Domů     Útěky na svobodu: Důmyslné způsoby, jak prchat ze socialistického Československa
Útěky na svobodu: Důmyslné způsoby, jak prchat ze socialistického Československa
1.1.2025

Před pětasedmdesáti lety zakázala československá vláda lidem vycestovat ze země. Mnozí ale v nesvobodném státě žít nechtěli, a nacházeli proto velmi důmyslné způsoby, jak se dostat za hranice.

Pohraničníkům, hlídkujícím na silnici u vsi Lísková, se nad ránem 25. července 1953 naskytl pozoruhodný pohled. Blížilo se k nim obrněné vozidlo neznámého typu, natřené na zeleno. Velitel hlídky dal obrněnci pokyn k zastavení.

Zdálo se, že řidič brzdí, když tu náhle šlápl na plyn a kolem zkoprnělých vojáků profrčel směrem k hranicím. Za vesnicí vjel vůz do lesa, prorval tři linie drátěných zátarasů a zmizel v západním Německu. Vojáci byli tak překvapení, že zapomněli střílet.

„Tank svobody“

V podomácku upraveném vozidle se tísnil bývalý automechanik František Uhlík s rodinou, Libuše Cloudová, která uměla anglicky a mířila za svým americkým manželem, a další tři jejich známí.

Ti všichni si byli jistí, že v zemi, kde komunisté utahovali šrouby, žít nechtějí – a protože jim úřady nedovolily odjet, zvolili riskantnější způsob. Poté, co Uhlíkovi stát znárodnil autodílnu, pracoval v lese u hranic.

Při tom našel ohořelý vrak kolopásového transportéru po nacistech. Rozhodl se, že na svobodu ho odveze právě ten. Opravoval ho doma na zahradě a zvědavým sousedům vykládal, že ho bude používat na tahání klád.

To pak nějakou dobu i skutečně dělal, aby vůz vyzkoušel. Při prvním pokusu ujet se mu ale rozbil motor. Posádka se nicméně zvládla nepozorovaně vrátit domů a později mohla krasojízdu zopakovat. Takové štěstí neměl zdaleka každý.

Trestný čin opuštění republiky

Když se v únoru 1948 v Československu chopili vlády komunisté, na cesty občanů za hranice se začali dívat s nelibostí. Ještě tentýž rok vznikl trestný čin „neoprávněného opuštění území republiky a neuposlechnutí výzvy k návratu“.

Výjezdy do ciziny musely být v souladu se státními zájmy. Režim tam nechtěl pouštět své odpůrce, aby ho v zahraničí nekritizovali.

Zároveň potřeboval udržet lidi doma jako pracovní sílu a rozhodně neměl zájem o to, aby podmínky v ČSSR srovnávali se životem v jiných zemích – zvlášť těch nesocialistických. Kdo chtěl do ciziny, musel mít povolení.

To znamenalo absolvovat byrokratické kolečko a získat posvěcení úřadů. Nedostal ho zdaleka každý a některým nechtěl stát dát ani pas. Kdo zavdal nějaký důvod k pochybnostem o své věrnosti, nikam nesměl. Lidem, kteří se nedostali ven oficiálně, zbývala nelegální cesta.

Poslední oběť železné opony zemřela půl roku před pádem socialismu.
Poslední oběť železné opony zemřela půl roku před pádem socialismu.

Kopečkáři

Krátce po únorovém převratu si emigranti zkrátka sbalili kufry a pokusili se s pomocí převaděčů odejít na Západ lesem. Takovým lidem se říkalo „kopečkáři“.

Hranici tehdy strážily nepočetné hlídky Sboru národní bezpečnosti a také Finanční stráž, číhající na pašeráckých stezkách. Brzy ale začalo přituhovat. Komunisté zřídili Pohraniční stráž, kam brali jen ty nejloajálnější.

Její členové navíc povinně procházeli politickou nalejvárnou. Zároveň se budovala síť agentů a spolupracovníků činných i ve vnitrozemí. Na hranicích se stavěly pořád složitější a složitější zátarasy.

Před nimi pak vznikalo několik kilometrů široké pohraniční pásmo, kam normální lidé nesměli.

Neprostupná hradba

Postupně celou západní hranici obemkla doslova železná opona. Skládala se ze tří linií plotů s ostnatými dráty, z nichž prostřední býval v 50. letech nabitý elektřinou. Kde to šlo, vznikal před plotem pás zorané půdy, na kterém byly dobře vidět stopy.

Mezi drátěnými stěnami se na některých místech kladly miny a časem začala zátarasy doplňovat různá signální zařízení. Hradby časem stály víc než půl kilometru před hranicí, aby bylo prchající nešťastníky možné chytit i na druhé straně.

To všechno hlídali pohraničníci se samopaly a psy. Emigrující tak začali přicházet s vynalézavými způsoby, jak hlídky přelstít. Uhlíkův domácí transportér nebyl tím nejpodivnějším.

Existují zprávy o lidech, kteří se za hranici dostali na traktorech, v uneseném vlaku, na lyžích, na koni, pod vodou i v balonu. Několik uprchlíků ulétlo v letadlech.

Sportovní letadlo proti stíhačce

Například Ladislav Bezák (1932–2018). Ten pracoval jako dopravní pilot a zároveň byl mistrem světa v akrobatickém létání. Nejspíš právě proto se mu dostalo výsady – směl odkoupit vyřazené sportovní letadlo.

Za normalizace se ale začínala stahovat smyčka i kolem něj. Zjistil, že ho čeká výpověď a zákaz létání. To nemohl přenést přes srdce a spontánně se rozhodl utéct.

Krátce před Vánoci 1971 se do dvoumístné kabiny letadla nasoukala celá jeho šestičlenná rodina a Bezák se pokusil odstartovat z pole. To ale bylo rozmoklé a přetížený letoun se neodlepil od země. Jelo se tedy na letiště.

Manželka i čtyři děti nepozorovaně nastoupily a stroj vzlétl směrem Cheb. Před hranicemi kolem pomalého letadélka začala kroužit stíhačka a po čase na něj vystřelila. Akrobatický mistr zběsilými manévry klesl do mraků, kde ho stíhací pilot neviděl. Němci mu pak poslali naproti vrtulníky a doprovodili ho do Norimberku.

Král Dunaje

Pravda, že cestovat na Západ je těžké, neplatila pro sportovce Karla Brabce. V době, kdy byl režim nejtužší, vesele pendloval mezi Slovenskem a Rakouskem. Jen k tomu nevyužíval úplně obvyklou cestu. Jak to začalo?

Komunisté ho v roce 1950 připravili o obchod se sportovními potřebami a poslali ho na nucené práce. Brabec utekl a protože nevěděl, co si v ČSSR dál počít, uplaval po Dunaji do Rakouska za tetou, jištěný motocyklovou duší.

Později se vrátil pro ženu, která před cestou za hranice pod jeho dohledem trénovala ve Vltavě. V následujících měsících plavec přes řeku přepravoval v nepromokavém vaku české dalekohledy, které ve Vídni prodával, a dostal ven další dva lidi.

Výbavu postupně vylepšil o skafandr a falešné doklady. Pak ale kývl na nabídku rozhazovat na Slovensku protirežimní letáky. V Bratislavě ale sklapla klec a muž skončil na osm let v kriminále.

Po drátech elektrického vedení

O svobodě ale občas snili i úplně obyčejní lidé. Takovými byli i dělníci Robert Ospald a Zdeněk Pohl. Při plánování útěku se rozhodně nedrželi při zemi. Napadlo je, že by se dalo cestovat po drátech vysokého napětí.

Znělo to jako šílenství, ale Ospald se dozvěděl, že jeden z drátů bývá zemnící, bez napětí. Jak se po něm dopravit? Dělník vymyslel sedátka s kolečky, která by se dala na vodič zavěsit. Konstruoval je v práci a tvrdil, že si vyrábí posilovací stroj.

Mladíci pak čundrovali s vozíky v batohu a hledali vhodné místo. Na třetí pokus našli stožár u hranic poblíž Znojma. Večer vylezli nahoru a zavěsili sedátka.

