Domů     Únos Adolfa Eichmanna z Argentiny: Smělá operace dostala nacistu do oprátky
Únos Adolfa Eichmanna z Argentiny: Smělá operace dostala nacistu do oprátky
22.8.2022

15. prosince 1961 skončilo v Jeruzalémě soudní přelíčení s nenápadným, napůl plešatým, obrýleným mužem. Na první pohled byste asi řekli, že to je nějaký tuctový účetní zapletený v podvodu. Ale chyba lávky.

Je to Adolf Eichmann, jeden z hlavních organizátorů masového vraždění Židů za druhé světové války.

On byl organizátorem toho všeho. S nadsázkou řečeno, to on natáhl koleje do plynových komor v koncentračních táborech. To, že byl po tolika letech vypátrán a zatčen, je jedna věc.

Ale to, jak se z Argentiny, kde se skrýval, dostal do Izraele, je snad ještě neuvěřitelnější. Celému soudu předcházela pečlivě naplánovaná operace, během které Izraelci Eichmanna doslova a do písmene unesli, aniž by o tom Argentina měla sebemenší tušení.

ORGANIZÁTOR MASOVÉHO VRAŽDĚNÍ

Protože nacisté dobývali na začátku války území s početnými menšinami lidí, které považovali za méněcenné a nehodné existence, řešili velice vážně otázku, co s nimi.

Nejprve je deportovali do dobytého Polska, kde živořili v otřesných podmínkách v městských ghettech a čekali, co s nimi bude dál. Podle Eichmannova poněkud fantasmagorického prvního plánu měli být deportováni na Madagaskar, ale z toho brzy sešlo.

V lednu 1942 však Hitler, Heydrich a Himmler přišli se strašlivým plánem na hromadné vyvraždění Židů. Eichmann dostal toto „konečné řešení židovské otázky“ za úkol zorganizovat. A pustil se do toho ze všech sil.

Eichmann v roce 1942. Právě tuto fotografii použili Izraelci jako výchozí pro zjištění, jestli skutečně našli Eichmanna. FOTO: Author and location unknown. Public domain, via Wikimedia Commons
Eichmann v roce 1942. Právě tuto fotografii použili Izraelci jako výchozí pro zjištění, jestli skutečně našli Eichmanna. FOTO: Author and location unknown. Public domain, via Wikimedia Commons

V Maďarsku se mu podařilo za pouhé dva měsíce roku 1944 dopravit do vyhlazovacích táborů až půl milionu Židů. Čtyři vlaky s pětadvaceti vagony na dobytek denně… Jenže s koncem války se karta obrátila, Maďarsko dobyla Rudá armáda a Eichmann se ocitl na útěku.

Zamířil do Hamburku, kde byl zajat Američany, ale vydával se za řadového člena SS pod jménem Otto Eckmann a ze zajetí uprchl. Následně pracoval jako lesník a dokonce provozoval farmu.

Záhy se však zkontaktoval s organizací pomáhající bývalým nacistům, která mu obstarala uprchlický pas Červeného kříže na jméno Ricardo Klement.

Pod tímto jménem v roce 1950 odplul do Argentiny, která se stala oblíbeným cílem uprchlých nacistů, protože jí vládl diktátor Juan Peron, který neměl s vítěznými státy Dohody kladné vztahy.

V Jižní Americe se tak nad Eichmannem, jeho manželkou a třemi dětmi, podobně jako nad lékařem z Osvětimi Josefem Mengelem, na dlouhé roky zavřela voda.

Eichmannův falešný pas, který použil pro útěk do Argentiny. FOTO: The photographer who took Eichmann's photo used in the passport is unknown., Public domain, via Wikimedia Commons
Eichmannův falešný pas, který použil pro útěk do Argentiny. FOTO: The photographer who took Eichmann’s photo used in the passport is unknown., Public domain, via Wikimedia Commons

ODVÁŽNÝ PLÁN NA ÚNOS

Jenže na to, co nacisté způsobili, se nezapomnělo. Po stopách uprchlých zločinců se po letech vydali lovci nacistů z Izraele, kteří byli odhodláni je dopadnout za každou cenu.

Jeden z nich, Simon Wiesenthal, který zasvětil pátrání po nacistech skoro celý zbytek života, obdrží v polovině 50. let informace, že někdo spatřil Eichmanna v Buenos Aires.

Konkrétní stopu získá, když dostane zprávu od rodičů jedné argentinské židovské dívky, která začne chodit s mladým mužem jménem Klaus Eichmann.

Wiesenthal má podezření, že jeho otec by mohl být hledaný nacista, a do Argentiny zamíří agenti izraelské tajné služby Mosad, kteří vytipovaného muže sledují bez přestání. Eichmann tou dobou pracuje v automobilce a domů jezdí každý den večerním autobusem.

Jeden z agentů se přestrojí za realitního makléře, v tašce má však fotoaparát a pořídí fotografie sledovaného muže. Po přezkoumání těchto fotek se známými válečnými fotkami Eichmanna dojdou k závěru, že mají, koho hledali.

Eichmann před soudem v Jeruzalémě. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons
Eichmann před soudem v Jeruzalémě. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Jenže tady nastává háček. Eichmann musí skončit před soudem, ale Argentina ho Izraelcům nevydá. Proto je vypracován odvážný plán. 11. května 1960 si agenti počkají na autobus, kterým každý den Eichmann jezdí domů, jenže v něm nikdo není.

Eichmann vůbec poprvé za celé týdny, po které ho sledují, přijede až dalším autobusem. Po krátké potyčce je zpacifikován a odvezen do předem připraveného domu, kde se přizná ke své totožnosti.

První část plánu vyšla, ale ještě je tu jeden dost velký problém. Jak Eichmanna nepozorovaně dostat z Argentiny do Izraele. Přímé letecké spojení mezi těmito dvěma zeměmi neexistuje, a tak je rozhodnuto, že do Argentiny musí letět speciál.

Jako zástěrka je využito výročí vzniku Argentiny, na které Izrael vyšle svoji oficiální delegaci. Pouze cestou zpět bude v letadle o něco více pasažérů.

20. května se všichni agenti převléknou za letecký personál, Eichmanna nadopují sedativy a propašují na palubu. Nikdo kromě pilotů o tom nemá tušení, dokonce ani vyslaní delegáti ne.

Nakonec se všechno zdaří a druhý den nadejde jeden z největších paradoxů historie. Člověk, který plánoval vyvraždit Židy, stane na půdě jejich státu.

JEDINÝ ROZSUDEK SMRTI V HISTORII IZRAELE

Taková operace pochopitelně nezůstala bez odezvy. Argentina si stěžovala u OSN, Izrael se za porušení její územní integrity oficiálně omluvil, ale Eichmanna odmítl vrátit a nepřiznal ani, že za jeho únosem stojí tajná služba.

Poté, co Eichmannova rodina zjistila, že zmizel, obrátili se její členové na jeho bývalé kolegy z NSDAP. Ti se pokoušeli získat informace o pohybech osob v přístavech a na letišti, ale Eichmanna se jim najít nepodařilo.

Všichni od začátku tušili, že byl unesen Izraelci. Mnozí z nich přerušili s Eichmannovou rodinou veškeré styky a uprchli z Argentiny do okolních států.

Soud začal o devět měsíců později a tehdy se mu říkalo Proces století. S Eichmannovou obhajobou pomáhal právník Robert Servacius, který hájil i několik nacistů před Norimberským tribunálem. Eichmann čelil obvinění z patnácti zločinů. Hájil se jednoduše:

„Nikoho jsem osobně nezabil, nikoho jsem osobně nenařídil zabít a organizováním holokaustu jsem jen plnil rozkazy.“ Takto se bude hájit celých 63 dní, než 15. prosince 1961 padne rozsudek.

Trojice soudců pověřená procesem s Adolfem Eichmannem. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons
Trojice soudců pověřená procesem s Adolfem Eichmannem. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Eichmann je uznán nevinným z toho, že by osobně někoho zabil, ale v hlavním bodě obžaloby je jasno. Je přímo zodpovědný za vyvraždění více než šesti milionů lidí. Rozsudek izraelského soudu zřejmě ani nemohl být jiný.

Eichmann je odsouzen k trestu smrti oběšením a 1. června 1962 je popraven. Dodnes je to jediný rozsudek smrti vynesený civilním soudem v dějinách státu Izrael. Po popravě bylo jeho tělo spáleno a popel rozptýlen nad mezinárodními vodami Rudého moře.

Foto: Creative Commons
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum