kariéru u filmu, dívka se mu ráda podvolí.

Postelové hrátky ale utne nečekaná zpráva. „Jsem těhotná,“ uhodí na Charlieho po krátké známosti dívka a on nechce uvěřit. Vztah a chomout je to poslední, co by si přál.

blank
Herec získá prestižní sošku Oscara v roce 1972.

Zvrhlík každým coulem

„Dám vám peníze, aby šla na potrat,“ šokuje známý muž rodinu nezletilé dívky a dál naléhá. Ani Mildred, ani její rodiče se ale nenechají odbýt a donutí Charlieho k sňatku. Dítě se páru skutečně narodí, ale až za rok.

Ukáže se, že onen požehnaný stav, kterým Mildred vehnala Chaplina do chomoutu, byl jen planý poplach. Nakonec na svět přivítají syna, ovšem chlapeček se narodí s četnými vadami a za krátkou dobu zemře.

Manželství, o které Charlie nemá sebemenší zájem, spěje k nevyhnutelnému zániku. Herec láká do své náruče další naivní dívenky, které jsou mu po vůli. Praktikuje s nimi oplzlé hrátky a nedokáže přestat „Bože, tu bych si dal tady, teď hned,“ probleskne hlavou hrdinovi němých grotesek a nevědomky si olízne rty.

Dívka v kraťoučké sukni stojí opodál a neustále zápasí s neposednými silonkami, které kloužou po jejích gazelích nožkách. Lita Greyová (1908–1995) také nedokázala démonickému kouzlu Charlieho Chaplina uniknout.

S teprve čtrnáctiletou provádí petting a usměrňuje ji svou věhlasnou bambusovou tyčkou. Co čert nechtěl, i Lita s náruživcem otěhotní a přes Chaplinův odpor se schyluje k veselce. „Vezmu si tě jen proto, že nechci skončit v base,“ huláká Charlie na mladou dívku a ta se jen stěží brání slzám.

„Znepříjemním ti náš společný život natolik, že z něj ráda ještě sama utečeš,“ pokračuje. Není mu to nic platné. Svatba se skutečně odehraje.

blank
Charlieho způsob života veřejnost obdivuje a zároveň ji šokuje.

Skončit pod vlakem

„Proč vlastně raději nespácháš sebevraždu? Copak by to nebylo pěkné?“ šokuje Litu na cestě z Mexika, kde se s ní před několika dny oženil. Manželství rozhodně není šťastné, dívka musí snášet Charlieho ponižování a sexuální loudění.

„Co pro tebe vlastně znamenám, vždyť jsem jen jedna ze stovek, které prošly tvou postelí,“ hystericky se na herce oboří novomanželka, ovšem ten se nedá a jen ji bez většího zájmu opraví, že je jednou z tisíce.

Litě se manžel začíná protivit. Charlie naopak začíná tlačit na pilu a nutí dívku k orálnímu sexu, ta vždy ztropí scénu a nějak se z hercova sevření vykroutí. „Chtěl to po mě klidně i šestkrát za noc, musela jsem s ním dělat opravdu nechutné praktiky, jinak se hrozně rozčílil,“ uvede druhá manželka do rozvodových papírů o dva roky později.

Asi nikoho nepřekvapí, že ani toto manželství nevydrželo a bylo rozvedeno. Chaplin se ožení ještě dvakrát, přičemž z jeho čtyř perverzních manželství vzejde deset potomků. Poslední manželské dobrodružství je pro herce doslova trefa do černého.

Osmnáctiletá Oona O’Neillová (1925–1991) s náruživým zvrhlíkem vydrží až do jeho posledních dní a během jejich soužití herci porodí osm dětí.

blank
Legendární Chaplin míchá oplzlé hrátky s filmem.

Přepište dějiny kriminalistiky!

Nad kariérou hvězdy se ale začínají stahovat mračna. Když se v roce 1952 vydá na premiéru svého filmu do Británie, netuší, že mu kvůli nejasnému původu a podezření z terorismu bude zakázáno vrátit se zpět do Států.

Novým útočištěm se mu stane Švýcarsko, kde také o dvacet let později vyhasne pod smrtícím náporem rakoviny jeho život. Zhruba tři měsíce po pohřbu oscarového herce dojde k velmi pikantní události. Nezaměstnaný polský imigrant Roman Wardas a jeho bulharský kumpán Gančo Ganev vykopou jeho rakev, ukryjí ji a po rodině požadují výkupné.

„Nic vám nedám,“ odmítá rozhořčeně Oona a únosci stupňují výhrůžky. Policii trvá další dva měsíce, než se podaří muže vypátrat a hercovy ostatky vrátit do rodinné hrobky. Případ nenechá chladným žádného z kriminalistů, kteří se jej snažili objasnit.

Je to s největší pravděpodobností poprvé, kdy někdo unesl mrtvou celebritu!

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...