První půlka cesty po drátech šla snadno, dál se ale po prověšeném laně museli přitahovat do kopce – navíc začínala bouřka. Zároveň pod nimi zrovna procházela hlídka. Pes zaštěkal, ale pohraničníci ve tmě neviděli nic. Po hodinách námahy se kamarádi dostali k druhému sloupu a proběhli do Rakouska.

Podruhé lidé začali Československo masově opouštět po Sovětské invazi v roce 1968.
Podruhé lidé začali Československo masově opouštět po Sovětské invazi v roce 1968.

Útěk v „hovnocucu“

Nové způsoby, jak ze země odejít, Čechoslováci vymýšleli až do revoluce. Za jeden z nejkurióznějších případů vděčíme Bohumilu Kňourkovi. Bydlel na Pálavě poblíž hranice, a tak věděl, jak to na ní chodí.

Do pohraničního pásma občas dostávali povolenky lidé, kteří tam museli pracovat – například lesní dělníci. Kvůli těm tam pak čas od času jezdil fekální vůz.

Kňourek se nechal zaměstnat jako jeho řidič, což nebylo těžké, protože o tohle pracovní místo se zájemci zrovna neprali. Získat povolenku pro vjezd do zakázaného pásma pak pro něj byla jen formalita.

Na místním checkpointu mu pohraničníci v červenci 1988 auto dobře zkontrolovali, jestli se v něm snad někdo neschovává. Hledat ho potom ale začali až v noci. Vozidlo našli v křoví a Kňourek byl dávno pryč. Do pádu režimu tehdy zbýval už jen rok a půl.

Oběti železné opony

Za celé období totality z Československa nelegálně odešlo několik stovek tisíc lidí. Přesný počet neznáme – odhady sahají od 200 tisíc (to je víc lidí, než kolik dnes žije třeba v celé Plzni) až k necelému půl milionu.

Režim se pak často mstil na jejich rodinách, které zůstaly doma. Velkému počtu lidí se útěk nepovedl. Skoro 50 tisíc prchajících (představme si počet obyvatel třeba Teplic) pohraničníci pochytali.

Tihle lidé pak často skončili ve vězení nebo na nucených pracích. Snadný život neměli ani po propuštění. Asi 280 uprchlíků na hranicích zahynulo. Dnes po železné oponě zůstaly naštěstí jen památníky. Zmařené a zničené životy už ale jejím obětem nic nevrátí.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.scientificamerican.com, www.history.com
Úvodní foto: Pixabay, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Pixabay
Související články
Historie
Diana de Poitiers: Milenka oděná ve smutku
Další z významných milenek mocných mužů byla Diana de Poitiers (1499–1566), která byla nejprve opatrovnicí, později ale i důvěrnicí a milenkou krále Jindřicha z Valois (1519–1559). Co na tom, že byl o celých dvacet let mladší než ona? Diana se vdala už v patnácti letech za velmi mocného muže, který byl ale o 37 let starší […]
Historie
Atentát na portugalského krále: Vyděšená manželka bránila svého chotě kyticí
Premiér João Franco krátce po atentátu na portugalského krále Karla I. drze prohlásí, že „přijal všechna opatření pro dodržení pořádku a královu bezpečnost.“ Pravda je ale úplně jiná a sám král už dříve tuší, že jeho dny jsou sečteny. Stabilizace země se portugalskému králi Karlovi I. (1863–1908) nedaří. Státní dluh roste, stoupá inflace. Veřejnost pobouří, […]
Historie
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Historie
Svátek světel: Chanuka nejsou židovské Vánoce!
Dárky, rodinná setkání, dobré jídlo a svíčky. To vše patří k židovskému svátku zvanému chanuka, který se časově může překrývat s Vánocemi. Jde o památku na dávný zázrak, který se stal před více než dvěma tisíci lety v Jeruzalémě poté, co židovský národ porazil své utlačovatele. V centru dění je olej. Když se řekne chanuka, […]
reklama
záhady a tajemství
Co doopravdy zničilo vyspělou mínojskou civilizaci?
Hrdinný Théseus odmotává nit princezny Ariadny. Pokud souboj s obludným Mínótaurem vyhraje, díky niti se dostane ven. Nad příběhem z řecké mytologie by zdejší civilizace kroutila hlavou.   Labyrint pro královnina levobočka, napůl býka a napůl člověka, je ve skutečnosti nejrozsáhlejší a dokonale vystavěný multifunkční komplex snoubící v sobě řadu administrativních, obytných i skladovacích místností. […]
Z evoluce ryb: Záhada jejich prvopočátku vyřešena
I když se nedávné Vánoce nutně nemusely nést ve znamení štědrovečerního kapra, jedná se o tradici poměrně rozšířenou. Historie nejen této ryby však sahá do minulosti mnohem hlubší, než je spojení se zimními křesťanskými svátky… Počátky kroků v evoluci ryb můžeme hledat již v prvohorách. První rybovití obratlovci, kteří alespoň vzdáleně začali být podobní dnešním […]
Dostal se svatý grál až do Anglie?
Ježíš posmutněle rozděluje svým učedníkům chléb a víno. V křesťanském pojetí se takto zrodí svátost eucharistie. „Jeden z vás mě zradí,“ řekne jim. V ohromeném tichu následuje pár bezradných pohledů. My víme, že jde o Jidáše. A ví to i Ježíš. Zrada za slavných 30 stříbrných má čtyři různá vysvětlení… Našeptal mu to ďábel? Nebo […]
Tajemní Olmékové: Měli africké kořeny?
Kaučukový míč padá k zemi. V poslední chvíli ho vybere koleno jištěné chráničem. Hraje se dál. Míč smějí odpálit jen ramena, boky, kolena a lokty. A aby toho nebylo málo, kromě toho, že se nesmí dotknout země, musí hráči míč ještě prohodit kruhem uprostřed hřiště. Utkání lze směle srovnat se zápasy superligy. Jen s tím […]
reklama
zajímavosti
Nejslavnější animované postavy: Tom a Jerry měli špatná jména!
Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou mezi šmouly skoro samí kluci? Věděli jste, že Tom a Jerry se původně jmenovali úplně jinak? A všimli jste si někdy podpisu tvůrce na hlavě Homera Simpsona? Seznamte se s příběhy dalších hrdinů, kteří se zapsali animované filmové historie! Jako kočka s myší! postavy: TOM A JERRY vznik: […]
Stromy celého světa v číslech: Co jste nejspíš nevěděli?
3 biliony stromů, které bereme jako samozřejmost, pokrývají různá místa Země, od prastarých lesů až po městské parky a ulice. (Lidé každý rok vymýtí miliony zalesněných akrů, často kvůli krátkodobým ziskům, které jsou vykoupeny dlouhodobými ztrátami.) Před 12 tisíci let bylo na Zemi o 46 % více stromů. Když jsme v jejich blízkosti, přináší nám to […]
Bouchněte si šampaňským: Jeho otcem je ve skutečnosti anglický vědec
Připijete si na Nový rok šampaňským? Ano? A přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo šumivé víno a kdo vlastně vynalezl šampaňské? Kandidáty mám hned dva. Byl to francouzský mnich Dom Perignon, nebo anglický vědec Christopher Merrett? Sklenička bublinek neoddělitelně patří k uvítání Nového roku i kjiným oslavám. Synonymem šampaňského je Dom Perignon (1638‒1715). Francouzského mnicha […]
Odháněly zábavné ohňostroje ve staré Číně zlo?
Gejzír jisker červené, zelené a modré barvy skropí potemnělou oblohu. Lidé na něj fascinovaně zírají. Vzápětí následuje mohutná detonace a další barevná ohnivá sprcha. Oslava je v plném proudu. Barevné jiskry získávají v 19. století na popularitě. „Staly se globálním fenoménem a přijímaným způsobem, jakým se slaví velké události,“ uvádí současný anglický spisovatel John Withington, autor knihy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz