Skip to content
reklama

Úžasný bodlák: Co dokáže ostropestřec mariánský?

blank

Může léčit játra, pomáhat při cukrovce, zpomalovat stárnutí mozku a s ním spojený mentální úpadek, účinkovat při akné a dalších nemocech kůže. Nejedná se přitom o žádný superlék z laboratoří, ale o úplně nenápadnou ostnatou rostlinu, kterou můžete považovat za plevel.

Při pohledu na ostropestřec mariánský (Silybum marianum) by mnohé lidi napadlo, že je to prostě jenom obyčejný bodlák. Ano, na první pohled bodlák připomíná. Ale označení „obyčejný“ je na hony vzdáleno pravdě.

Podle vědeckých studií i různých testů má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Součástí lidového léčitelství je už po dlouhá staletí.

Rostlina Panny Marie

Jde o jednoletou nebo dvouletou rostlinu, vysokou od 30 do cca 160 centimetrů. Koncem června se na ní objevují purpurově červené až fialové květy. Na konci léta se z nich vyvinou plody, které se potom sklízejí a zpracovávají.

Na lístcích má okolo žilek bílé skvrnky, které se podle dávné legendy zachovaly od chvíle, kdy na rostlinku ukáplo mateřské mléko Panny Marie. Odtud pochází i její název. Původně šlo o divoce rostoucí bylinu, která se rozšířila prakticky po celém světě.

Dnes se však pěstuje i na plantážích jako surovina pro farmaceutický průmysl. Účinná látka v ostropestřci mariánském se nazývá silymarin, která je směsí několika složek.

blank
Listy užitečné rostliny na sobě mají charakteristické bílé skvrnky.

Balzám na játra?

Pravidelně se používá jako doplňková terapie u lidí s poškozenými játry, například v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, při ztučnění jater, hepatitidě a dokonce i v případě rakoviny jater. Studie vědeckého týmu z Mexika prokázala v roce 2014 zlepšení jaterních funkcí při užívání silymarinu a dokonce zjistila, že může mírně prodloužit délku života u lidí s cirhózou jater.

K tomu, aby bylo možné přesně určit správnou dávku a délku léčby pro specifické jaterní choroby, je ještě zapotřebí provést hlubší výzkum, nicméně vědci vidí jeho možné výsledky velmi nadějně. Zatím se tedy nedoporučuje ostropestřec mariánský jako primární způsob léčby problémů s játry, považuje se však za velmi užitečnou doplňkovou terapii.

Bylina s velkým potenciálem

Jako doplňková terapie se osvědčuje i při zvládání diabetu 2. typu. V roce 2014 bylo zjištěno, že jedna z látek v této bylině může fungovat podobně, jako některé syntetické léky na diabetes. Rumunští výzkumníci během analýzy v roce 2016 přicházejí na to, že lidé, kteří rutinně užívají silymarin, zaznamenali významné snížení hladiny cukru v krvi nalačno a stejně tak hodnoty HbA1c (glykovaného hemoglobinu), která vypovídá o koncentraci glukózy v krvi z dlouhodobého pohledu.

Rostlina se také používá jako tradiční lék na různé neurologické problémy po více než 2 tisíce let. Její protizánětlivé a antioxidační účinky by mohly znamenat, že může zpomalit snížení mozkových funkcí v průběhu stárnutí a zabránit tak rychlému duševnímu úpadku.

Odborníci spatřují možný potenciál ostropestřce například při léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či jiných neurodegenerativních onemocnění, k tomu je však třeba provést ještě řadu dalších studií.

blank
Různé přípravky z ostropestřce mariánského si můžete vyrobit sami, ale jeho účinné látky se nacházejí i v komerčně vyráběných produktech.

Nadějné vyhlídky…

Ty probíhají rovněž v rámci možného využití této léčivé rostliny díky jejím specifickým účinkům i pro lidi, trpící akné a dalšími onemocněními pokožky. Některé její mimořádné vlastnosti by mohly být využity také v léčbě onkologických pacientů, například k podpoře účinnosti chemoterapie u některých druhů rakoviny.

Za určitých okolností by možná mohlo díky působení jejích účinných látek dokonce docházet k ničení rakovinných buněk a proto i na tomto poli probíhají rozsáhlé studie a výzkumy.

blank
Vědci věří, že „fialový bodlák“ může najít využití v mnoha medicínských oborech.
Foto: www.well-beingsecrets.com, www.medicalnewstoday.com, www.magicgardenseeds.com, www.ucsf.edu
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz

Legendární iluzionista Home:...

Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha