Domů     Unikátní přehled: 12 mýtů o pohlavním styku!
Unikátní přehled: 12 mýtů o pohlavním styku!

Trocha pepře, ať se vzepře. Nepomáhá? Tak snad trochu medu? Celerovou nať? Čokoládu? Nebo snad špetku usušeného a nastrouhaného tygřího penisu? To všechno jsou údajně takzvaná afrodiziaka, která by vám údajně měla pozvednout sexuální libido.

Až na to, že nefungují. Pojďte s námi rozbít pár šťavnatých sexuálních mýtů!

Jelikož v dnešní společnosti chodíme převážně oblečení, začali si lidé nacházet vlastní způsoby, jak alespoň odhadnout velikost intimních partií svého protějšku.

Rozmohlo se tak například pravidlo, které udává, že muži s velkými chodidly či výrazně předsunutými ukazováky na nohou disponují rozměrnější výbavou. Ve skutečnosti neexistuje žádný prokazatelný vztah mezi velikostmi těchto tělesných partií.

Zajímá vás, jaké další nesmysly si lidé potměšile šuškají o sexuálních radovánkách a nejžádanějších částech těla?

1. Dej si bylinky a jsi postelový bůh!

Mýtus: látky, které působí jako afrodiziaka

Leckterá baba kořenářka či samozvaný expert na sex by vám zajisté doporučil desítky nastrouhaných, vysušených či nakládaných pochutin, které by vám měly zvednout sexuální výkonnost.

Pokud hledáte radu, jak mezi nimi najít to pravé fungující afrodiziakum, máme pro vás jednoduchou odpověď: nefunguje žádné!

Ano, praví se, že proslulý svůdník Giacomo Casanova (1725–1798) každé ráno snídal syrové ústřice, které měly podpořit jeho sexuální apetit. Ve skutečnosti tak ale maximálně do svého těla dostával zinek, který obecně prospívá zdraví.

Jediný efekt se navíc mohl projevit v případě, že byly ústřice zkažené, a tehdy bychom nechtěli být v kůži Casanovy, ani jeho vyděšené milenky. A jak je to s ostatními „zaručenými“ budiči lásky?

Afrodisiakální účinky se přisuzují ledasčemu. Většinou jde ale o pouhé mýty.
Afrodisiakální účinky se přisuzují ledasčemu. Většinou jde ale o pouhé mýty.

Může za vše placebo?

Samotná americká agentura FDA (Food and Drug Administration) jednoduše považuje veškerá afrodiziaka za mýtus. Neexistuje totiž jediná potravina, která by měla prokazatelné sexuálně povzbuzující účinky. Alespoň ne u lidí.

Některé látky sice zvýšily sexuální libido u laboratorních myší, na lidi ale zabírá jeden z nejlepších léků vůbec – placebo. Mezi nejznámější afrodiziaka patří čokoláda, celer, zázvor či med. Celer a zázvor určitou roli v sexuálním životě skutečně hrají.

Obsahují spoustu zdravých látek, které ale využije obecně celé tělo. Čokoláda a med naopak fungují hlavně z psychologického hlediska, a to díky jejich chuti, vůni, konzistenci a velice příjemnému roztíracímu potenciálu. A co například chilli?

To jednoduše dráždí organismus díky své pálivosti a zvyšuje tep a pocení, nic víc.

2. I s malým kašpárkem… Nebo je to výmluva?

Mýtus: Delší penis zajišťuje u žen větší prožitek ze sexu.

Snad žádný objekt v historii lidé nepřeměřovali s větším zaujetím. Při průzkumu provedeném v roce 2002 odpovědělo 21 procent žen, že důležitá je délka mužova penisu, 32 procent preferuje spíš jeho průměr.

Údajně pouze jedno procento odpovědělo, že je pro ně délka nádobíčka velice důležitá. Skutečnost se má tak, že vnější a vnitřní část ženského pohlavního orgánu stimuluje zcela odlišné části mozku, které každá žena vnímá jinak.

Otázka uspokojení v závislosti na velikosti partnerova údu je tedy individuální – neexistuje žádný „ideální“ rozměr.

Rozměr mužského přirození je ožehavé téma. Ve skutečnosti však toto číslo není tak podstatné, jak se zdá.
Rozměr mužského přirození je ožehavé téma. Ve skutečnosti však toto číslo není tak podstatné, jak se zdá.

Čeho je moc, toho je příliš

Vzhledem k tomu, že průměrná velikost penisu u evropských mužů se pohybuje kolem 14 centimetrů v připraveném stavu, mohou pánové klidně přestat závidět obdařeným hercům z mládeži nepřístupných filmů.

Navíc jsme se při průzkumu této otázky velice často setkali s větou:

„Čeho je moc, toho je příliš.“ Ta naznačuje, že více vyvinutí jedinci sice mají evoluční výhodu a stejně jako muži s atletičtější postavou mají větší potenciál přitahovat partnerky hledající uspokojení, ale nezajišťuje jim to obdiv všech slečen a dam.

3. Samohanou ke zlomené páteři?

Mýtus: Masturbace škodí zdraví.

Kupodivu poměrně velké množství lidí stále věří rádoby podloženým faktům, které tvrdí, že masturbace škodí zdraví. Někteří dokonce veřejně roznášejí, že ve větším množství může ohrozit život!

Narazili jsme na informaci, podle které se údajně mužský ejakulát tvoří v míše a napomáhá promazání obratlů. Když pak zvrhlý jedinec masturbuje, tekutina v míše ubývá a může dojít ke zlomení páteře prakticky kdykoli.

Toto tvrzení je naprostý blábol a nezadá si s výmysly, že masturbace kazí zrak, poškozuje psychiku či samotné pohlavní orgány.

Navzdory těmto bludům přichází jedna britská studie se závěry, že muži do padesáti let věku by měli ejakulovat alespoň pětkrát týdně, aby snížili riziko rakoviny prostaty.

Dávno už také padl mýtus, že dívky oproti mužům takřka nemasturbují – je to tak ale jen u nezadaných, nebo to platí i pro páry?

Pověry o škodlivosti masturbace jistě nejednomu mladému muži z viktoriánské Anglie přivodily pořádné noční můry.
Pověry o škodlivosti masturbace jistě nejednomu mladému muži z viktoriánské Anglie přivodily pořádné noční můry.

4. Jsi zadaný? Nesahej na sebe!

Mýtus: Lidé, kteří mají partnera, nemasturbují.

Za další široce rozšířený mýtus platí pokles četnosti masturbace u lidí, kteří se nacházejí v dlouhodobém vztahu. To se zdá být logické, přesto s tímto výrokem průzkum pořádně zamával.

Celých 85 procent mužů ve fungujícím partnerském vztahu uvedlo, že se pravidelně sebeuspokojuje. Čekali byste alespoň u jejich drahých poloviček absolutní zdrženlivost? Tak to jste vedle. Ženy si totiž dělají samy dobře ve 45 procentech případů.

Pravda, určité rozdíly tu jsou. Muži totiž masturbují více v mladém věku, zatímco u žen četnost stoupá s věkem, kdy největší nárůst je vidět po třicítce.

Tato poměrně vysoká čísla mají pravděpodobně co dočinění s pravidelností sexuálního vztahu se vzrůstajícím věkem.

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že zadaní lidé se sami uspokojovat nemusí, dělá to dost podstatná část z nich.
Ačkoli si mnoho lidí myslí, že zadaní lidé se sami uspokojovat nemusí, dělá to dost podstatná část z nich.

5. S věkem roste… chuť?

Mýtus: Starší lidé jsou sexuální abstinenti.

Je to opravdu tak, že se lidé po svatbě maximálně pocelují na tváře a s rostoucím věkem už zapomenou, co to výraz „sex“ znamená?

Vysoce pravděpodobně je frekvence sexu s rostoucím věkem individuální, přesto statistiky ukazují, že si lidé hojně užívají zábavy i v manželství a v pokročilém věku. Přesto musíme tomuto mýtu dát částečně za pravdu:

polovina párů půl roku po narození dítěte tvrdí, že jejich intimní život je „průměrný“ až „horší“. Stejně na tom jsou kolem čtvrtého roku po narození dítěte. Později se ale situace evidentně zlepšuje.

Sex důchodců je stále trochu tabu. Výzkumy však potvrzují, že velká část seniorů je se svým milostným životem stále spokojená.
Sex důchodců je stále trochu tabu. Výzkumy však potvrzují, že velká část seniorů je se svým milostným životem stále spokojená.

