Skip to content

V USA vybuchlo už 928 atomových bomb!

Nevada Test Site, nejvyužívanější jaderná střelnice, leží pouhých 105 kilometrů od Las Vegas a po Cernobylu je druhým nejvíce kontaminovaným místem na planetě. Úroveň radiace je tu i dnes v některých místech vyšší než byla v Hirošimě těsně po výbuchu.

První bomba, drobek o síle 1 kilotuny TNT (což je 16krát méně než měla bomba svržená na Hirošimu) je odpálena 27. ledna 1951. Rychle jich přibývá a jsou stále silnější. Typické hřiby je vidět téměř 160km daleko a než vejdou ve známost zdravotní rizika, jsou turistickou atrakcí.

„Turisti se tam sjížděli, vysedávali na střechách hotelů,popíjeli drinky a kochali se,“ vzpomíná Deborah Lindenová, která tehdy v žila v Las Vegas.

002
Vojenské jednotky v rámci cvičení, sledují exploze ze vzdálenosti necelých 9km.

John Wayne to schytá naplno!

V roce 1955 zasáhne radioaktivní spad ze série 11 explozí štáb natáčející 220 km od střelnice historický film Dobyvatel. Více než 2 měsíce dýchají zamořený vzduch a pijí kontaminovanou vodu. Z 220 členů štábu jich 91 onemocní rakovinou a 46 jich zemře.

Je mezi nimi i slavný John Wayne (1907–1979) a jeho herecká partnerka Susan Haywardová (1917–1975).

The_Conqueror_(1956)_film_poster
Velkofilm, který se stal Hollywoodským hvězdám osudný.

Jaderné exploze se stěhují do podzemí

Výskyt rakoviny v okolí střelnice převyšuje americký průměr dvakrát, drastický nárůst má leukémie u dětí. Radioaktivní spad odsud zamořil dvě třetiny území USA. Postupně jsou zastaveny zkoušky v atmosféře i pod vodou a nakonec v září 1992 i ty podzemní.

Dnes jsou tu sklady jaderného odpadu, cvičí se tu záchranáři a testují nejaderné zbraně.

NTS_-_Subsidence_craters
Nevadská střelnice se rozkládá na ploše 3500 km2 a je posetá krátery. Ten největší se jmenuje Sedan, je 390m široký a 100m hluboký.
Foto: en.wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …