Skip to content

V Amazonii byl objeven nový druh vosy s obřím žihadlem

Planeta Země nás nejspíše nikdy nepřestane udivovat. Stejně jako se jí daří vytvářet bezpočet krásných scenérií a živočichů, zvládá stvořit i objekty jako vystřižené z hororových filmů. Jednou takovou zbrusu novou položkou na seznamu hrůzy může být i nově objevený druh vosy z oblasti Amazonie.

Vosa pojmenovaná Calistoga crassicaudata je malým parazitem s velmi velkým žihadlem. To používá jak k paralyzování svého hostitele, tak ke kladení vajíček do jeho těla.

Vosa, objevena spolu s dalšími šesti novými příbuznými druhy, měří necelý centimetr. “Nové druhy nacházíme poměrně často, ale jen málo z nich je tak zajímavých, jako je tento,” uvádí Ilari Saaksjarvi, jedna z objevitelek nového druhu.

Vosy parazitky nejsou ale obecně ničím novým. Druhy, které kladou vajíčka do těl svých hostitelů jsou už známy, stejně jako fakt, že poté, co se z vajíček vylíhnou larvy, čeká jejich hostitele velmi nepříjemný osud.

“Tento druh se ale odlišuje silou a velikostí svého žihadla v poměru ke svému těla,” dodává Saaksjarvi. Přesto není třeba se děsit. Žihadla vos parazitů nebolí tolik, jako žihadlo od obyčejné vosy. Člověk navíc není ani vhodným hostitelem pro vajíčka vos.

“Podobné nové druhy nacházíme téměř každý týden, jedná se o velmi diverzní skupinu živočichů,” dodává Saaksjarvi

Foto: livescience.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články