EpochaPlus.cz dodává:

Podle průzkumů celých 60 procent mužů a 64 procent žen ve věku mezi 60 až 80 lety je spokojených se svým sexuálním životem. Přestože četnost milostných hrátek s věkem klesá, nikdo ze zúčastněných nepotvrdil, že by mu to extrémně vadilo.

6. Čím déle, tím lépe?

Mýtus: Čím delší sex, tím kvalitnější zážitek.

Asi nejrozšířenější mýty panují ohledně délky sexuálního styku. Platí opravdu pravidlo: „Čím déle, tím lépe?“ Skutečnost je překvapivě jiná. Mnozí pokládají za ideální délku styku přibližně půl hodiny, realita je ale podstatně útlejší.

Průměrná délka soulože od penetrace po vyvrcholení se pohybuje mezi šesti a deseti minutami. U mužů s potížemi s erekcí klesá čas na tři minuty a pánové s předčasnou ejakulací jsou údajně hotovi za necelé dvě minuty.

Průměrná délka styku skvěle koresponduje s výsledky výzkumu doktora Erica Cortyho z Behrend Collage v Pensylvánii. Ten s pomocí amerických a kanadských dobrovolníků došel k závěru, že sex pod sedm minut je „příliš krátký“ a nad třináct minut „zbytečně dlouhý“.

Průměrní lidé souloží mezi 6–10 minutami, což se poměrně liší od mnohých fantazií.
Průměrní lidé souloží mezi 6–10 minutami, což se poměrně liší od mnohých fantazií.

7. Sex v rodině mutuje, nebo vylepšuje?

Mýtus: Sex mezi rodinnými příslušníky kazí genetický kód.

Dnes jde o dávno vymýcenou historii, avšak dříve byl intimní styk a plození dětí mezi rodinnými příslušníky minimálně mezi nejvyššími vrstvami společnosti běžnou praxí.

Pravdou je, že díky omezenému genetickému materiálu při sexu mezi bratry a sestrami se brzy rodili rozličně degenerovaní potomci.

Mnohem častější styk mezi bratranci a sestřenicemi, který je považován za prakticky stejné tabu, se však k překvapení mnoha lidí od prvního případu významně liší.

Pokud byste čekali, že sám král evoluční teorie Charles Darwin (1809–1882) by se při pohledu na takové milostné hrátky obracel v hrobě, vyvedeme vás z omylu – on sám si totiž vzal za ženu svou sestřenici.

Ukazuje se totiž, že tam, kde bychom čekali zřídlo děsivých mutací, se dokonce vylepšuje genetický materiál!

Charles Darwin.
Charles Darwin.

Sestřenky jsou povoleny?

Jakmile tým vědců z univerzity ve Washingtonu vedený Robinem L. Bennettem, předsedou Národní asociace genetiků, vydal studii, podle které je sexuální styk mezi bratranci a sestřenicemi z genetického hlediska v pořádku, okamžitě se taková zpráva prodrala na titulní stránky tisku.

Bennett a jeho tým zjistili, že děti takto rodinně spřízněných párů čelí pouze o 2 až 3 procenta vyššímu riziku genetických mutací než potomci cizích rodičů.

Kromě toho dospěli ke zjištění, že tyto příbuzné páry mají dokonce předpoklad ke zplození vyššího množství potomků!

Toto zjištění potvrdila i nezávislá studie vědců z Islandu, kteří mapovali takové sexuální styky v období mezi lety 1800 až 1965. Co z toho vyplývá? Některá tabu jsou z pohledu přírody naprosto v pořádku.

8. Sportovec, nebo mnich?

Mýtus: Sex před sportovním výkonem kazí výkonnost.

Tento mýtus neuznávají jen amatéři a občasní sportovní nadšenci. Drží se jej dokonce ty nejvyšší profesionální špičky.

Příkladem může být fotbalový tým Pittsburgh Steelers, který se na velký zápas Super Bowlu v roce 2006 připravoval noc před utkáním povinnou sexuální abstinencí. Slavný boxer Muhammad Ali (*1942) dokonce odmítal sex celých šest týdnů před důležitým soubojem!

Chlapci v laboratorních pláštích nelení a opět nesouhlasí. Při sexu totiž tělo rozhodně neztrácí takové množství energie, aby byl člověk další den fyzicky unavený. Pokud ano, dotyčný není atlet, ale profesionální hráč „gaučingu“.

Navíc se při styku uvolňuje testosteron, takže dotyčný je naopak více bojovný a soutěživý.

Sportovcům sexuální styk den před zápasem rozhodně neškodí, možná spíše naopak.
Sportovcům sexuální styk den před zápasem rozhodně neškodí, možná spíše naopak.

EpochaPlus.cz dodává:

Nebuďme jednostranní a podívejme se i na sportovkyně. U těch vyplavující se testosteron najdeme těžko. V čem jiném jim může tedy sex před sportovním výkonem pomoci? Sex funguje lépe než leckterý lék na bolest!

Ukázalo se, že jde o skvělý přírodní prostředek blahodárně působící na utržená zranění či svalové křeče.

Zároveň se nevyplavuje neurotransmiter, který způsobuje bolest – jednoduše proto, že tělo je příliš zaměstnáno vyplavováním hormonů a látek s mnohem příjemnějšími účinky.

9. Myslí chlapi jen na to jedno?

Mýtus: Muži jsou neustále při chuti, ženy jsou zdrženlivější.

Na muže se svádí většina „neduhů“, které se točí kolem sexu. Jedním z nich je obvinění, že standardní muž myslí na sex dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu. Podle výzkumů je ale právě toto tvrzení často příčinou, která přidělává mužskému pokolení nesnáze.

Ukázalo se, že muži, kteří v hlavě nosí myšlenku „musím mít sex“, se mnohem častěji potýkají s problémy s erekcí.

Ačkoli se má za to, že muži myslí na sex neustále, není tomu tak (někdy totiž přemýšlí o jídle nebo spí)!
Ačkoli se má za to, že muži myslí na sex neustále, není tomu tak (někdy totiž přemýšlí o jídle nebo spí)!

Většina párů má sexuální styk jednou až dvakrát týdně. Pokud jste těmi aktivními šťastlivci, kteří si dopřávají milostné hrátky čtyřikrát týdně a více, vězte, že patříte mezi šťastných 7 procent párů.

Navíc se ukázalo, že iniciátory pohlavního styku jsou muži v téměř stejném poměru jako ženy.

10. Na sprosťárny se nekouká!

Mýtus: Sledování pornografie ničí partnerský vztah.

U mnoha vědeckých studií se objevuje jeden zásadní problém: jejich výsledky jsou silně zkreslené, protože je vědci často provedou na hodně malé nebo nevypovídající části populace. Proto jsme si našli jednu pěkně transparentní.

Byla provedena na 8376 lidech, kteří potvrdili, že občasné společné sledování pornografických materiálů má pozitivní vliv na jejich vztah. Dokonce zvedá frekvenci jejich vlastního sexuálního styku a utužuje milostné vazby.

Abychom neřekli, že se dívají na „péčko“ pouze ve dvojicích, 77 procent zadaných mužů navíc přiznalo, že jej sleduje i o samotě. Žen je údajně pouhých 32 procent. A kolik že dotázaných párů sleduje sprosté filmy dohromady? Celá polovina.

Že zadaní lidé se nedívají na porno? Omyl! Řada párů se dokonce této košilaté aktivitě věnuje společně!
Že zadaní lidé se nedívají na porno? Omyl! Řada párů se dokonce této košilaté aktivitě věnuje společně!

11. Muž je sprinter, žena maratonec?

Mýtus: Ženy potřebují dlouhou předehru.

Platí to téměř za obecné pravidlo, že muži stačí ke vzrušení moment, kdy si před ním žena rozepne podprsenku, zatímco on ji musí připravovat ke styku dlouhou romantickou předehrou.

Tým vědců z kanadské McGill University vedený Irvem Binikem v sérii studií dokázal, že i tento předpoklad je chybný. Ženy se podle jeho výsledků dokážou vzrušit stejně rychle jako muži.

Při jednom z výzkumů například sledovali vědci nástup vzrušení u obou pohlaví při sledování porna a zjistili, že přichází u mužů přesně po 665 sekundách, zatímco ženy potřebovaly o minutu a čtvrt více.

Samozřejmě sledování pornografie a milostná předehra jsou dvě odlišné věci, vědci ale sami potvrzují, že její délka a provedení je čistě individuální a obecně neměřitelná veličina.

Irvin Binik přišel na to, že potřeba dlouhé předehry u žen je mýtus. Dámy mu asi příliš nepoděkují...
Irvin Binik přišel na to, že potřeba dlouhé předehry u žen je mýtus. Dámy mu asi příliš nepoděkují…

12. S tučným kontem si vás užije

Mýtus: Ženy dosahují orgasmu více s bohatými muži.

Možná se nám podařilo rozbít mýtus o vztahu délky penisu k ženskému uspokojení, jedna nová kontroverzní studie však zachází ještě o krok dál. Podle ní totiž roste u žen požitek ze sexu s partnerem v závislosti na tučnosti jeho bankovního konta!

Takové prohlášení může vypadat jako zcela jasný bulvární klep, skupina psychologů z univerzity v Newcastlu si ale za svými výsledky stojí.

„Zjistili jsme, že ženy prožívají častěji orgasmus, je-li příjem jejich partnerů vyšší,“ říká vedoucí studie, doktor Thomas Pollet. „Vypadá to, že se prožitek žen při sexu přizpůsobil standardům doby.

Z evolučního hlediska si tedy ženy prostě vybírají schopnější samce, kteří je dokáží zabezpečit, a na tento pocit pak tělo patřičně reaguje.“

Věk není překážka. Takový otec časopisu Playboy byl toho zářným příkladem.
Věk není překážka. Takový otec časopisu Playboy byl toho zářným příkladem.

EpochaPlus.cz dodává:

Výsledky studie podporují i obecně známé případy. Například zakladatel magazínu Playboy Hugh Hefner (*1926) se blíží k devadesátce a jeho přítelkyně a milenky jsou pravidelně o šedesát let mladší.

Podobně je na tom americký miliardář Donald Trump (*1946), který sice stárne, ale jeho partnerky jistou záhadou neustále mládnou. Studie se opírala o lokální průzkumy z mnoha zemí světa – jen v Číně se jich zúčastnilo na 5000 lidí.

„Předchozí průzkumy z Německa či Spojených států zkoumaly mnoho faktorů, například tělesnou symetrii či atraktivitu obličeje, které hrají u množství orgasmů také svou roli. Ukázalo se však, že peníze tu hrají mnohem větší roli,“ dodává Pollet.

1 www.pbs.org Tori Avey 1a_zensen en.wikipedia.org 1b_oysters thenextweb.com Courtney Boyd Myers 2 www.askmen.com 3 archives.deccanchronicle.com 4 www.therundown.tv 4b www.yourwellness.com 5 treebeard31.wordpress.com 5a momtabulous.com 6 www.telegraph.co.uk 6b blog.lib.umn.edu500 × 375 7 wikipedie 8 en.wikipedia.org 9 www.bbook.com 10 www.urbanewomen.com 10a learn.condomdepot.com 11 www.psych.mcgill.ca 12 www.omgnaija.com BOX www.theplace2.ru + blog.koldcast.tv
Související články
Zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Zajímavosti
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Zajímavosti
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Zajímavosti
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
reklama
zajímavosti
Olomouc: Město mnoha vůní
Co může být lákavějšího než dámě uprostřed záplavy nádherných květin nabídnout čokoládové srdce z lásky. Jen ty tvarůžky do toho nějak nepasují. Říká se, že každé město má svou specifickou vůni. O moravském město Olomouc to však neplatí. Je totiž městem mnoha vůní. Velmi odlišných a specifických. „Vůně“ tvarůžků Co: Olomoucké tvarůžky Od: 1586 Kdo […]
Česká marketingová společnost vyhlásila oficiální výsledky 19. ročníku soutěže Marketér roku 2023.
V podvečer 16. května 2024 se v příjemném klasickém prostředí Divadelního sálu Klubu Lávka s historickým rámcem Karlova mostu a působivým výhledem na Hradčany odehrálo finále soutěže Marketér roku. Večerem provázel zkušený a vtipný moderátor Karel Voříšek. Čestná prezidentka ČMS doc. Jitka Vysekalová přivítala již po devatenácté všechny hosty a zdůraznila tradiční hodnoty na kterých […]
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým. A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru! […]
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
reklama
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej