Domů     Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou

Navléknout se do neoprenu, nasadit brýle a do úst vložit dýchací přístroj. Následně překonat téměř 40metrovou hloubku a najít správný tunel. Po pár minutách odvážlivci doplavou ke svému cíli s pomalovanými zdmi. Casquerova jeskyně čeká na objevení tisíce let!

Archeologie není příliš akční povolání. Člověk tráví desítky hodin studováním map, poté bere do ruky lopatu a vrtá se v zemi. Jenže v případě podmořského bádání jde o úplně jiné kafe.

Pořádně se nadechněte a vydejte se s EPOCHOU za nejslavnějšími památkami, které jsou k vidění jen pod vodní hladinou.

Na ostrově rivality

Co: Kleopatřin palác v Alexandrii

Ostrůvek Antirhodos leží u egyptského přístavu Alexandrie. Své jméno získává díky rivalitě s jeho řeckým souputníkem ze Rhodu. Vládnoucí dynastie Ptolemaiovců na něm vybuduje honosný palác, který dokonce obývá i samotná Kleopatra VII. (69–30 př. n. l.).

Palác pro milence

V červnu 365 ale zasáhne Středozemí velké zemětřesení, které doprovází ničivé vlny, a tak ostrov mizí pod hladinou. Na základě popisu, který poskytuje historik Strabón (63 př.n. l.–24 n. l.), začne v 90. letech 20. století pátrání.

Archeologové si však neví rady, nakonec na ruiny narazí na opačné straně přístavu! Ostrov, jenž má rozlohu 500 hektarů – tedy asi jako 700 vysočanských O2 Arén, je pod drobnohledem. A poklady, které vydává, stojí za to.

Postupně odkryjí Kleopatřin palác, v jehož blízkosti stojí chrámy bohyně Isis, to dokládá i socha stojící u vstupu do svatostánku. Pod vodou trůní také celá řada žulových sfing, jedna má dokonce hlavu v podobě Kleopatřina otce.

Mezi další památky patří zachovalá římská loď s dírou v boku. A u Říma ještě zůstaneme, protože v blízkosti Kleopatřina paláce archeologové naleznou nedokončenou stavbu, která je určena pro Marka Antonia (83–30 př. n. l.). Po osudné bitvě u Aktia v roce 31 př.

n. l. sláva Antirhodu slábne – definitivní tečkou je smrt Kleopatry, poté zejí paláce prázdnotou.

Antirhodos už dnes nenajdete, je totiž pod vodou. Na mapě se nachází pod číslem 2. (Philg88 / wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)
Antirhodos už dnes nenajdete, je totiž pod vodou. Na mapě se nachází pod číslem 2. (Philg88 / wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)

Tragédie při bádání

Co: Cosquerova jeskyně

Hledáte noční můru všech klaustrofobiků? Ideálního kandidáta najdeme kousek od francouzského přístavu Marseille. Zatopená Cosquerova jeskyně si dokonce vyžádá tři lidské životy!

Peníze nebudou?

Vede do ní totiž 175 metrů dlouhý tunel, který je z větší části pod vodou. Abyste našli vstup do jeskyně, musíte se rovněž potopit do hloubky 37 metrů. Na pravěkou památku narazí potápěč Henri Cosquer (*1950).

Zprvu bádá sám a na vlastní pěst, poté, co se mu rozbije světlo a v jeskyni málem zemře, změní názor. A tak pátrá s kamarády – dlouhých šest let trvá, než objeví nepotopenou část jeskyně. Na stěnách nalezne celou řadu pravěkých maleb.

Úspěchy ale zastíní tragédie ze září 1991, kdy v tunelu umírá trojice potápěčů. Nepodaří se jim najít cestu ven. Z historického hlediska jde však o unikát, na zdi se nachází na 500 různých kreseb – mezi nimi bychom našli koně, jelena či bizona.

Staří se odhaduje na 27 000 let a důvod zatopení? Zvýšená hladina moře. Hořkou dohru má celá událost pro Cosquera, po němž se jeskyně jmenuje. Několik let se soudí s ministerstvem kultury o finanční kompenzaci za nález.

Uvnitř jeskyně, kterou objeví Francouz Cosquer, se nachází celá řada cenných maleb. (SiefkinDR / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Uvnitř jeskyně, kterou objeví Francouz Cosquer, se nachází celá řada cenných maleb. (SiefkinDR / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Zachovalá krása

Co: Město Pavlopetri

Onoho roku 1967 nestačí britský oceánograf ze Southamptonu za potápěčskými brýlemi valit bulvy. Nicholas Flemming totiž jižně od poloostrova Peloponés objeví nejstarší podvodní město Pavlopetri!

Prohlídka na dně moře

O rok později se vydávají pod hladinu jeho kolegové z Cambridge. Žasnou, protože jen pár metrů pod hladinou spatří něco nevídaného. Z písku vykukují části budov, na první pohled jsou zřejmé také ulice a malá náměstí.

V rukou potápěčů končí několik keramických střepů, díky nim začne pečlivý výzkum. Odborníci přijdou s tvrzením, že město je staré více než 5 tisíc let.

Jenže po shonu v 60. letech cvrkot kolem Pavlopetri utichne a archeologové se k němu vrátí až začátkem roku 2009. Za asistence sonaru odkryjí celkem 15 zachovalých budov.

Zjistí, že tamní civilizace byla velice vyspělá, udržovala dokonce čilé obchodní vztahy s nedalekou Krétou. Na základě dalších objevů historici osvětlí důvod, proč město končí pod vodou.

Oblast totiž zasáhne série ničivých zemětřesení, do toho všeho se přidává zvyšující se mořská hladina. A tak nebohé Pavlopetri končí kolem roku 1000 př. n. l. mezi rybami!

Dnes je celá oblast ohraničená bójemi, lokalitu totiž ohrožovaly lodě, které vířily mořské dno. K městu můžou zamířit i turisté, v neoprenu a s dýchacím přístrojem je provede školený průvodce

Podmořské město Pavlopetri leží desítky kilometrů od poloostrova Peloponés. (Guillaume Piolle / wikimedia.commons.org / CC-BY 3.0)
Podmořské město Pavlopetri leží desítky kilometrů od poloostrova Peloponés. (Guillaume Piolle / wikimedia.commons.org / CC-BY 3.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (JJM / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
zajímavosti
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých