Tisíce poutníků z různých koutů světa přicházejí do kostela Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Každý chce alespoň na okamžik zahlédnout Pražské Jezulátko.
Mnohé návštěvníky sem nepřitahuje pouze umělecká hodnota sošky, ale také pověst o její léčivé síle. Na kterých místech České republiky prý lze najít ztracené zdraví?
Když jsou lékaři v koncích, mnozí lidé hledají pomoc jinde. Ve světě je plno míst, o nichž se traduje, že zde dochází k zázračným uzdravením. Za léčivou silou však nemusíme putovat až do daleké ciziny, stačí se porozhlédnout po českých luzích a hájích.
Naše země je totiž plná zázraků. Opravdu mají některé kostely, sošky, prameny či kameny zázračnou moc? Nebo jsou zprávy o nadpřirozených uzdraveních do jedné smyšlené? A pokud opravdu dochází k případům tajemného vyléčení, čím jsou způsobeny? Jde snad o sílu lidské psychiky nebo zásah vyšších mocností do našeho světa?
Zázraky Panny Marie Hornopolické
Jan Jakub Lorenc, krejčí z České Kamenice, si zoufá. Jeho dítě se nakazilo neštovicemi. Blouzní ve vysokých horečkách a zdá se, že mu nikdo nedokáže pomoci. A přece ještě zbývá naděje.
Krejčí se vydává na pouť do Horní Police, kde si prý lze vyprosit uzdravení od zázračné sochy Panny Marie. S vroucnou modlitbou se obrací ke Svaté Panně a slibuje, že pokud jeho dítě zachrání, on sám jí každý rok přijde vzdát díky do Horní Police.
Panna Maria nezůstane hluchá k jeho modlitbám a dítě se skutečně uzdraví. Tato událost se odehraje v roce 1690 a je pouze jedním z mnoha zázračných uzdravení, které prý má na svědomí Panna Maria Hornopolická.
Této dřevěné sošce, kterou v 16. století vyplavila na břeh řeka Ploučnice, je připisováno vykonání 160 zázraků. Nechybí mezi nimi vyléčení ze slepoty, ochrnutí, či z obávaných neštovic.
Horní Police přitom rozhodně není jediným místem v Česku, kde dochází k tajemným uzdravením.
Milostivé Jezulátko a Lurdy v srdci Šumavy
Česká kotlina je plná zázračných kostelů i kapliček, kamenů s pozitivní energií, magickou silou nabitých vrchů a pramenů s léčivými účinky.
Největší proslulosti se zřejmě těší soška Pražského Jezulátka umístěna v kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé straně. K Jezulátku se přicházejí modlit poutníci z dalekého Mexika, či Filipín, kteří jsou pevně přesvědčeni o jeho nadpřirozené moci.
Tisíce děkovných vzkazů vydávají svědectví o zázračných uzdraveních. Nemalé proslulosti se těší rovněž takzvané šumavské Lurdy nedaleko turistické oblasti Srní. Zde se prý nachází zázračný pramen. Jeho vodou si prý stačí omýt nemocné oči a i slepý znovu uvidí!
Zázračná voda a léčivé kameny
Nadpřirozenou moc má údajně také takzvaná Boží voda u Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Sem si lidé přicházejí léčit zejména neduhy trávicího ústrojí. Pověst o léčivých účincích doprovází rovněž Zdislavinu studánku v Markvarticích pod hradem Lemberk.
Blahodárné účinky zdejší vody jsou spojovány s českou světicí svatou Zdislavou z Lemberka (cca 1220 – 1252), která již během svého života proslula svými léčitelskými schopnostmi.
„Voda je mírně radioaktivní a blahodárně působí na lidský organismus. Sama Zdislava s její pomocí léčila mj. onemocnění kůže a očí. V celé oblasti není znám žádný tolik léčivý pramen,“ tvrdí český spisovatel a terapeut Miloš Matula.
Kdo nedůvěřuje pití vody ze studánek, může zkusit své štěstí například u Božích kamenů u Strakonic. Na tomto místě údajně nelze zažít pouze pocit duchovního vytržení, ale z kamenů prý proudí také uzdravující energie.
To platí zejména o kameni ve tvaru lodi, který léčí zejména chronická onemocnění.