Skip to content

Už dvě piva denně mohou být nebezpečná!

„Pivo je všelék,“ říkají s oblibou milovníci českého národního nápoje. Pravda, o prospěšnosti konzumace piva se zmiňuje řada vědeckých studií. Ale jak to tak bývá, všeho moc škodí.

02
Výzkum vedli odborníci z brněnské Fakultní nemocnice svaté Anny

Ukazuje se, že pivo není zázračným medikamentem, ba dokonce může i škodit. K tomuto závěru dospěli badatelé Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně ve spolupráci se svými švédskými a americkými kolegy.

03
Předmětem zájmu vědců byla dvojčata

Vědci při své práci analyzovali data 11 644 dvojčat narozených v letech 1886-1925, kteří v padesáti letech zodpověděli dotazník ohledně množství obvykle konzumovaného alkoholu a následně byli sledováni, zda se u nich vyskytla mrtvice či jiná onemocnění.

Analyzovaná data pocházejí z největšího registru dvojčat na světě, spravovaným švédským Karolinským institutem. Dvojčata byla zvolena z toho důvodu, že mívají podobné genetické předpoklady týkající se délky života.

Ostatně, tento postup je ve vědeckých kruzích běžnou záležitostí.

04
V České republice je užívání alkoholu na pracovišti na 4. místě v žebříčku důvodů ukončení pracovního poměru.

Badatele zajímal okamžik, kdy jedno z dvojčat se alkoholu vyhýbalo či jej pilo střídmě, zatímco druhé si bez něj svůj život nedokázalo představit. Ukázalo se, že konzumace více než dvou piv denně, může vést k závažným zdravotním komplikacím.

Lidem, kteří si takto dopřávají, hrozí ve středním věku srovnatelné riziko cévní mozkové příhody jako pacientům s vysokým tlakem nebo cukrovkou. „Přičemž nezáleží, zda jde o konzumaci dvou půllitrů piva, dvou sklenek vína či dvou ‚panáků‘ tvrdého alkoholu (vše má přibližně shodný objem alkoholu),“ uvedla jedna z výzkumnic Pavla Kadlecová. „Pravidelná nadměrná konzumace alkoholu by měla být považována za významný rizikový faktor pro cévní mozkovou příhodu,“ podotkl další z vědců Robert Mikulík. Podle výsledků studie může pití alkoholu zkrátit život až o pět let.

Foto: Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články