Domů     Válka v Bosně: Nizozemští vojáci sil OSN zvěrstvům pouze přihlíželi
Válka v Bosně: Nizozemští vojáci sil OSN zvěrstvům pouze přihlíželi
25.6.2019

Situace na Balkáně se vyostřuje, ale ještě v březnu jsou obyvatelé Bosny a Hercegoviny ujišťováni, že konflikt se jich nemůže dotknout.

V dubnu téhož roku se situace dramaticky mění a palba ze zálohy do zmateného davu odstartuje 43 měsíců dlouhé obléhání metropole Sarajeva a jeden z nejkrvavějších konfliktů v tehdejší Jugoslávii.

Bývalá Jugoslávie byla jako sud střelného prachu, který netrpělivě čeká, až se projeví v celé své ničivé síle. Knot začal hořet už dávno v historii, ovšem v roce 1991 se plamínek nezadržitelně blížil k velkému třesku.

Lublaň a Záhřeb vyhlásily své odloučení od jugoslávské federace a zažehly několikaletou totální válku s federálními silami Jugoslávské lidové armády.

Bosna a Hercegovina bez obav

„Ale ne! Nákaza není smrtelná. Nic nenasvědčuje tomu, že válka zasáhne Bosnu-Hercegovinu.

Jinak by se jí nezačalo říkat Švýcarsko Balkánu,“ snažil se uchlácholit dav bosenský prezident Alija Izetbegovič (1925–2003) a možná se mu to na okamžik podařilo.

Ovšem ani ne o měsíc později mělo obyvatelstvo Bosny-Hercegoviny zažít to nejkrvavější vystřízlivění. Nejen ulice Sarajeva se proměnily ve střelnici, kdy každý, kdo zrovna procházel ulicemi, se mohl stát snadným terčem.

Bosnu a Hercegovinu tvořil slepenec národů ze 44 procent muslimů, 31 procent Srbů a 17 procent Chorvatů. Pomyslnou rozbuškou ke konfliktu se stalo referendum, v němž se drtivá většina voličů vyslovila pro vyhlášení nezávislosti země.

Bosenští Srbové, kteří hlasování bojkotovali, téměř okamžitě vyhlásili vlastní stát – Republiku srbskou v Bosně a Hercegovině – a s podporou Bělehradu ovládli téměř dvě třetiny země. Stejně tak i bosenští Chorvaté vyhlásili Chorvatskou republiku Herceg-Bosna.

Exhumace zavražděných v neblaze proslulé Srebrenici
Exhumace zavražděných v neblaze proslulé Srebrenici

Potyčky se mění v boje

Už v dubnu 1992 se národností šarvátky proměnily v boj o holý život. Pěsti a silné řeči byly nahrazeny dělostřeleckými šrapnely a v ulicích měst a vesnic dávno nebylo bezpečno.

Bosenští Srbové využili toho, že se jim do rukou dostala část výzbroje jugoslávské armády a obklíčili Sarajevo. Hlavní město zažívalo ty nejtěžší momenty. Metropole prakticky denně čelila smršti střel z děl a minometů. Jejich terčem se staly školy i nemocnice.

„Ve sledovaném období dopadlo na město v průměru 329 střel denně,“ líčí zpráva vypracovaná experty z OSN. Chyběly základní zdroje. Lidé museli najednou riskovat život kvůli kbelíku vody nebo bochníku chleba.

Nechtěným dobrodružstvím se staly i výpravy pro pár polínek dřeva na zátop. Dobře i nedobře mířeným kulkám ostřelovačů neunikly ani ženy s dětmi.

Mrtví se množí

Občanská válka se rychle změnila v krvavou mašinerii a nikdo si nemohl být jist svým životem. Nebožtíků přibývalo. Terčem útoků se stala veřejná prostranství. Pekárny ale i fotbalové stadiony během zápasů.

Muslimská rodina zlikvidována během pohřbu příbuzného nebyla smutnou výjimkou. Mrtvých bylo najednou tolik, že hřbitovy nestačily obrovské množství nebožtíků pojmout. Kvůli nedostatku místa posloužil jako místo posledního odpočinku i olympijský stadion Koševo!

Ratko Mladič (v čele) je jakožto generál spoluzodpovědný za srebrenický masakr.
Ratko Mladič (v čele) je jakožto generál spoluzodpovědný za srebrenický masakr.

Tunel naděje

Životní podmínky Sarajeva byly tristní. V mnohém vypadaly, jako by se obyvatelé metropole vrátili o několik století zpět!

Alespoň titěrnou úlevu městu zmítajícímu se v pekelných plamenech přineslo léto v roce 1993. Tehdy byla totiž vybudována 800 metrů dlouhá štola pod letištěm v Butmiru. Vznikl tak improvizovaný tunel, jenž ústil na území pod kontrolou bosenské armády.

„Tímto tunelem proudily do obleženého města léky, potraviny i munice. V opačném směru pak byli posíláni ranění,“ vysvětlují historikové.

Čistky, kam se podíváš

Začala více jak tříletá éra násilníků, milicionářů a darebáků. Éra etnických čistek a internačních táborů a strážných věží, kde lidský život neznamenal zhola nic. „Viděl jsem hodně mrtvol. Neumíte si představit, co dokáže dělo o ráži 130 milimetrů.

Nejhorší ale je, když vidíte umírat své přátele,“ vzpomínal po letech jeden z válečných veteránů, který během války nebyl překvapivě zraněn, ale jak sám přiznal, hrůzy, které viděl, se podepsaly na jeho psychice.

Více než vyhrocená situace mezi rozlícenými národy si žádala zásah ze strany OSN. Ta vzhledem k nepřípustnosti jednání účastníků konfliktu vytvořila takzvané bezpečné zóny – povětšinou se jednalo o částečně chráněné muslimské enklávy jako Goražde, Žepa, Bihać, Tuzla a Srebrenica.

Jenže právě poslední zmiňované město okusilo krvelačné tesáky genocidy pod taktovkou generála Ratka Mladiće (*1943).

Jednotky OSN v konfliktu sehrály značně kontroverzní roli.
Jednotky OSN v konfliktu sehrály značně kontroverzní roli.

Válečný vrchol

Srebrenica – jedna z enkláv na východní hranici Bosny. Je ze všech stran obklíčená územím pod srbskou kontrolou a takřka závislá na libovůli Srbů.

Napjatou atmosféru nemůže zjemnit ani několik stovek slabě vyzbrojených nizozemských vojáků sil OSN. 6. července 1995 zahajují Srbové raketové ostřelování. Tisíce civilistů se dávají do pohybu. Panika se vznáší vysoko ve vzduchu.

Ženy, děti a starci se tísní u základny vojáků OSN ve vsi Potočary. Pozdější odhady zmiňují na 30 000 lidí, z toho asi tisícovka mužů, kterým zbývá jen několik málo hodin života.

Sladkosti nesou smrt

Situace v Potočarech se mění v drama. Za doprovodu vysokých důstojníků Hlavního štábu a televizních štábů se objevuje generál Ratko Mladić. Střídavě z davu vytahuje plačící a vyděšené děti a rozdává jim sladkosti.

Jednoho malého chlapce hladí po vlasech a před zraky unavených a vystrašených očí mu slibuje, že jej přiveze do uzavřeného města, kde bude dost chleba a čokolády pro všechny… Jenže za Mladićovými slovy se ukrývala obrovská lež.

Srbští vojáci vytahovali z davu nevinné lidi, které čekala jistá smrt. Ve večerních hodinách se teror stupňoval, zoufalým davem se šířilo vzlykání a pláč jako lavina – čas od času přerušena výstřely z pušek.

Modré přilby OSN před srbskými jednotkami složily zbraně a přihlížely, jak Srbové separují vojensky zdatné muže od ostatních. Ty pak srbští vojáci prach sprostě popravili.

Pohřeb v Sarajevu jen znovu otevřel rány přeživších.
Pohřeb v Sarajevu jen znovu otevřel rány přeživších.

Jako štvaná zvěř

Zhruba 15tisícový dav mladších a zdatnějších mužů se odmítl vydat do rukou Srbů a zajistit si tak v lepším případě kulku do týla. Muži proklouzli do hor, drali se nocí napříč hustými lesy a za zády jim ševelily srbské jednotky. Cíl byl daleko.

Dav měl před sebou více jak 50 kilometrů cesty. Ovšem vidina toho, že přivedou pomoc a zachrání si holý život, byla silnější. Jenže tragédie čekala i na ně.

Vyčerpaný dav se trousil hlubokými hvozdy a někteří bosenskosrbští vojáci si z nebožáků udělali lovnou zvěř. „Štvali je v lesích jako zvířata, odstřelovala je arterie,“ vzpomínali pozůstalí těch, jejichž život vyhasl pod rukama štváčů.

Klid není ani po letech

„Můj starší syn a manžel Abdalláh byli spolu, mladší syn byl sám. Neumím si představit, jaké to muselo být, když stáli vedle sebe, otec a syn a hleděli smrti přímo do očí,“

vzpomíná manželka a matka dvou synů na události, které jí i po více jak 20 letech rvou srdce. „Z mého staršího syna jsem mohla pochovat jen dvě kosti, stejně tak to bylo u mého muže. Zbytek ostatků se nenašel,“

vrátila se ještě jednou ve svých vzpomínkách nešťastná žena. Později se ukázalo, že Srbové měli hrůznou akci naplánovanou. Během jejich běsnění padlo za oběť na 8000 nevinných. „Nebyli ničím vinni. Byli vinní jenom tím, že byli islámské víry,“ naříkaly vdovy a matky.

Mezinárodní soudní dvůr OSN označil srebrenický masakr za genocidu. Dodnes se podařilo identifikovat na 6000 obětí vraždění.

Zdrcený a ochromený tehdejší tajemník OSN Kofi Annan (*1938) nakonec uzná „chyby v úsudku“ v této době a strašnou „neschopnost pochopit rozsah zla“.

Foto: Wikimedia, Shutterstock. Autor textu: Kateřina Pelikánová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz